Iris

Started by myky, April 10, 2007, 09:14:16 AM

Previous topic - Next topic

paunita

Popgeo , oare cum se numeste acest iris ? Il am din "gradina fermecata " , anul acesta a  inflorit pentru prima data la mine si m-a cucerit total , e superb cu floarea mare , creata si e foarte parfumat  :x

Carina

Cred ca e Eagle Control. L-am luat si eu toamna trecuta de la mama lui Geo si cred ca saptamana viitoare infloreste

paunita

Multumesc ! O sa-ti placa mult e super parfumat si deosebit de frumos !

popgeo

AJUTOR !!!

As dori sa  vind ieftin ceva irisi  in primavara/vara asta. Am nevoie de un pic de loc pt niste plante care le primesc  in curind.  irisii au terminat de inflorit, si se pot transplanta.
E vorba de  acesta:

Probabil e vorba de 10-20 de bucati  de irisi .... unii din ei sint remontanti dar nu stiu care.  Ii dau cu 2.5 lei bucata, cine  poate sa ii ia pe toti  iii dau si  mai ieftin.



Rux

Adjudecat. Sint ai mei  toti . Primul venit primul servit. +dns
Multumesc.
Despre detalii vorbim pe m.p.Ok ?

paunita

 +apl Rux , ai facut o afacere foarte buna !

Rux

Pai nu ti-am spus ca am rateuri la unii dintre ei ,plantati  anterior ?
M-am ambitiontat , ce mai    ... Merg ,inca ,impotriva  curentului  la cresterea lor
Poate ,poate o sa-mi vad si eu irisii asa frumosi ca ai vostri . :-bd

popgeo


Ok, super. Multumesc.

Am sa vorbesc cu mama.

Quote from: Rux on May 22, 2013, 06:25:41 AM
Adjudecat. Sint ai mei  toti . Primul venit primul servit. +dns
Multumesc.
Despre detalii vorbim pe m.p.Ok ?


gabif1966

S-a vorbit aici , mult, despre iris germanica, dar pe mine ma intereseaza daca are cineva iris siberian , pentru ca eu am o singura varietate ( Siberian Iris "Ceasars Brothers" , are culoarea albastru inchis ) si sunt foarte incantata de ei si as dori sa schimb cu alte varietati cum ar fi : Sparkling Rose, Snow Queen, Steve, Anne Dasch, Silver Edge, Super Ego, Orville Fay sau Butter and Sugar. Fac tufe compacte cu frunze lancelate, iar florile au tijele subtiri si lungi, dandu-ti impresia ca plutesc deasupra frunzelor.
Viata este cat de frumoasa ne-o facem noi.
http://gabif1966.sunphoto.ro

gabriela jalba

Cred ca am eu alb, dar anul asta parca nu l-am vazut....De acum, in primavara, dac-o mai iesi.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

sandaveturia

Imi plac tare mult irisii vostri si acum vreau sa-mi plantez si eu. Vreau sa comand germanica de la anthesis, cred ca sunt rizomi. Am citit ca se planeaza la suprafata, dar nu stiu cum. Cum ii plantez? Nu ingheata iarna?

flordel

II ingropi putin acolo, nu prea adanc.
Nu ingheata, sunt foarte rezistenti.

einsteinitza

Da, sunt rizomi foarte rezistenti, chiar putin invazivi. Vezi ca are si Popgeo o colectie de irisi superbi, de vanzare. Eu de la el am cumparat numai frumuseti,roaspeti si mari, plus ca am primit si bonus!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Quote from: sandaveturia on February 24, 2014, 10:47:07 AM
Am citit ca se planeaza la suprafata, dar nu stiu cum. Cum ii plantez? Nu ingheata iarna?

Plantezi in asa fel incat partea superoara a rizomului sa fie afara din pamant, sa se vada, nu il acoperi! E foarte important sa nu fie o zona unde sa stagneze apa in caz de ploi mai mult sau mai putin abundente, pentru ca e riscul de putrzire a rizomului. Rizomul de iris, dac apoate, are tendinta sa iasa spre suprafata, de inghetat nu ingheata precis, nu-ti face probleme
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

sandaveturia

ok, asta cu apa n-o stiam, vreau sa-i pun pe langa casa, dar in zona in care vreau sa-i pun nu stagneaza apa.Probabil nu imi vor inflori anul asta, trebuia sa ma gandesc din toamna la plantat, dar nu-i nimic, e bine si sa-i vad la anul.Multumesc mult de sfaturi.
Mai am o intrebare, am seminte de osteopermum cumparate acum de la Lidl, de ce nu rasare nimic? Le-am plantat la suprafata cum scria pe plic si de 2 saptamani ma uit la ele si nimic!... De ce? E adevarat ca sunt off-topic, dar nu cred ca e cu suparare...

gabriela jalba

De pe net :
"Osteospermum nevoie de lumina pentru a germina, asa ca se presara semintele pe partea de sus a solului și apăsați ușor, pentru a face contact ferm. Păstra semințele umed până când germina.


"Sow seeds of Passion Mixed from February to May at 18-20c (64-68F) on a good free draining damp seed compost. A fine sprinkling of vermiculite must be applied, but do not cover the seed completely. Place in a propagator or seal the container inside a polythene bag until after germination (up to 14 days). Do not exclude light, as this helps germination. "
   
Cica planta este anuala, si e si foarte gingasa. Trebuie sa fii atenta ude o plantezi,ca nu-i plac curentii .
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

sandaveturia

Da, la noi e anuala, dar vad ca nu-mi iese din seminte. Am cumparat gata inflorita, i-a placut in gradina la soare, dar am zis sa nu mai dau banii pe ghivece de-a gata daca am gasit seminte. E o planta foarte aspectuoasa, ii sta bine in gradina.

gabriela jalba

Iti tin pumnii !!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

sandaveturia


claude

Quote from: sandaveturia on February 25, 2014, 09:52:36 AM
Probabil nu imi vor inflori anul asta, trebuia sa ma gandesc din toamna la plantat,

In mod normal irisii se planteaza in iulie-august, atunci e perioada optima, cand se si despart tufele. Un rizom fara radacini mai ales nu e bine sa fie plantat toamna tarziu ca nu mai apuca sa-si dezvolte sistemul radicular si risti sa moara. Primavara e ok, cum spui tu, probabil nu va inflori anul acesta dar s-ar putea sa ai si surprize, daca rizomul e mare se poate intampla sa-ti infloreasca mai incolo, prin august, mie mi s-a intamplat anul trecut cu 2 irisi!
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

sandaveturia

Cei pe care ii vreau sunt germanicus ( parca asa le zice), ar trebui sa infloreasca prin mai, dar daca ei se vor simti bine la mine... poate se tin de surprize... Anul asta m-a apucat damblaua cu irisii, astept sa-i pun in pamant pe cei care mi-au inflorit in ghivecele (reticulata), ieri mi-am luat bulbi de hollandica , m-au apucat dandanalele!...
Anul trecut eram obsedata de hemerocalisi, 2 zile am ales la ei , inaltimi, culori, aranjamente...Sa-i vad anul asta cat de sprintari or fi... Acum 2 ani eram cu trandafirii englezesti...
Ma apuca rasul... Asa-i ca nu-s bolnava?

claude

Da, eu nu am precizat dar vorbeam de germanica, care au rizom, acestia se planteaza vara,  cei hollandica au bulb si se planteaza toamna,
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

larisa

In zona nostra li se spun stinjenei ,la irisii germanicus,si oricum au o inaltime de 40-50 cm.cei pitici ,hollandica ,sunt de 20-30 cm si cu flori mici

sandaveturia

Stanjenei le zice si la noi, dar nu le am inca cu denumirile astea oficiale, damblaua cu irisii e noua, de saptamana trecuta. Bulbi de hollandica mi-am cumparat acum, scrie pe ei ca au 60 cm, nu sunt chiar mititei. Mititei sunt  aia rediculata (15-20 cm) care au inflorit acum ( la mine pe balcon sunt in ghivece, luati de saptamana trecuta de la florarie). Nu stiu de ce credeam ca nu rezista iarna in gradina...

einsteinitza

Peste tot se numesc stanjenei, aveti dreptate. Iris e denumirea latina. De multa vreme vreau safac curat in topicuri si sa schimb denumirile astea stangace, de tipul iris! Denumirea uzuala, populara e stanjenel, si e ca si cum spui ca vrei sa plantezi in gradina treizeci de bulbi de tulipa, sau ca ai cules o punga de flori de tilia! E caraghios.
Asa ca fetelor, spuneti cu incredere "stanjenei", ca asa e normal!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro