Iris

Started by myky, April 10, 2007, 09:14:16 AM

Previous topic - Next topic

vernil

Wow, Claudiu, superbisim! Faine flori, perfecte fotografii! :-* :-* :-*

popgeo

Superbe flori Claudiu... am si eu cu frunza vargata care face o floare albastra-lila deschis. Daca esti amator  putem face schimb.

Claudiu

:) buna popgeo. Nu mai am gradina.
Sunt oarecum un pic  :-[ ca dupa ce am postat cam la o zi mi-am dat seama ca am facut o greseala
cel cu frunze variegate facea floare albasta (se vede si in poza floarea albastra) si cel de lnga el (cu frunze verzi) floarea galbena si nu stiam cum sa indrept asa ca mersi ca mi-ai dat oacazia.
Himm cred ca tanti Roza m-a facut sa gresesc si nu-s decat vreo trei ani de la poze... Cam devreme pt tanti Roza asta  ;D
Dar cum erau unul langa altul ... Ma tot gandeam sa-i mai separ ... dar aratau bine si asa si frunzele de la irisi fie variegate fie verzi (stiu pe cineva care avea o alee intreaga pin gradina) sunt foarte decorative.

Claudiu

Quote from: vio on April 05, 2009, 07:55:27 PM
Quote from: penelopa on April 03, 2009, 02:00:40 PMŞtii ce's buruienile alea de lângă irişi? http://penelopa.sunphoto.ro/flori_si_animale_2009/CQGWFPQKNUJYYJXBYUU

pentru ce ai tu printre irisi iti recomand un site util.
http://www.aectra.ro/products.php?cat_id=11


Scuze Vio ca te contrazic dar pentru ce are Pene eu recomand mana eventual sapaliga :)
Aplecarile fac bine si nu mai trebuie sa dea bani la salile de sport/stalp/mop

Pe de alta parte daca nu am incotro si trebuie sa dau cu insectide/acaricide/bactero-fungicide macar cu ierbicide si ingrasamine granulate sa nu dau

Cineva zicea ca nu poate scapa de pir manual (care iasa iar numai dinr-un pic de radacinuta). Ba se poate. Cu incapatanare culegand fiecare radacina cand se sapa si peste vara taind/scotand/rupand orice firicel. Pana la urma si pirul nu-i decat o biata planta care va renunta in final.
Eu aveam niste galeti prin gardina (recuperate de la lavabil) in care adunam pietre, cioburi de sticla sau lut (unele cioburi de blide pictate mi-ar fi parut bine sa le gasesc mai intregi), cuie ruginite, banii vechi ii puneam in jeb, am gasit si doi nasturi de uniforma austorungara, vreo doua chei ruginite, sarme. Ba chiar am gasit si doua tuburi de cartuse din ultimul razboi. O fundatie de casa veche. Noroc ca nu era prea serios facuta si era de piatra de rau si nu din beton si nu a trebuit sa dezgrop decat cam juma de metru adancime pe o suprafata (nu prea mare din fericire). Ba chiar am avut si un drum lat (ca de  camion ce venea de unde a fost candva o poarta pana la casa veche care era cam in spate)  din piatra mare de rau ingropta la cam 10-15 cm. Unde a fost casa veche am avut si vreo cateva placi de beton, dar nu serioase ci mai economic facute,  cu care a fost podit casuta. Astea le-am descoperit primele cand am vrut sa sap si am constat ca nu pot baga harletul mai mult de jumatate in pamant. Am incercat in mai multe locuri si vazand ca-s neputincios, dar mirandu-ma ca doar am mai sapat, am pus mana pe tarnacop :) apoi pe ranga cand am vazut ce am. Au mai fos caramizi si bucati de caramizi. Lemne. Dar ce n-a fost? "Adoram" arheologia asta in gradina. Am scos o bascula mare de piatra fara exagerare. Totusi sfatul meu cu piatra aia mai marunta ca bobul de orez/porumb (dca nu e prea mult porumb) e buna ca-s minerale. Daca as fi putut concasa piatra as fi pus-o la loc.  ;D
Nu ma deranja descoprirea lucrurilor vechi dar cele noi ma cam indispuneau. Pungi si multe (nu stiu de unde atatea) fasii rosii de pielita sintetica de parizer sau nu stiu ce sunca. Ba odata am gasit arunca peste gard si ... (nu spun ce) ca am zis ca pun un afis pe gard cu textul "Nu ma deranjeaza planingul familial da' nu mai aruncati la mine ... ce ati folosit". Noroc ca am gasit numai odata si nu a trebuit sa-l mai afisez. In rest hartii, ambalaje de bomboane, biscuiti, ciocolata, cutii de tigari, mucuri, pahare de iaurt, sticle de suc si foarte rar cate o sticla de nu stiu ce rachie dubioasa (si nu stateam intr-o zona pe unde ai fi zis ca umbla de astea), ba din contra. Odata am vazut o doamna foarte bine imbracata care se chinuia (saraca) sa-mi indese un cocolos de hrtie pe usita metalica de la casa (regulatorului) de gaz. Saraca (ca sunt sigur ca nu ma vazuse si ca daca m-ar fi vazut nu ar fi facut)  ca sa nu o jenez m-am facut ca ma uit in alta parte apoi am mers si am scos cocolosul. In final mi-am pus si eu o cutie de aia moderna de regulator cu contor ce-l citesti printre zabrelele gardului :( da pana atunci cerd ca multi isi inchipuiau ca acolo o fi cos de gunoi ca trebuia sa curat periodic. Da cum am zis tare nu m-a deranjat decat "planingul familial" aruncat la  la mine in gradina. Cand vedeam ca rup ceva flori sau menta prin gard le daruiam mai mult. Chiar si struguri si prune desi cu astia aveam bai ca-mi rupeau gardul. Ce sa faci am fost cam lenes si gardul nou nu l-am putut face decat cam tarziu. Oricum cate aprobari trebuie pt un gard nou e un cosmar ori is io mai natang ca altii. Ba chiar si doc cadastrala, care am facut-o de doua ori (dar cu aceiasi bani) ca prima data cand m-am uitat pe desen le-am zis "Mai oameni buni n-ati vazut ca casa mea nu atinge gardul din spate (ca o pusesera cu un colt pe gard desi era aprope paralelea cu gardul din spate) si ca-s aproape doi metri distanta" (chestiile astea moderne ma dau gata) (Cei care va faceti casa obtineti cu proiectul odata si gardul) Si aveam mult gard fiind pe colt. Mult, mult de maturat. Noroc ca ultimele ierni nu mai aveam asa multa zapada.

Asa ca Pene poate scapa si de buruienile ei manual chiar dca nu stiu ce sunt :(

myky

Quote from: Claudiu on April 14, 2009, 04:59:46 PM
Quote from: vio on April 05, 2009, 07:55:27 PM
Quote from: penelopa on April 03, 2009, 02:00:40 PMŞtii ce's buruienile alea de lângă irişi? http://penelopa.sunphoto.ro/flori_si_animale_2009/CQGWFPQKNUJYYJXBYUU

pentru ce ai tu printre irisi iti recomand un site util.
http://www.aectra.ro/products.php?cat_id=11
Asa ca Pene poate scapa si de buruienile ei manual chiar dca nu stiu ce sunt :(

... si daca gasesti nasturi, si blide vechi, ma chemi pe mine sa le adun

Claudiu

si tie iti plac vechiturile? Nasturi o punga intreaga :)

myky

daca imi plac.
am construit o camera special pt a putea incadra vechiturile mele :D (familia e disperata, ei doreau inoxuri, chestii 'moderniste')

irina

myky te duc la tara...la casa strabunicii , mai sunt in sat vreo 10 suflete...precis gasesti ceva pe placul tau

myky

deci, daca pt orhidee nu m-ai convins sa vin pana la deva, pt asa ceva e posibil sa o fac. :)

popgeo

Daca gasiti galbeni sau nastiri de aur prin gradina ma abonez  eu la ei...;-) Va dau ce plante vreti de la mine din gradina..:-) :-) :-) ;-)

myky

 :D :D, n-as prea crede.

ozimandias

Bai... Irina... nu du mama pe nimeni acolo. Ia tu tot ce se poate si imbogatim copiii  :D
Acum serios, un fier din acela vechi.... cu carbuni... Contra cost fireste.
Bunica a avut patru (era croitoreasa) soacra-mea si ea... Dar le-au dat pana sa cresc eu mare  :D

Marmoset

Quote from: ozimandias on April 15, 2009, 06:37:20 PM
Bai... Irina... nu du mama pe nimeni acolo. Ia tu tot ce se poate si imbogatim copiii  :D
Acum serios, un fier din acela vechi.... cu carbuni... Contra cost fireste.
Bunica a avut patru (era croitoreasa) soacra-mea si ea... Dar le-au dat pana sa cresc eu mare  :D

Un fier din ala are mama mea de la strabunica. Stii ce fain e pe post de ghiveci de flori?

mihail

....sau suport/depozit pt. tigari!

penelopa

Quote from: mihail on April 15, 2009, 10:57:18 PM
....sau suport/depozit pt. tigari!

Valabil pentru Ozi că ea mai fumează  :)

Claudiu, nu dau bani pentru "mişcările" mele  :) Mai degrabă, ar trebui să primesc bani pentru ele  :D
Şi buruienile alea ...... nu's buruieni, ci ... urmaşii lunariei de la Myky.  Evident că le voi "strămuta" .... manual . ;)

Claudiu

Pai ... buruieni e tot ce nu vrei intr-un strat. Desi tehnic, mai strict, se practica numai pentru anumite plante invazive intr-o cultura anume.
Astfel macul in lanul de grau poate fi numit buruiana, dar ce frumos e cand e inflorit! Am citit pe undeva ca de unii tarani ar crede ca asocierea grau-mac ar fi buna graului. Nu stiu daca e asa, oricum conditia ar fi sa nu fie prea mult.

ozimandias

Myky, irisii de la tine cred ca au rau de inaltime... S-au pleostit definitiv, nu stiu de ce.
(i-am pus pe toti in jardiniera pentru ca nu mai ajung la tara in urmatoarele 2 saptamani).

myky

Quote from: ozimandias on April 23, 2009, 08:57:12 AM
Myky, irisii de la tine cred ca au rau de inaltime... S-au pleostit definitiv, nu stiu de ce.
(i-am pus pe toti in jardiniera pentru ca nu mai ajung la tara in urmatoarele 2 saptamani).
stai linistita, isi revin ei.

popgeo

Primul iris germanica inflorit anul asta..



einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


Codruta

Si la mine a inflorit primul si cred ca si ultimul (in acest an) iris germanica. Anul trecut nu a dorit sa infloreasca. A facut-o doar acum si e prima data cand ma bucur ca nu seamana deloc cu cel de pe ambalaj :D .... adica nu e mov inchis.
Nu e inalt si e langa zid si cu toate acestea trebui sa-l ancorez ca se lasa deja la pamant :(

gabi_gabriella

Am trecut aici , ca sa nu fieu off :)
La mine deocamdata au inflorit 2 albastrii , in afara de cei pitici .Se pregateste unul mai descis la culoare .Mai am unii cumparati toamna trecuta, dar astia sunt mai inapoiati in dezvoltare


popgeo


Francesca

Popgeo, foarte frumosi irisii.La cat mai multi!