ROSII

Started by sicamin, April 09, 2007, 07:50:30 PM

Previous topic - Next topic

anknic

pai am avut 4+2 fire de rosii timpurii (si mai rezistente la frig) si am mai mutat 3 fire de kumato (pe care le-am tinut afara pe balcon cu 1 sapt.inainte).

anul asta a fost de experiment, da' la anul clar pun la 1 feb in casa vinete, rosii timpurii si ardeii iuti fitosi.

la  noi cica de la sf.de apr.nu mai ingheata, da' au fost ani in care a inghetat pe 15-16 mai.

hapylica

Inca nu am plantat rosii afara dar in solar sunt inflorite,azi le-am stropit cu tomatostim.Am albine in curte dar nu locuiesc acolo sa tin ferestrele deschise toata ziua si noaptea.De luni se anunta caldura asa ca voi lasa una din aerisiri deschise. +dns
Anknic,imi place de ce faci tu in gradina,se pare ca legumele sunt principala ta activitate! +apl
Am uitat sa postez si eu ceva poze +ham
http://hapy.sunphoto.ro/Gradina_legume_2012/69982802
http://hapy.sunphoto.ro/Gradina_legume_2012/69983139
http://hapy.sunphoto.ro/Gradina_legume_2012/69983206

anknic

off, daca as avea mai mult timp...

eu le las pe balcon pe toate din seara asta.

einsteinitza

Eu nu stiu foarte multe despre rosii. insa stiu ca la temperaturi mai scazute isi stopeaza cresterea si dureaza pana si-o reiau, deci calirea fortata la temperaturi scazute nu e benefica, intarzie plantele cu mult. Nu castigi ci mai mult pierzi, fiindca reluarea procesului de crestere e destul de anevoios dupa prioade reci. deci problema nu e sa nu sufere plantele ci sa nu le faci rau prin stoparea cresterii.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anknic

la mine noaptea nu mai scade cf.pronozei sub 10 grade.

einsteinitza

La mine sunt 4 grade, sau au fost la 6 dimineata. :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anknic

rosiile matina si early girl mutate in we trecut aveau deja cateva flori si stateau de 2 sapt.pe balcon (e neinchis). acum am de o sapt.si ceva cateva fire de kumato noaptea afara si cateva au flori. deja cand se mai usuca prin gradina trebuie sa le mut. plus ca in rasadnita cresc...desi n-am mai pus geamul deasupra (de frica sa nu se coaca)

einsteinitza

 :D :D :D :D
Diferenta de clima :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anknic


einsteinitza

Dupa zilele astea mai reci, cand le-aiscos afara, ma refer la cele din camp, nu ti s-au facut mai violet?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anknic

ba da, da' nu le-a deranjat asta la inflorire.

mov s-au facut toate inca de cand le-am scos in balcon(ziua cam de pe 15-20 martie si primele au fost lasate si noaptea pe balcon cam de la sf.de martie, seria a doua de calit sunt de 10 zile si noaptea pe balcon), chestia e ca in balcon stateau pe jos si nu erau asa expuse la vant rece, plus ca totusi balconul e langa un zid cald. am avut ceva emotii cand le-am mutat in gradina ca deh...bate cate-un alizeu la Valea si nu exista vegetatie inca sa e tina cald sau anti-vant. ieri am fost o fuga seara si m-am uitat la ele si erau f.bine-merci toate (tata oricum imi da raportul zilnic, da' a zis sa vad cu ochii mei: nu au pierdut florile, ce e drept se intampla totul mai lent ca vara, da' deja una avea un fruct mic-mic).

einsteinitza

Ba da. Movul iti arata stres termic, si inflorire mai scazuta, fac numar mai mic de flori.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anknic

da' dar pe mine nu ma intereseaza productia acum, ci sa mananc rosie din gradina mea la inceput de iunie, fara solar. au timp sa faca productie la vara :)

einsteinitza

Corect, si e un lucru grozav. Eu deocamdata,..leurda! :D :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Eu am 4 fire de rosii Siberian de 30 cm inaltime, azi a trebuit sa le mult in ghivece mai mari, erau cate 2 fire in pahare mari de iaurt si deja nu mai incapeau  ::)    Si eu le-am semanat pe astea in 8 marite tocmai in ideea de a avea cateva rosii de pus pe masa ceva mai devreme...dar eu nu ma risc sa le pun inca in gradina, la mine sunt frecvente brumele la inceput de mai asa ca mai am de plimbat o vreme la ele, ziua afara, noaptea in casa  ;D  Problema e ca nu sunt doar ele de plimbat, din fericire multe incap pe pervazul exterior al ferestrei  +ham
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anknic

mi-am luat niste chestii dreptunghiulare de plastic si incap mai multe pahare cu rasaduri in ele...asta pt.usurinta plimbatului :)

eu gata, mi-a ajuns plimbatul, le-am exilat pe toate pe balcon de tot (da' realizeaza ca eu am insamantat la inceput de feb...afara era 1m de zapada si io insamantam rosii, vinete si ardei...)

culmea e ca de cum le-am lasat pe balcon noaptea s-au movulit toate (ce e drept continua sa creasca...ca le numar frunzele), da'n rasadnita neacoperita nu e niciuna mov...

claude

Pai in rasadnita au caldura generata de balegarul de dedesubt, eu zic ca asta face diferenta  ;)

Am si eu o tava uriasa, de ma cocosez carand-o, cand o incarc  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anknic

pai balegarul e d'ala vechi...ca sa nu le arda radacinile...io zic ca-s mai smechere pt.ca au germinat in conditii mai grele (alea care au germinat...ca-s unele care n-au vrut neam...aka niciun habanero!), bine ca au avut ele extrudat si termopan...

io v-am zis ca m-am hotarat: cateva fire de rosii, ceva vinete si ardeii mei iuti iubiti vor germina in casa inca de pe 1 feb! le voi plimba cu abnegatie (...no ca mai injur si la sot ca el iubeste mai mult ca mine tabasco...da' ma scot si io cu injuratu' ca jumate din rasaduri sunt ardeii lui iuti...restul sunt piticii mei)...restul la rasadnita (aka rosiile si ardeii mai neaosi ca aia n'au treaba cu figurile)!

hapylica

Voi nu aveti probleme cu coropisintele din cauza gunoiului?In rasadnita au facut transee,le-am pus granule sa le omor degeaba.Si umbla ca nebunele prin tot solarul.Cica cea mai buna metoda este sa le prinzi punand apa la gaurile lor +ham
Cine sta sa le urmareasca? ???
http://hapy.sunphoto.ro/Gradina_legume_2012/69982802
Ce ziceti ,arata bine? :-bd ieri le-am stropit cu tomatostim sa nu mai pierd prima serie de rosii ca anul trecut!

claude

 +apl +apl  Faine! Astept productia, poate exporti un kil de rosii in Ardeal, ca pana s-or face ale mele.... ::)

De obicei granulele alea rezolva problema cu coropisnitele...nasol, ca de se apuca sa ti le taie... :-\
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anknic

in fiecare an punem alternativ pe cate juma de gradina, iarna, pe zapada, balegar, da' vechi de 3 ani. m-am ferit sa aduc din ala proaspat tocmai din cauza coropisnitelor. n-am avut coropisnite pana acum si sper sa n-am nici de acum incolo.

claude

Sa stii ca ele stau si in balegarul matur, eu mai nimeresc peste ele cand aduc mranita, dar sunt atenta sa nu-mi scape vreuna. E drept ca de unde iau eu mranita este langa ea si balegar proaspat,poate de-aia stau pe-acolo  :-\
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anknic

pai in balegarul proaspat stau pt.caldura. acuma, ma gandesc eu ca si faptul ca noi punem balegarul pe zapada, deci iarna pe inghet si chiar de-ar fi 2-3 nu rezista.

gabriela jalba


  Toate arata foarte bine.  Astea mari au umplut sticla,saptamina viitoare le voi scote sticlele. Citeva le-a pus fara pet,si si alea arata bine.
Semintele puse sub PETuri, au incoltit ca peria.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

claude

 +apl  Minunat, nu m-as fi gandit sa reziste la frigul care a fost si sa se si dezvolte frumos!
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot