ROSII

Started by sicamin, April 09, 2007, 07:50:30 PM

Previous topic - Next topic

costieanuconstantin

de tinut minte pt la  anul :)
eu fac asa inainte cu 3-4 zile sap un sant adanc de 25-30 cm. in care pun resturi vegetale de anul trecut, fac bilon deasupra , in locul unde plantez rosia ( la o treime de la fundul bilonului ) pun o galetusa de 1 l. cu mranita,planta o pun culcata spre varful bilonului , in prima zi o ud cu 1/2 l. apa iar de a doua zi ,irig pe brazda (sant ),si obtin 5-6 kg de rosii coapte + 1-2 kg de gogonele, am cultivat 3-4 soiuri de rosii -- cam 300-350 fire

myosotis

Seamana cu un ciorchine, dar are o singura coada. Daca nu le lasam in rasadnita cu balegar, sigur nu cresteau asa mari. Soiul e usor turtit si cu  creturi. Am avut si anul trecut din aceleasi seminte, in gradina, si nu au fost uriase.

Fleurf

Rosul este o culoare care energizeaza, intensifica circulatia sevei. Ideeea nu e rea, mai ales daca acoperi tot solul iar apa nu se mai evapora, pamantul nu se mai taseaza, deci  scapi de sapat  ;) De unde procuram folie rosie insa? Eu am folosit intr-un an la capsuni folie neagra, ca sa nu mai creasca buruieni si sa nu mai sap dar folia n-a fost rezistenta si s-a rupt repede  >:(

myky

bai, va rog sa ma scuzati, dar eu am o problema.
inteleg sa dai cu chimicale pt productia alocata comertului, dar pt. productia ta, proprie si personala, nu mai inteleg, pai asa nu ma duc si-mi iau din piata?

penelopa

Auzi, tu, Myky!!!! Dacă nu stropeşti legumele cu ceva (nu cu pipi de Toto   ;D), nu se face NIMIC!!!
Produsele "bio" ?!!! .......... un miraj!!!!  ;D

gabriela jalba

Pene,nu ai dreptate.Eu ti-am mai zis: rosiile,pun saminta in sol direct si cu sticla de plastic in cap. Cind is marisoare ,le rasadesc, si daca e nevoie de tropit cindva,numai cu zeama bordeleza. Ingrasamint:tocatura de urzici in apa de udat.
Miky,asta e o cultura bio,iar zeama bordeleza nu intra in planta.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myky

daca spuneti voi, asa e!
dar eu am auzit un coleg care se lauda ca are nu mai tin minte ce legume uriase, ca le-a dat cu ingrasamant, si mi s-au inmuitat picioarele, pai cum frate, eu cresc rosii in ghiveci sa mananc si eu macar una curata, si tu dai cu ingrasamant la tine in curte? :o
si draga pene, tot ce presupune de mancat e crescut in ghiveci, tocmai sa nu ajunga'denis, pericol public la ele', bine  asta se intampla inainte sa ajunga el la noi, din cauza celorlalte animale.

ionut

Quote from: mihail on March 10, 2009, 01:24:51 PM
Precurvir ?....Ce tratament se executa la rasadurile de rosii
ai nimerit o din prima,in faza de rasad rosiile pot fi decimate de o ciuperca ce produce caderea plantutelor,previcur este fungicidul cel mai eficient in combaterea acestei boli ce se instaleaza in conditii de umiditate si caldura si lipsa aerisirii,poate distruge pagube insemnate,tratamentele aplicate in faza de rasad nu se vor regasi in fructe,este bine totusi sa nu agresam chimic prea mult
se pot obtine productii nechimizate,folosind gunoi de grajd descompus pt ingrsaminte,sapa pt buruieni,iar in caz de boli zeama bordeleza care are actiune de contact si fructele se vor spala bine inainte de a fi consumate(eu asa procedez si nu doar cu rosiile)
chestia cu zeama de urzici,se foloseste pt combaterea parazitilor si totodata stimuleaza vegetatia,intr un bidon mare(60l)se pun urzici cu cat mai multe cu atat mai bine,oricum minim jumatate de bidon,se adauga apa sa le cuprinda si se macereaza macar 7 zile,cu zeama asta se fac stropiri

mihail

Ionut...nici nu speram sa te prind,staaai asa:inti sa te salut:saru'mina.
spune-mi te rog cind se face tratamentul respectiv,de cite ori si la ce distantza in timp.Eu am bagat semintele in dischete de turba.astazi a iesit pe ici pe colo cite-un fir subtire.
Ma rog,maria ta,lumineaza-ma.
Multumesc.

ionut

Quote from: mihail on March 10, 2009, 10:12:30 PM
Ionut...nici nu speram sa te prind,staaai asa:inti sa te salut:saru'mina.
spune-mi te rog cind se face tratamentul respectiv,de cite ori
in primul rand ma surprinde salutul tau,eu n am sa ti spun saru"mana ci buna seara
tratamentul cu previcur e bine sa l aplici preventiv dar si curativ,se pune in apa de udat 2ml la un l de apa,la seminte scumpe eu il folosesc la fiecare udare si ud atunci cand turba se arata a fi uscata,dupa repicare il mai folosesc max de doua ori,cum tu nu mai repici il poti folosi pana plantele se ingroasa in zona coletului cat grosimea unui chibrit,te sfatuiesc ca in momentul in care plantele au rasarit sa nu aiba exces de umezeala si caldura iar lumina din plin,in felul acesta poate sa nu se intample nimic cu rasadul tau,preventiv foloseste totusi previcur cand uzi,si inca ceva,rasadul de rosii daca are apa si caldura se alungeste foarte repede situatie nedorita,un rasad de calitate este scurt,grosimea la colet cat un creion,la cele timpurii prima inflorescenta formata,varsta 50-55 zile(la cele pt solar)

mihail

MULTUMESC FRUMOS...sa nu cazi in greseala de a crede ca am fost obraznic.Nici vorba,dar eram atit de bucuros cate prind,incit am debordat de exuberanta..Deh,serotonina.
Revenind cu picioarele pe pamint,o sa fac asa cum m-ai sfatuit,chiar miine ma duc dupa "substantza".Este la fiole ?
Trebuie sa mut discheta cu rosia in pahar cu pamint ?
Te superi daca indraznesc pe parcurs sate mai tracasez cu intrebari ?
Daca-i sti cum am inrosit astazi telefonul la Matca...
Multumesc inca o data.

myky

apai de, voi ati scris mai devreme asa, si io am cautat pe net si nu am gasit , nici nu am insistat, pt, ca pe mine nu ma pasioneaza 'chimicalele' de nici un fel, iti dai seama ca am adus balega in mijlocul bucurestiului sa fac ingarasamant bio, mama si ce putea. :D :D

mihail

IONUTZ,am vorbit astazi cu doi ingineri agronomi,ei m-au sfatuit sa fac tratamentul cu un fungicid: Bazistin sau Topsin,in care sa adog un insecticid :Decis sau Sastac.
Subliniez ca voi face cum spui tu,dar te rog,daca ai timp,spune-mi si parerea ta despre tratamentul de mai sus.Pt. cultura mea tehnica.!
Multumesc inca o data.

ionut

Quote from: mihail on March 10, 2009, 10:42:19 PM
IONUTZ,am vorbit astazi cu doi ingineri agronomi,ei m-au sfatuit sa fac tratamentul cu un fungicid: Bazistin sau Topsin...
mihail,nu m am suparat pt ca nu s suparacios,chiar mi ai devenit simpatic prin inocenta pe care o ai,denumirile corecte sunt bavistin si fastac,nu cum le ai botezat tu,
bavistinul se recomanda in principal pt bolile de sol,topsinul pt boli vasculare(am spus in principal,recomandarile lor sunt mai largi)cat priveste insecticidele,acestea se folosesc in cazul aparitiei unor daunatori,
recomandarile pe care le ai primit sunt bune dar in faza mai avansata de crestere,boala nr 1 in faza de rasad mic este caderea plantutelor produsa de ciuperca Pythium debaryanum pe care o controleaza f bine previcur in conc de 0,2%,adica 2 ml la i de apa dupa cum am mai spus,
cand pastila de turba este strabatuta de radacinile rasadului se impune transplantarea in ghivece mai mari cu pastila cu tot

mihail

multumes,,,pt botezarea primului se face vinovata domnitza de mai sus,pt. care o sa o sinucid,pt cele urmatoare romtelecomul,deoarece le-am notat dupa ce am auzit in receoptorul Panasonic.Sic,asta l-am scris corect !
Acum  se pare ca ti-am devenit simpatic de pomana,n-am nici un merit.
Multumesc incao data,miine dupa ce duc copchilul la scola,fug la marmacie.
Aaaa,folia care se pune pe pamint contra buruienilor este o folie obisnuita,sau are o constructie speciala ?Exceptind gaurile.
O seara frumoasa,sau chiar noapte buna.  :)

ionut

Quote from: gomez99 on March 10, 2009, 11:07:03 PM
ionut, cit are de regula un recipient de previcur? 1 l? sint si mai mici?
cred ca cel mai mic are 10 ml,sunt flacoane de plastic si de nu ma insel costa 5 ron,eu folosesc mult(e bun si la flori)si cumpar flacoane mai mari
Quote from: mihail on March 10, 2009, 11:05:14 PM
Acum  se pare ca ti-am devenit simpatic de pomana,n-am nici un merit.
Aaaa,folia care se pune pe pamint contra buruienilor este o folie obisnuita,
tot simpatic imi ramai-pt perseverenta,folia de mulci este neagra si nu are gauri,gaura o faci tu cand plantezi,trebuie fixata bine in pamant sa nu o ia vantul(daca i afara)si sa ai furtun de picurare pe sub ea ca sa poti uda,teoretic te scuteste de prasit,practic buruienile,mai ales palamida se indreapta ca un sarpe spre ochiul de lumina de la gaura unde ai plantat,iese afara si de nu o tai concureaza cu planta...

mihail

Flaconul de 250ml costa 80 mii lei iar cel de 100ml vreo 240 mii lei.Atentie sint pretuile din Iasi.

mihail

este de 20ml....asta e,am umblat dupa previcur de mi s-au incalzit cauciucurile.

gabriela jalba

Uite,ca tocmai regina verii nu areun topic!!! Vroiam sa-i scriu lui Mihail,ceva si asa am constatat ca nu am unde.
Mihail,rosiile semanate in cimp au avantajul ca-s mult mai viguroase si rezistente la boli.Daca la inceput zici ca-s codase fata de rasadurile cumparate,ei!! atunci cind o iau din loc,merg de la copt le ajung din urma pe cele cumparate.Am citit cu interes brosura de la tine,si am recunoscut unele boli ale legumelor mele.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

mihail

Vecina mea,mi-a spsu anul trecut acelasi lucru:ca rosiile semanatein cimp le-au ajuns pe cele facute din timp la paharute de plastic.Eu am pus si anul acesta seminte pe dischete de turba,care la rindul lor sint montate in cofraje speciale de plastic.Anul trecut am gresit pe undeva,se pare ca le-am udat prea tare,eu crescut exgerat si nu am stiut deasemeni,ca trebuiesc calite.
Mai este un loc pe forum despre rosii,undeva pe la "gradini si legume"...aha mi-am amintit:cultivare rosii.Este chiar aici,mai jos.Acolo am discutat zilele trecute despre previcur.
Este posibil ca aceste doua postari sa migreze la locul cuvenit.

gabriela jalba

Multumesc muult! Pai cum ,draga mea,daca eu care tot butonez fac asa o prostie... Aia noi ce ar urma sa faca??!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

mihail

Am o nelamurire:am folosit pt. rasaduri dischete de turba.Nu toate semnintele am putut sa le pun cite una singura.S-antimplat sa pun si cite doua sau trei pe o singura discheta.Acum au iesit din ele cite trei fire.
Ce fac,suprim doua dintre ele?
Multumesc.

gabriela jalba

Lasa-le sa creasca,si o sa le desparti cu grija cind ajung mai marisoare. Chiar daca se mai rup ,ele dau din tulpinita din nou. Se pot inmulti si din butasi.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

ionut

Quote from: mihail on March 15, 2009, 09:20:04 AM
Am o nelamurire:am folosit pt. rasaduri dischete de turba.Nu toate semnintele am putut sa le pun cite una singura.S-antimplat sa pun si cite doua sau trei pe o singura discheta.Acum au iesit din ele cite trei fire.
Ce fac,suprim doua dintre ele?
Multumesc.
dischetele la care te referi sunt jiffy pot-uri? acolo unde au rasarit mai multe fire de rosii,astepti pana apar primele frunze adevarate dupa care le repici,asta inseamna a le smulge cu cat mai multa turba pe radacina si a le planta pe fiecare in alt jiffy sau si mai bine intr un ghiveci sau pahar de unica folosinta,sper sa nu se supere Gabi ca o contrazic,un fir de rasad rupt in faza asta nu va mai face lastari

Fleurf

Eu le lasam si cate 2 unde erau una langa alta si nu puteam sa le separ, daca erau frumoase amandoua, iar daca nu, renuntam la una. Cred ca la pastile de turba se refera cand spune dischete.