Crinii de gradina

Started by vernil, March 18, 2010, 09:00:21 PM

Previous topic - Next topic

vernil

- Georgette 13 puncte
- Rux 5 puncte
- Corina 5 puncte
- Adriana 3 puncte
- Gentiana 2 puncte
- Sica 2 puncte

Mai astept o zi sa mai votati.

vivi23ro

daca vb de crini de gradina din astia am si eu poze ca de anul asya nu au apucat sa infloresca

vernil

Vivi, ma pui in incurcatura. Sunt foarte frumosi crinii tai, toata lumea a postat crinii infloriti de anul trecut, insa inscrierea s-a incheiat. Daca se continua votarea si esti votata, eu nu am nimic impotriva sa participi.

vivi23ro

ei lasa habar nu am avut de comcurs mi a zis cineva sa votez dar nu am putut vedeam albumul de crini a lui sica...

vernil

Scuze de off, spune-mi daca ai reusit sa iti cumperi clerodendrom. Stiu ca iti doreai mult, daca mai vad pe undeva, sa iti cumpar.

vivi23ro

nu .. astept expozitia de saptamina asta... sau poate o sa reusesc sa schimb cu cineva care are butasi

Ionela

Vivi, sunt foarte frumosi crinii tai!  :-* :-* :-* Eu deja am votat si nu mai pot face modificari. Poate mai prelungeste Vernil termenul si mai voteaza dintre cei ce nu au votat.
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

georgette

Felicitari si de la mine pentru toti participantii +Vivi chiar daca nu a intrat de la inceput!Eu zic Vernil sa i daruiesti in mod egal tuturor caci nu se pot face deosebiri sau cum doresti tu!

vivi23ro

totusi numai eu nu pot vedea crinii lui sica?  ca nu pot vota ...

vernil

Ok, mai prelungim concursul cu inca o saptamana, dupa care gata, il inchidem. Si asa bulbii sunt in pamant, au inceput sa creasca.

vivi23ro

am rezolvat problema cu crini lui sica , votez sica locul 1 , georgette 2 einstenita 3

Rux


Mihai

Daca tot s-a prelungit concursul iata si parerea mea:

1.Corina
2.Sica
3.Gentiana




vernil

- Georgette 15 puncte
- Rux 5 puncte
- Corina 9 puncte
- Adriana 3 puncte
- Gentiana 2 puncte
- Sica 7 puncte

Deci, pana acum, pe primul loc este Georgette - 15 puncte
- Corina pe locul doi cu 9 puncte
- Sica pe locul trei cu 7 puncte

Va rog sa imi trimiteti adresele pe mesageria privata. Voi trimite cadouri de simpatie si lui Rux, Adriana si Mihai.

popgeo

Ok, data viitoare pun si eu la dispozitie niste bulbi pt cistigatori.
Putem initia si concurs pt narcise si acolo tot ca sponsor pot sa particip.

GetaV


sicamin

Mie majoritatea crinilor mi i-au mancat coropisnitile  +ham . Doar cei albi (clasici) mi-au ramas.  :'( Pana si fritilaria ,care se zice ca nu le place ,au cam mancat din bulbii .
De narcise insa nu s-au atins ,si erau doar langa crini.

popgeo

Bulbii de narcise sint toxici, cei de crinii sint comestibili.  

Eventual incearca cu bulbi de crini orienpet.. aia sint mai amari si  tari si cresc mult mai mari..... nu e sigur ca rezista, dar se merita incercat.

Black Beauty si  Sarabande sint printre cei mai rezistenti.  Daca nu ai avut asa ceva... pune cite 1-2 si vezi cum se descurca, dar nu in acelasi loc cu cei anteriori.

Pot sa fie si soareci ... nu neaparat coropisnite...
Apoi mai poti muia bulbii intr-un insecticid/pesticid si apoi ii plantezi. Unii ii planteaza intr-un fel de cosuri de plasa de sirma/plastic ca sa ii potejeze.  Poate reusesti asa.
Existasi alte solutii mai general si biologice..
Aici ai un thread de pe un forum in engleza, sper sa ajute (mole cricket  este coropisnitza in engleza):
http://forums.gardenweb.com/forums/load/ipm/msg040811345723.html