ROSII

Started by sicamin, April 09, 2007, 07:50:30 PM

Previous topic - Next topic

Rux

Gabriela ,am ramas fara cuvinte ! =))   +rsp

P.S. Cred ,totusi ,ca-i de la sapa .E fermecata !

claude

Quote from: einsteinitza on July 19, 2012, 06:19:52 AM
Si, a mancat-o mama? Ai niste rosii superbe!

Inca nu, ca astept sa se coaca bine sa-i iau semintele  ;)

Gabi, minunate rosiute ai  :-bd  Alea din ultima poza cred ca le am si eu, mi le-a dat cineva sub numele de 'rosii mov ucrainiene', ma gandesc ca sunt 'Black Krim"  ???
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Mama Gabi, ce de specialitati, sanatoase si frumoase! Sunt ca de expozitie. +apl +apl +apl
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Radu

De cateva zile am trecut si eu la salata de rosii...

De la banca de gene (trei rosii=o salata mare  ;D )


Si cateva frumuseti, puse mai tarziu, pentru productie pe august-septembrie:

...

einsteinitza

Maama, ultima poza imi aduce amint de lifturile alea exterioare, de sus pana jos! :D :-bd
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Radu

Da, au cate trei-patru ciorchini, la mica distanta unul de altul... mai multe rosii decat frunze. Abia astept sa se coaca.  :x

Rux

Radule ,mama ,si tie tot +rsp
Pofta buna!

anasstasia

Zici ca sint pentru expozitie!

gabi_gabriella

Gabi, Radu , frumoase rosii aveti !!! Posta buna la ele !!!

Radu



claude

 +apl +apl +apl  La mine se coc tare greu   ::)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Si la mine, dar tot sunt mandra de ele! =)) =))
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Si eu  :D

azi am cules prima rosie Black Krim, sper ca e suficient de coapta incat sa-i fie bune semintele  ???  Fooooarte gustoasa  ;)
 

Si astea sunt rosiile Datterino, care mie imi plac foarte mult,

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Radu

Superbe, amandoua soiurile.  :-bd :x

anasstasia

Mamaaaa, cum arata prima... +apl Vrem si noi sa mincam  +hypno

claude

Noi rosiute coapte...
Anna Russian, e prima, inca nu am gustat-o, o tin sa recoltez semintele  ;D
 

Si Black Ethiopian, o tomata de dimensiuni mai mici, 6 cm diametru, cred ca asta e media, toate pe tufa sunt asa...dar e foarte gustoasa, voi continua sa o cultiv!
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Uau, te rog fa si comparatii, grosimea pielitei, dulceata, etc. Eu am acum niste no name care au pielita foarte groasa si ma cam enerveaza.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Imi place cum arata aia Black Krim, super tare!
Daca zici ca-i si tare buna imi si imaginez o salata, facuta din soiul asta si poate unul mai comun, asa sa fie in 2 culori! :D

gabriela jalba

Noutati aparute
       
  In anii viitori voi pune numai cu fructe mari,carnoase,seminte putine,si pielita sa se cojeasca usor de crude. Bineinteles ca si astea micute (prunisoare,perisoare,...)
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

claude

Ele sunt GREEN ZEBRA si imi sunt tare simpatice  :D  O tomata micuta, dar cu gust interesant si productie foarte buna

 

Es spunea sa dam detalii despre dulceata, etc...ce am remarcat eu anul acesta este faptul ca rosiile mele nu prea au dulceata...nici unele, cu exceptia celor datterino...in rest, toate, ca sunt soiuri pe care le-am cultivat si pana acum, ca sunt noi, le lipseste dulceata  ???   Seceta si caldura excesiva pot fi o explicatie?
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

geodezia

am crezut ca numai la mine nu sun t dulci din cauza de lipsa rosii ..da vad ca peste tot e la fell  alea mici trebuiau sa fie un pic acrisoare dar sunt fara acru fara gust ... le mai dau credit asa vreo 2 saptaminii ... doamne n-am patit niciodata asa ceva ca anu asta ...

cristinaf

Astea sunt foarte gustoase si dulci, Liguria se numesc, si cred ca s/ar putea sa fie aceleasi cu cele pe care Gabi spune ca le/a vazut in Franta si erau scumpe acolo.
Productivitate medie, dar destul de buna pentru necesitati proprii, din pacate seminte au foarte putine, si ce/i mai ciudat si foarte micute, parca ar fi de cherry, desi ele sunt destul de mari.

bunicutz32

Acest soi il veti gasi mai des sub numele de Cuore d'Albenga (cred ca Albenga este un oras in regiunea Liguria). Dupa mine soiul are productivitate peste medie, cu fructe numeroase, mari si carnoase. Ceva mai sensibil la boli insa. Seminte destul de putine intr-adevar.

cristinaf

Eu sub denumirea asta le-am cumparat, comercializate la noi de firma Sementis. Am considerat ca au o productivitate medie, deoarece nu se pot compara la capitolul acesta cu hibrizi precum Magnus, Kiveli, Ivet, si probabil multi altii, dar pe care eu nu i-am incercat.
Oricum sunt foarte bune pentru consumul propriu, cand nu se urmareste productivitate cu orice pret. Or fi rentabile si pentru vanzare, dar atunci ne trebuie si noua pret de Franta. +ham
Ca asta e problema cu legumele eco, gustoase samd - vrem calitate la acelasi pret. Din pacate nu se poate.