Anemone

Started by sicamin, April 11, 2007, 09:55:52 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Ai sa vezi ce frumoase sunt, si cum se intind de repede. Ale mele sunt sub un mar batran si au umplut zona. Dintr-o tufa sunt peste zece.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

O tufa tot sub marul batran le-am pus si eu  ;)

flordel

Eu am comandat din alea hupehensis, am luat doar un fir, tot asa in speranta ca se vor inmulti.

Urzică

Anemone de Caen, prima floare pe anul acesta. Nu prea mi-am bătut capul cu ele, le-am plantat acum vreo 3 ani şi de atunci văd că tot apar, fără să le fac mai nimic.

einsteinitza

Cred ca esti prima persoana care reuseste sa le creasca fara probleme. Poza e superba, pot sa mai vad 'chestii' de la tine din gradina, mai ales cu o anume tufa roz...... :-bd
Bine ai revenit ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

larisa

intr-adevar daca rezista primului an ,apar an de an ,eu am pe rosu ,dar nu reusesc sa le fotografiez niciodata ,descopar tufa sau floarea uscata,

Urzică

Quote from: einsteinitza on May 11, 2012, 07:28:31 PM... mai ales cu o anume tufa roz...... :-bd
nu mă prind care e aia, dar aş putea să îţi arăt nişte lujeri de kiwi fericiţi şi cu ceva muguri de flori pe ei...

Urzică

Quote from: larisa on May 11, 2012, 07:36:37 PM
intr-adevar daca rezista primului an ,apar an de an ...
Aşa este, mai demult am mai avut tentative dar n-au mai răsărit în primăvară. Ăştia văd că s-au hotărît să-mi ceară cetăţenie.

einsteinitza

Ai deja flori? Ce pot sa ma bucur, uraa! Chiar ma gandeam ca au avut ghinion cu iarna asta.....
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Am mai gasit si eu una prin gradina. Ani la rind nu le-am bagat seama si mergeau bine si apareau peste tot. De cind cu santier la casa,s-au cam prapadit.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

A vazut cineva pe undeva anemone de toamna albe? Daca vedeti dati-mi va rog de stire. +rsp
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

larisa

Te referi la Anemone Japonicum?

einsteinitza

Da, sau hybrida.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

larisa

Daca nu gasesti in tara sa-mi spui,si,ti cumpar de aici.Eu am numai una ,alba in gradina ,dar nu ii merge prea bine,voiam sa-mi cumpar si pe roz.da-mi mp in caz ca doresti

einsteinitza

Larisa, iti multumesc mult pentru intentie, dar cu siguranta gasesc, doar nu mi-a iesit in cale...multmesc mult. :x
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Am luat eu 2 bucati in primavara la ghiveci de la Multeplante dar amandoua au fost moarte.
Mort a fost si un rozmarin tarator, iar Weigela Alexandra n-a fost Alexandra... >:(
Si cel mai tare ma infurie de fapt ca mi-au trimis alta weigela, decat cu paguba de plante decedate.
Sa vedem ce liliac imi iese, ca daca nici ala nu-i ce-am comandat fac spume.

BoboROM


Ia sa vedem si noi ce weigella ai primit  :D

flordel

 >:( :( ??? :P

einsteinitza

Asta-i foarte frumoasa, se umple de flori, am si eu una batrana si e foarte de efect.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel


BoboROM


pai se maronesc frunzele mai spre toamna  =))

flordel

 :P :P :P
Urasc sa fiu fraierita in felul acesta, adica hai sa-i dam cucoanei o weigella, ce daca nu-i ce-a comandat... :-\

claude

Ce ciudat, astia de la Multeplante nu aveau obiceiul sa faca tampenii de-astea  :-\
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

cristinaf

Eu am cumparate anul trecut de la Gardener, Honorine Jobert, dar nici la mine nu le merge bine, ne cam chinuim reciproc. Dar plantele au fost frumoase la primire. Totusi, inca mai sper ca poate se vor acomoda pana la urma.

Carina

Daca tot s-a plans Flordel, trebuie sa zic si eu vreo doua de multeplante. Sunt clienta veche, cred ca de vreo 3 ani am tot facut comenzi la ei, si nu una pe an, ci de obicei mai multe. Iar primavara asta nu stiu ce-au patit, m-au dezamagit total. Am luat o pereche de catina care trebuia sa fie cadou pentru maica-mea iar una mi-au trimis-o minuscula si rupta de la jumatate, practic mai avea vreo 5 cm viabili  >:( Apoi o deutzie roz batuta am primit-o gata uscata iar un coacaz care trebuia sa fie rosu a iesit alb. Si faza cea mai tare e ca m-au taxat 10 lei in plus pentru ca mi-au trimis bonus niste pastile de inradacinat, care cica erau bonus dar le-au trecut si la plata   ;D Asa ca am zis ca alta comanda nu mai fac la ei in vecii vecilor

Am si eu o tufa Honorine Jobert dar nici la mine nu-i merge prea grozav, desi are umbra si am bibilit-o tot anul trecut. Si cand ma gandesc ca-mi era frica sa nu ma invadeze  ;D Deci Es, daca o doresti, ti-o cedez cu placere