Coral Dawn

Started by PRIMULA, November 03, 2013, 02:30:32 AM

Previous topic - Next topic

PRIMULA

  Coral Dawn este cumparat tot de la Dedeman  ca "Trandafir urcator cu flori roz", in toamna lui 2011. In primavara care a urmat, am comandat si Coral Dawn la Starkl. Au inflorit cam deodata si surpriza a fost ca sunt unul si acelasi soi de trandafir. Pe unul l-am dat unei persoane foarte dragi mie, am ramas cu cel de-al doilea, in ordinea plantarii lor. Coral Dawn este creatia lui Eugene Boerner, din 1952, inregistrata in acelasi an in USA de Jackson & Perkins Co. Cu flori elegante, pline, cupate si parfumate, de un roz atat de cremos incat de cate ori il vad mi se face o pofta teribila de inghetata sau de serbet de trandafiri, Coral Dawn a crescut rapid, atingand peste 2,5 metri. Alaturi de el este plantat Leander, cu care isi infrateste florile, oferind un adevarat spectacol. Amandoi cresc si se simt bine in vecinatatea unui perete de stanca, imbracat in vita salbatica, in care uneori par sa se piteasca pentru a se feri de arsita zilelor de vara.
















einsteinitza

Ai reusit o combinatie selecta, arata foarte bine impreuna. :-bd
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

PRIMULA

 A fost absolut intamplator! Am uitat sa spun, Coral Dawn este golut tare la baza, lateralele se dezvolta mai mult spre varf, care se curbeaza singure sub greutatea florilor.  Nu imi pot permite sa-l palisez din lipsa de spatiu, l-am legat de vita salbatica sa stea cat mai vertical. In cealalta parte o sa-l aiba tovaras pe James Galway, sper sa creasca si el in vara viitoare. Deci tot roz... Mai am un Marechal Niel, care acum este intr-un container, o sa vad daca mai incape pe undeva in acelasi grupaj. Ca floare s-ar potrivi bine cu ceilalti. Plus ca fiind mai sensibil, zona e cat de cat protectiva pentru el, nu e expus curentului.

claude

Vai de mine, eu suspin dupa Mareschal Niel de mult, nu l-am luat din cauza sensibilitatii la ger, tare sunt curioasa daca-l pui in gradina cum se descurca!
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

PRIMULA

 Claude, eu l-am plantat pe Marechal Niel  spre sfarsitul primaverii intr-un container, dar in toamna asta il pun in gradina. Mai am trandafiri de zona 6b, care au iesit foarte bine din iarna. Pentru orce eventualitate, am mai pus si sub pet vreo trei butasi din Marechal Niel. Daca se prind, si eu asa sper, o sa-ti ofer si tie unul din ei, sa-mi aduci aminte tu anul viitor.

flordel

Draga Primula, m-ai dat gata cu trandafirii tai! +apl
Dintre urcatori, Coral Dawn este printre favoritii mei, numai ca eu am hotarat sa nu mai plantez trandafiri din aceasta grupa.

claude

Quote from: PRIMULA on November 04, 2013, 11:06:10 AM
Claude, eu l-am plantat pe Marechal Niel  spre sfarsitul primaverii intr-un container, dar in toamna asta il pun in gradina. Mai am trandafiri de zona 6b, care au iesit foarte bine din iarna. Pentru orce eventualitate, am mai pus si sub pet vreo trei butasi din Marechal Niel. Daca se prind, si eu asa sper, o sa-ti ofer si tie unul din ei, sa-mi aduci aminte tu anul viitor.

Multumesc! Eu nu l-am luat pentru ca, desi pe HMF e dat pentru ona 6b, eu am dat peste un articol al lui Paul Barden din care reiese ca e mai sensibil de fapt. Iti dau link-ul, spre sfarsitul articolului spune asta:   "It needs a greenhouse, or a southern clime to prosper, and can be slow to become established"
http://www.paulbardenroses.com/noisettes/marechal.html
Sigur, uneori asta e relativ, pentru ca eu am guinee, despre care cineva spunea pe un forum francez ca la -15 grade moare, iar al meu a trecut cu brio ultimele 2 ierni, iarna trecuta nu a inghetat nici un centimetru
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Nu e un trandafir sensibil, il am de multi ani in gradina si merge bine. Saracul, e chiar vitregit de soarta, e intr-o zona mai circulata si mai are aventuri!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Es, de Marechal Niel vorbesti? Il ai?  :o  si nu zici nimic?  ;D Sau de Coral Dawn? Ca eu am dat-o prin balarii, scuze  +ham
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

PRIMULA

Quote from: einsteinitza on November 04, 2013, 05:22:05 PM
De Coral Dawn! :D
Coral Dawn este superb in partea de sus, dar la baza e dezgolit complet la mine. Cred ca acolo trebuie sa vin cu ceva in apropiere, care sa acopere lastarii grosi si lemnificati.

geodezia

AHA  il am si eu si nu stiam de el il botezasem in fel si chip asa e e chel la baza a crescut vreo 4-5 m si are flori doar in virf .. ziceam sa tai chleoampetele alea de ramuri lemnoase sa il fac tufa da acum imi dau seama ca asa e e el am sa il paliez pe un grad ..

PRIMULA

Quote from: geodezia on December 06, 2013, 08:27:25 AM
AHA  il am si eu si nu stiam de el il botezasem in fel si chip asa e e chel la baza a crescut vreo 4-5 m si are flori doar in virf .. ziceam sa tai chleoampetele alea de ramuri lemnoase sa il fac tufa da acum imi dau seama ca asa e e el am sa il paliez pe un grad ..
Nu il taia, infloreste foarte frumos si e si parfumat. Pune ceva langa el sa nu se vada zona dezbracata, o tufa sau o clematita!