ROSII

Started by sicamin, April 09, 2007, 07:50:30 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Vad ca rasucirea nu evolueaza, deci poate ca e doar ceva intamplator. E drept ca am avut musculite negre, poate ele sa fi fost cauza. Acum, afara, au cam disparut.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Shimi

Doresc sa atasez o fotografie cu o planta pe care nu o recunosc (in speranta sa fiu ajutata) si nu reusesc sa fac asta, desi incerc de ceva timp. Cum rezolv? Multumesc

einsteinitza

Deschizi sa scrii o postare, apoi ai jos in stanga Additional options. Apesi, iti da posibilitatea sa xauti in calculator, atasezi si postezi mesajul. Poza trebuie insa redimensionata.

Ps. Vezi ca e topic de plante necunoscute, pune acolo.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Shimi

Tot nu pot!

De fiecare data, dupa ce selectez poza si dau click pe "post", imi apare

An Error Has Occurred!
Sorry! There is already an attachment with the same filename as the one you tried to upload. Please rename the file and try again.


Am redenumit poza, am si micsorat-o, degeaba!






geodezia

asa am patit si eu si tot nu vrea asa ca am  renuntat si am pus shortcutul

Shimi

A trebuit s-o modific din jpeg in png.

Multumesc pentru ajutor!


geodezia

asat este datura salbatica (asa zic eu la astea ) de gradina noi le zicem boji .se va face mare si cred ca este alba cu flori simple dupa cite vad eu in poza ..

Shimi


Ah, multumesc pentru raspuns, rascolisem tot internetul si degeaba! -))

Ideea este ca eu am plantat niste legume si aromatice, iar ceea ce v-am aratat in fotografie a iesit in linie dreapta, in doua  locuri (cca 10 plantute),  ca si cum le-as fi semanat langa celelalte. Sunt asezate frumos langa castraveti si rosii, inseamna ca trebuie sa le inlatur ca sa creasca legumele?

geodezia

plantele se fac mari dar sunt f frumoase asa ca sa iti spun 1m pe 1m ocupa o planta si sa stii ca sunt si frumoase asa verde cu alb sunt fffrumoase ..poate daca ai avut seminte or fi din alea de rasa adica cu floare batuta , asa ca mai bine rarestele si planteaza-le pe la poarta sau undeva unde sa aiba loc sa se dezvolte ..nu le arunca  sunt fumoase chiar si cele salbatice

cristinaf

Si din ce stiu eu, e si otravitoare. Sigur trebuie sa le scoti, sa lasi loc celorlalte sa creasca.

geodezia

 =)) =)) forte otravitoare  curate visatoare ..vechi incasi prevesteau cite alea cind fumau treaba asta .. +ham +ham ma mir ca au trecut la hortensii si au lasat boji in pace

Shimi

Am mai postat o planta pe care nu o recunosc, la "Identificarea...", poate imi raspundeti si acolo, multumesc!

claude

Ciumafaie (Datura stramonium) se numeste planta de mai sus  ;)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gomez99

are cineva niste rasaduri tirzii de cherry negre?
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

einsteinitza

Pentru un nestiutor! Am o rosie -planta- foarte viguroasa si frumoasa, si a facut florile batute si cu petalele ascutite ca niste ace, sunt si de-astea cu flori batute sau e o ciudata? Nu radeti! :P, dar chiar nu stiu! +ham
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anknic

seria brandywine, marmande, astea fac florile batute :)

einsteinitza

Multumesc, nu am niciunul din numele adtea, dar or mai fi. Important e ca e in regula, nu vreo ciudatenie! =))
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

flori duble face si inima de bou care are mai multe variante
pune poza fa-o vedeta sa vedem ce si cum ..mie mi-au iesit asa cu frunze ca la cartof mari frumoase semintele de  heinz de credeam ca cine stie ce buruiana este


einsteinitza

Aici toarna! Nu pun poze ca n-am cum sa fac! ::) :-\
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

ma inebuniti cu ploaia voastra ce bine ca la mine e soare saptamina asta mi-am facut de cap cu sapoiu prin gradina ca mi se imburuienasera toate azi e ultima zi de desfundat pentru pregatire ardeii si rosii excesiv de multe puse la rasarit si pe urma miine plantez ..ploiae cica abia marti o sa vad asa ca simbata duminca si luni cu furtunu in mina sa mi se prinda rasadurile
v-am spus eu ca ajung ca mamaia sa pun rasaduri in august da nu m-ati crezut

coriducu

Astea sunt ale noastre da acu seara le-am stropit de mana ca se impunea deja

geodezia

da se impune stropirea ca la prim aploiae e posibil s afaca mana
am voiajat si eu cu popma prin ele ..sunt frumoase foc si muulte
la tine numai 1 buc la cuib la mine si cite 4-5 .. sper sa nu se sufoce ..

einsteinitza

Ai pus 4-5 la unncuib, nu sufera?

Coriducu, sunt foarte frumusqele asa indesate si viguroase! :-bd
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

da eu asa am pus intotdeauna la cuib ..acu cum o fi pina acum sunt bine mercy .. o sa vad si de acu incoclo ..am unele tufe si cu mai multe ca nu am mai jumulit surplusul
eu astept sa ploua sa se racoreasca vremea sa poata face rod ca daca e asa cald vor avorta florile si ele si vinetele ..
cele mai batrine au facut deja rod dar cele tinere sunt pline de floare .. 

coriducu

Quote from: geodezia on June 21, 2013, 12:23:29 PM
da eu asa am pus intotdeauna la cuib ..acu cum o fi pina acum sunt bine mercy .. o sa vad si de acu incoclo ..am unele tufe si cu mai multe ca nu am mai jumulit surplusul
eu astept sa ploua sa se racoreasca vremea sa poata face rod ca daca e asa cald vor avorta florile si ele si vinetele ..
cele mai batrine au facut deja rod dar cele tinere sunt pline de floare .. 

Geo lamureste-ma te rog cum e aia la cuib  +hypno ? pui samanta direct in gradina,mai multe in acelasi "cuib" si apoi raresti? sau cum?am incerca la anul si noi  :-bd
inca o chestie ! ieari a fost o consateanca la noi prima data si a vazut santurile pt. udat dintre rosii,si ne-a zis ca ea uda doar noapte cu aspersoarele si direct pe plante  +hypno.
e posibil asa ceva ?  :-\