ROSII

Started by sicamin, April 09, 2007, 07:50:30 PM

Previous topic - Next topic

myosotis

bunicutz stii ceva despre "Grappa gialla"  ? Am pus anul asta si sunt foarte multumita de ele. Au facut fiecare cate 4-5 tulpini. Inaltime max 1,5m. Fructe mari, carnoase si gustoase, dar nu foarte dulci comparativ cu altele. Nu am copilit nimic la ele.(asta imi place cel mai mult) Nu stiu daca asa trebuie sa fie.
Am inteles ca sunt si Brandywine, cam acelasi soi, dar de culoare rosie.

bunicutz32

Din pacate n-am avut niciodata Grappa Gialla. Imi aduc aminte doar ca am vazut asemenea seminte la Bricostore acum vreun an, seminte olandeze. Sincer n-am fost tentat de ele fiindca pareau sa fie seminte "generice". Am cautat pe net si practic n-am gasit acest soi asa ca n-am cumparat seminte. Sorry.

myosotis

Ce inseamna seminte "generice" ?

bunicutz32

Adica seminte dintr-un soi care a fost multiplicat de o oarecare companie fara sa pastreze numele original sau caruia nu i se mai cunoste numele original, asa incat compania respectiva vinde semintele sub un alt nume (de cele mai multe ori ceva de genul "Cirese galbene" sau "Mari de ......", in diverse limbi). Uneori ca sa nu plateasca licenta amelioratorului (daca este cazul), alteori ca sa ocoleasca lista europeana sau de cele mai multe ori fiindca pur si simplu nu le pasa.
Eu personal evit asemenea seminte nu pentru ca nu ar fi bune, soiul sau semintele in sine, ci pentru ca-mi place sa stiu ce cultiv (defect profesional probabil) si mai ales pentru nu sunt de acord din principiu cu asemenea practici.

myosotis

Aha, multumesc. Se poate sa fie din astea, habar n-am.

gabriela jalba

Cred ca sint o fericita!!! Am rosii foarte multe,foarte mari si foarte bune. Liguria astea,sint muuuulte pe rug si maaari.
Cel mai mult imi plac alea mov ca au pielita foarte subtire si se cojesc usor.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cristinaf

Le-am facut poza in mediul lor.
Bineinteles ca astea-s printre cele mai frumoase si multe ca sa dea bine in poza, :D dar is ok in general, mie-mi plac, cred ca am sa mai pun cateva si la anul.
Claude, am sa-ti trimit seminte (sau mai bine zis semincioare, ca-s miiici), ca la mine astea-s dulci, poate or sa-ti placa si tie. ;)
Da, si important, trebuie foarte bine copilite, conduse pe maxim doua ramuri.

Pufa

Am gasit cateva soiuri care sunt trecute ca fiind "soiuri productive", dar nu gasesc poze cu ele. Ce stiti despre: Delicates, Abundens, Productiva 157, Eclereur?

cristinaf

Daca n-ai gasit poze, e tot ce-i posibil sa nu gasesti nici seminte din soiurile respective. Eu nu stiu nimic despre ele.
Dar daca vrei productivitate, intra pe site-ul vreunei firme ce comercializeaza seminte profesionale, si ai sa gasasesti o oferta destul de bogata, dar si preturi pe masura. +ham Sau mai ai varianta semintelor din oferta Agrosel (au si ei site de prezentare).
Asa, degeaba citesti pe undeva despre nu stiu ce soi, daca nu are nimeni in oferta semintele respective.

Pufa

Multumesc./
Ma feresc sa cumpar de pe diferite site-uri pentru ca nu stiu daca o sa iasa exact ca pe plic. Stiu ca in perioada asta se vand seminte. Timpul este destul de scurt si nu prea am cum sa citesc tot. De asta apelez la gradinarii cu experienta.
De la Agrosel am cumparat numai seminte de flori si sunt multumita.

bunicutz32

In reclame toate soiurile sunt minunate. Fiecare cioara cu puii ei.
Depinde ce intelegem prin productiv si ce destinatie vor avea tomatele respective (vanzare, consum familial, producere de samanta etc.) SI MAI ALES in ce conditii vor fi cultivate. Asa putem planta un hibrid "foarte productiv" intr-un teren mai sarac si sa nu-i dam tot ce-i trebuie si nu va mai fi "productiv".

Pufa

Prin productiv inteleg: un numar mare de rosii/fir. Caut soiuri destinate vanzarii. Ma intereseaza ca unele sa fie rezistente la transport, altele sa fie potrivite pentru suc/bulion.
La prima vedere, conditiile ar arata cam asa: un sol sarac care va fi ingrasat cu balegar, solar.

geodezia

Hi hi hi solul tau Pufa semana cu al meu dar eu nu pun nimik nici ingrasamint doar stropesc si primavara sa se prinda pun azotat .in rest apa soare si iar soare ca acum.. am avut anii cind am facut si 300 de kile dar si ani cind mana mi-a ars recolta si nu am facut nimik ..anul asta este ca am recolata de rosii mici mici ... dar sper sa isi revina si rosiile mai mari sa pot face ceva deocamndata nu am cules decit o galeata de 10 kile si mi-au iesit 3 sticle de bulion ff gros ... asa ca anul asta nu prea sunt incintata ... da mai este din vara pina in octombrie poate poate se coace si la mine ceva .. pacatul a fost al meu ca in primul rind le-am pus tirziu din cauza vremii ,doi am stropit cu zeama bordeleza care incetineste procesul de rosire si trei am pus rosii in mai multe etape sau etaje cum le zic eu adica puse rasaruri tot la 2 saptamini diferenta ... asa ca acum mincam doar din prima serie care s-au dovedit a fii toarte cherry ..da nu ma pling ca sunt gustose si bune la mincare si la salate si  ciorbe si... in fine ce sa mai sunt bune  numai ca imi vine acru in gura pina le recoltez si tot acru in gura pina le tai sa le pun acolo unde trebuie adica in mincare ... si trag muma de injuraturi cui a pus rasaduri asa adica mie

rodi

Buna dimineata! Deja incep sa ma obisnuiesc cu linistea din week-end de pe site....nu-mi ramane decat sa raman cu unchia in gat de invidie ca nu am inca un teren la tara, dar cu speranta ca anul viitor mi se va indeplini aceasta "mica"  ;D dorinta. (scuze pt offtopic)
Pana atunci supun atentiei urmatorul soi de rosie. Ca s-o descriu in cateva cuvinte va spun ca are structura unui gogosar, seminte putine, foarte carnoasa, dulce , cu coaja destul de groasa dar care se ia foarte usor jos. Pe o rrosie taiata-n 4, am decojit-o dintr-o singura miscare. ( ma refer la sfert). Pozele nu sunt extrem de reusite... seceta, vechimea lor ( le tin de aproape o saptamana in frigider) dar le-am intors pe toate partile, poate o cunoaste sau recunoaste cineva. (trebuia sa-i pun placuta cu numar  =)) )



Mihaelacph

Quote from: Pufa on August 22, 2012, 10:05:26 AM
Prin productiv inteleg: un numar mare de rosii/fir. Caut soiuri destinate vanzarii. Ma intereseaza ca unele sa fie rezistente la transport, altele sa fie potrivite pentru suc/bulion.
La prima vedere, conditiile ar arata cam asa: un sol sarac care va fi ingrasat cu balegar, solar.
Iti recomand soiul Tolin F1.Sunt productive si rezistente. Gasesti pe siteuri specializate , eu am luat de la Marcoser acum un an si am avut si anul asta .

einsteinitza

Saracele, le vra prinde gerul probabil,incarcate de rod....parca acum cresc mai cu foc.
. .
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihaelacph

poti sa le pui la muraturi.Ce bune sunt gogonelele (mai mici sau mai mari) murate , care apucasera sa prinda si putina culoare!

einsteinitza

Da, daca nu ajung sa sew coaca le pun, dar sunt utiase si mari, cele diforme aproape nu au seminte, sunt numai carne, mi-ar parea rau sa nu mai mancam din ele....
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

valicucu2006

Quote from: gabriela jalba on January 24, 2012, 08:09:46 PM
Quote from: claude on January 23, 2012, 08:16:42 PM
:o  100 de fire, Gabi? Da' faci bulion la toata strada?  :D
Nu sint multe.Ani in urma puneam 200-250. Fac bulion pt 2 familii, si suc,care vse bea,de nu ajunge in primavara. Nu se fac chiar asa multe,ca nu bag nimic pe ele,decit zeama bordeleza.
Rosii gogosar..adica? in forma de gogosar,sau goale inauntru? Acum doi ani am avut un rug de rosii galben pai,ca ardeiul gras,si goale inauntru.Erau foarte bune pentru umplut.
Rosiile gogosar sint cele mai bune pentru suc s-au checyap, obtineti cantitate dubla fata de rosiile obisnuite

geodezia

Es nu ti s-au copt rosiile ? eu cred ca s-au copt ...daca nu faci dulceata de gogonele ....  :)

claude

Pai ce nu s-a copt si e sanatos puneti in beci, ele se coc si acolo...eu de 2 saptamani mananc rosii de la beci  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gabriela jalba

Am lichidat sectorul rosii mai de mult: ce-a fost bun,la pastrat pt consum,ce nu,- la murat. Apoi terenul curatat. Singurele care au ramas pe gradina pina acum citeva zile ,au fost marutelelel mele. Ultima recolta :
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Ce si,patice sunt!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

In poza !!! , ca au devenit parte componenta a unui delicios ghiveci.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

GElax

Sincer,mătuşa rodi are la ţară la Husasău roşii,dar mie nu prea îmi plac. Îmi plac mai mult roşiile galbene,nu ştiu de ce,poate din vina texturii gustului şi a culorii. Sincer,prefer gustul celor galbene. E mai ,,special" părerea mea. Nu ştiu,mă atrage. Voi aveţi roşii galbene în grădină,că crăp de ciudă >:( ;D?
Viaţa fără un nimic ar fi un nimic şi nici nimicul nu ar mai fi.