ROSII

Started by sicamin, April 09, 2007, 07:50:30 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Anul asta am avut un mare succes cu rosiile! Sunt foarte mandra de mine :D
Am avut cateva soiuri pe care le-am iubit, dar preferata mea a fost una galbena. Nu stiu numele fiindca toate etichetele au devenit mate in timp +ham. E mare si diforma, galbuie cu o culoare mai neregulata, oarecum dungata, si cu partea de jos, capatul rosietic. Am avut atat de multe ca am bagat si la congelator in dverse forme, cu usturoi, cu dovlecei, etc.
Ceea ce e interesant e ca am putut sa imi dau seama de diferente doar incercand mai multe deodata, ca la degustare! =))
Ce soiuri de rosii v-au placut cel mai mult?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

 =)) =)) =)) =))
te iei acum dupa mine ca dupa ce am incercat pina cum vreo 30 de feluri acum vreau gust
unele sunt fara gust
acum am primit de laZamfira niste rosii tocmai de la ea de la Sibiu .. dar la mine cele mai gustoase sunt tot cele alea mai mici aduse din spania si crescute ani de zile de mine .. astea mari exact ca la matusa fac mari da putine si dupa aia se seaca lujerul si nu mai am gogonele ..

einsteinitza

Pai cele mici sunt de gogonele, sa fie tari si dense, parca cele mari nu sunt grozave pentru asta. Eu am avut vreo trei soiuri cu un gust grozav, dar asta galbena a fost geniala, o mancai ca pe mar!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

nu mai vreau exotisme ..am umplut anu asta gradina de marmelede sau cum i-o fi zis ale au avut gust de pamint cu alea in forma de gogosar .. si din alea cherry mici mici galbene cu gust fad
in rest ce sa zic alea mari au fost bune pentru pasta dar nu stiu mie gustoase tot alea mici mi se par
acum in sept gustoase foc au fost cherryciurile a adunat fii-mea cu plasele din alea de 1 kil ..ma si enerva ca eu ii ziceam sa ia si din alelalte sa le guste si ea nimik
ca daca ei ii plac cherryurile de alea sa ii pun hectare sa ii umplu gradina
pe aici prin stoina se face tirg in fiecare joi si m-am tot dus si am luat cite ceva si rosii si ardei mai ciudate ... rosiile sunt unele marii carnoase foc am mai gasit niste ardei intre ardeii iute galben din ala lung si capia adica carnos ii zice sabiuta asa ca am luat si galben portocaliu si rosuu .. am gasit si ardei iute de ala mic care creste chita cu virfu in sus ..din asta caut eu cam de multisor .. asa ca iar voi avea ciudatenii in gradina la anu vreau nu vreau
imi pare rau ca azi fu o ploaie si nu ma indurai sa ma colind iar prin tirg ..poate saptamina viitoare .. ploua tare rau asa ca mai bine sezui ca caldura ca la trompeta mea ..asta imi lipsea sa mai colind prin ploaie

einsteinitza

Nu am avut deloc exotisme, numai soiuri. Din cate am cautat, e un soi vechi german. Oricum, nu sunt noutati. E oricum un soi foarte bun, cu gust puternic de rosie si parfum la fel. Fata de el, rosiile cherry par niste cartoane! Vreau sa aleg trei patru soiuri bune si sa raman cu ele.nu am nici spatiu si nici timp, iar sezonul aici e scurt. Rosiile merita doar daca sunt intr-adevar cu gust.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

exact daca au gust asa ca acum ne permitem sa degustam ca degustatorii de vin noi degustam rosii  :-bd :-bd

einsteinitza

Pai daca vinuri nu cresc prin gradinile noastre, degustam ce putem! :D
Sa stii caam facut chiar asa, un platu cu tot soiul de rosii si unul cu branzeturi, ca sa mai schimbe gustul. Abia asa am putut compara cu adevarat!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

bunicutz32

Quote from: einsteinitza on October 03, 2013, 10:11:20 AM
Anul asta am avut un mare succes cu rosiile! Sunt foarte mandra de mine :D
Am avut cateva soiuri pe care le-am iubit, dar preferata mea a fost una galbena. Nu stiu numele fiindca toate etichetele au devenit mate in timp +ham. E mare si diforma, galbuie cu o culoare mai neregulata, oarecum dungata, si cu partea de jos, capatul rosietic. Am avut atat de multe ca am bagat si la congelator in dverse forme, cu usturoi, cu dovlecei, etc.
Ceea ce e interesant e ca am putut sa imi dau seama de diferente doar incercand mai multe deodata, ca la degustare! =))
Ce soiuri de rosii v-au placut cel mai mult?

Dintre soiurile mele se poate sa fie Old German, Hillbilly, Mr. Stripey, Dixie Golden sau Big Rainbow
Fotografii sunt pe contul meu de sunphoto http://semintelegume.sunphoto.ro/

einsteinitza

Care e diferenta dintre Old German si Big RAinbow? Seamana.... Pentru un amator! ::)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Chiar ca seamana, eu am avut Old German de la bunicutz, poate dupa gust le distingi, la mine Old German a fost extrem de dulce, in viata mea n-am mancat asa o rosie dulce, mai ca era prea dulce!
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Da, dulce, dar cu parfum de rosie!
Foarte utile mi s-au parut alea gogosar de umplut. Bune la gust, nu te dau pe spate dar bune, simti ca e rosie, le-ammumplut cu busuioc, usturoi, putin pesmet pe fundul rosiei, apoi cas proaspat putin afumat, un fel de cascavea, pesmet si busuioc si inchis cu o felie de ardei gras. 10 15 minute la cuptor, o nebunie! Am bagat asa umplute si la congelator.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

bunicutz32

Pare sa fie mai degraba Old German, dupa umerii mai galbeni si culoarea interiorului, rosie stelata in mijloc apoi galben marmorata catre margini. Interiorul este de asemenea mai carnos la Old German, cu camerele seminale mici si dispuse neregulat. La Old German fructele sunt ceva mai aplatizate si au o tendinta mai mare de crapare. Dupa fotografii sunt aproape sigur de Old German.

einsteinitza

Multumesc, acum preferata are si un nume!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

bunicutz32

Este de altfel si in top 10 la mine.

einsteinitza

Poti divulga lista preferintelor?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

bunicutz32

Ordinea poate nu este foarte fidela dar ar fi in top 10:
Cherry Red (soiul clasic, cu ciorchini lungi si fructe mici)
Buturuge de Sibiu (soi local, nou in colectia mea)
Grase de Ulmeni (idem)
Prunisoare (ibidem)
Dixie Golden
Old German
Big Orange
Matina
Ildi
Green Zebra

einsteinitza

Interesant, mie cireselele mi s-au parut fara parfum, doar spre toamna parca au mai castigat in privinta asta.

Cele noi sunt botezate de tine sau de proprietari? Cum sunt, ai poze?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

La mine in lista preferatelor:

black Ethiopian
Populatie locala Sibiu- seminte primite de la bunicutz
cherry- Datterino - cedle mai bune cherry pe care le stiu eu
Black Krim
Anna Russian
Old German

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Hmm, am sa caut si eu Datterino daca zici ca sunt asa grozave, cherry ale mele au rodit bogat dar gust mediu
Cum e Black ethiopian? Am avut si eu ceva negricioasa excelenta dar cu productia statea mai prost.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Datterino e un cherry hibrid F1, eu am folosit si seminte din generatiile urmatoare si au iesit ok, doar ca fructele au fost mai mici decat Datterino pe care le cumparam din supermarket si de la care am luat semintele. Dar mi-am comandat seminte in Italia si atunci iti trimit si tie din ele, ca-s multe. Sunt foarte gustoase, dulci-acrisoare, eu de fiecare data cand treceam prin zona cu rosiile luam cateva si le mancam ca pe bomboane  :D

Black Ethiopian sunt foarte productive, daca vrei iti voi trimite si seminte de la ele sa le incerci
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Bine, multumesc.
Oare cat poti merge asa, cu hibrizii F1, la a cata generatqeie sucomba toate calitatile?
Oare nunse pot butasi toamna si apoi sa cresti planta in casa, si in primavara sa faci mai multi butasi din ea?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

bunicutz32

Quote from: einsteinitza on October 11, 2013, 12:51:47 PM
Interesant, mie cireselele mi s-au parut fara parfum, doar spre toamna parca au mai castigat in privinta asta.

Cele noi sunt botezate de tine sau de proprietari? Cum sunt, ai poze?
Cherry Red care-l am eu (multiplicat din seminte cumparate de la targul de agricultura din Bucuresti acum vreo 10 ani) este soiul care cred eu ca este cel "original". nu hibrid si nu foarte imbunatatit. Fiindca are multe caractere "primitive" sa zicem, probabil mostenite de la L. pimpinelifolium, specia salbatica. Tufa este foarte viguroasa, cu crestere continua, foarte ramificata, cu copili foarte numerosi si culoare verde-inchis. Chiorchinii sunt penati, lungi, cu fructe mici care se coc neuniform, de la baza la varf si cad usor la maturitate. Gustul este foarte placut, acid.
Fiindca cizmarul umbla cu papucii rupti, am foarte putine fotografii. Postez una, din toata saracia.

bunicutz32

Quote from: claude on October 13, 2013, 10:47:49 AM
Datterino e un cherry hibrid F1, eu am folosit si seminte din generatiile urmatoare si au iesit ok, doar ca fructele au fost mai mici decat Datterino pe care le cumparam din supermarket si de la care am luat semintele. Dar mi-am comandat seminte in Italia si atunci iti trimit si tie din ele, ca-s multe. Sunt foarte gustoase, dulci-acrisoare, eu de fiecare data cand treceam prin zona cu rosiile luam cateva si le mancam ca pe bomboane  :D

Black Ethiopian sunt foarte productive, daca vrei iti voi trimite si seminte de la ele sa le incerci
Daca-mi permiteti eu as vrea sa vand semintele multiplicate de Datterino, din cele primite de la dumneavoastra. Plantele care le-am avut au fost de vigoare mijlocie, cu tulpini relativ subtiri, bine ramificate, productive. Fructele de dimensiuni mici (lungi de cca 4 cm), dr forma alungita, cu varful usor ascutit si usor ingustate la capatul bazal, grupate in chiochini penati, lungi.
Daca descrierea si fotografia de mai jos corespund la ceea ce stiti ca trebuie sa fie Datterino, va rog sa-mi permiteti sa vand semintele. Multumesc

bunicutz32

Quote from: einsteinitza on October 13, 2013, 11:16:03 AM
Bine, multumesc.
Oare cat poti merge asa, cu hibrizii F1, la a cata generatqeie sucomba toate calitatile?
Oare nunse pot butasi toamna si apoi sa cresti planta in casa, si in primavara sa faci mai multi butasi din ea?
Hibrizii F1 se bazeaza pe asa-numitul efect heterozis, care consta in aceea ca o combinatie hibrida intre doi parinti omogeni poate avea caractere exprimate mai bine decat oricate dintre parinti. Efectul heterozis este maxim in prima generatie, apoi se dilueaza treptat. In egala masura este posibil ca prin incrucisari si selectii succesive sa se stabilizeze caracterele valoroase, de regula dupa 5-6 generatii. Adica se pot lua seminte de la plantele hibride F1 si pe parcursul urmatoarelor 5-6 generatii (chiar 8-10 depinde de specie, combinatie, caracterele urmarite etc.) sa se aleaga plante cu caracterele dorite care sa fie inmultite in continuare, cu sau fara incrucisare intre ele, pana se ajunge la plante care sa dea urmasi uniformi si binenteles cu trasaturile dorite. In general "dehibridarea" dureaza cu atat mai mult cu cat parintii originali sunt mai diferiti si caracterele urmarite sunt determinate de un numar mai mare de gene. Pare destul de complicat in teorie si este si mai complicat in practica, sau sa ma exprim altfel este nevoie de un numar mare de plante din care sa se aleaga cele cateva "bune" si deci un volum mare de munca, timp, spatiu.
Merita atunci cand este ceva deosebit, cum este cazul lui Datterino. Oricum mai usor decat pastrarea plantelor hibride in stare vegetativa (butasi sau altoire sau orice alta metoda).