Trandafirii englezesti

Started by einsteinitza, March 22, 2010, 05:39:38 PM

Previous topic - Next topic

flordel

Hei, vad c-a venit primavara, a iesit Ariciul din hibernare! +dns +hug

alina

vai ce am mai ras.......sa stii draga mihai ca sunt si trandafirii fara miros....asa dupa cunostinta mea umila.ma refeream la trandafirii de damasc de la petrovic.....am inteles ca soiurile din categoria damasc au un parfum mult mai  frumos decat cei englezesti.....si ma gandeam ca poate cineva a plantat deja si s-a bucurat de ei....si poate ne impartaseste ceva concluziii...multumesc

alina

rectific ''draga dumneavoastra domnule  mihai''...poate va deranjeaza ca ma adresez asa de personal:D

Carina

Alina, toti cei care am cumparat de la Petrovic am cumparat toamna trecuta, deci n-am apucat sa mirosim nimic  ;D
Speram si noi anul asta  ;;)

alina


alina

carina?? cat te-a costat livrarea si in cat timp  i-ai primit??mersic(un pret cu aproximatie)

geodezia

Alina pune site-ul si poate ne adunam ca nu e tirziu ..

flordel

Care site? Oi fi eu mai inceata astazi, dar zau daca mai inteleg ceva... +hypno

geodezia

pai zise ceva de Austin ... sa luam de la el direct? parca asa zise ...deasupra mea ... cred ca stearsa postarea

alina

offff....scuzati-ma..www.petrovicroses.rs..
si la cei de la david austin....cat v-a costat cu aproximatie....casa stiu la ce ma astept.multumesc

geodezia

intrabal intii pe nea petrovici daca mai livreaza ca noi am facut comanda in noiembrie si au venit in ianuarie

alina


Elena_E

Quote from: einsteinitza on March 22, 2010, 05:39:38 PM
Mai nou se foloseste tot mai des termenul de trandafiri englezesti.
ACESTI TRANDAFIRI NU SUNT TRANDAFIRI VECHI.
Este probabil cea mai recenta clasa de trandafiri.
Acestia nu au legatura cu vechii trandafiri din Anglia.
Trandafirii englezesti sunt creati de David Austin, care a vrut sa reproduca stilul trandafirilor vechi in  trandafirii moderni.
Creatorul a dorit sa reuneasca frumusetea si parfumul trandafirilor vechi, stilul lor, si rezistenta si capacitatea de inflorire de la floribunda. A incrucisat deci floribunda cu trandafiri vechi si, in parte a reusit.
Totusi , trandafirii englezesti sunt renumiti pentru specificitatea climatica, deci in cadrul lor puteti gasi cultivaruri care merg minunat in gradina voastra, altele care nu sunt multumite deloc.
Majoritatea sunt tufe mari, nepotrivite pentru gradinile mici.Insa cea mai mare calitate, de departe, este parfumul. Parfumul este calitatea lor numarul unu.
Parfum din gradina bunicilor, mostenit de la trandafirii vechi, care poate fi chiar ametitor.Sunt rezistenti la ger, dar multi au probleme cu patarea neagra.
Graham Thomas
Un galben superb, potolit, ramuri lungi, putin moi, se arcuiesc sub greutatea florilor. Parfumul de trandafir clasic putin amarui, fructat, foarte interesant. Florile se decoloreaza la maturitate spre un galben pai


St Swithum
Flori uriase,roz pal, in multe nuante, foarte frumoase pentru cei ce apreciaza acest stil. Infloreste repede la al doilea val, flori frumoase si deosebite. Un trandafir splendi.Miros de mirt si sambure de cirese, cu fructe amestecate.


Va sugerez un loc unde  se comercializeaza trandafiri englezesti la ghiveci,
Sunt foarte frumoase, deosebite, si  se livreaza rapid,
http://www.multeplante.ro/trandafiri-in-ghiveci/englezesti/cId-86/sId-90

Carina

Eu am o retinere sa mai cumpar trandafiri de la multeplante. Anul trecut am luat doi trandafiri de la ei, un New Dawn care de fapt a fost Parade si un Sutter's Gold care a fost Golden Delight.
Sunt foarte ok la copacei si perene, am cumparat multi arbusti de la ei si toti s-au prins, dar la capitolul trandafiri ... cam lasa de dorit
Poate s-au mai perfectionat intre timp, cine stie, sau poate au schimbat furnizorul. Mie mi-au trimis trandafirii la punga iar etichetele erau in ungureste, deci si ei ii cumparau de undeva din Ungaria. Sunt curioasa cum vor inflori trandafirii la tine  :)

geodezia

iti zic eu CArina ca am, luat si eu de la ei Eddy mitchel si sa vad daca chiar infloresc asa ... dac anu asta e din 3 buc o inflori unu de care trebuie ..oricum ceva rosu este ca au frunzele rosii nu verzi ...

BoboROM

Quote from: geodezia on May 03, 2011, 09:56:35 AM
iti zic eu CArina ca am, luat si eu de la ei Eddy mitchel si sa vad daca chiar infloresc asa ... dac anu asta e din 3 buc o inflori unu de care trebuie ..oricum ceva rosu este ca au frunzele rosii nu verzi ...

Ca au frunzele rosii, nu-ti spun nimic. La mine si cei portocalii au si acum frunzele rosii si muguri mari.

geodezia

sper totusi 1 din 3 sa fie eddy mitchelle . nu ma mai intrista Bobo ca sunt destul, patita cu osiria ...

BoboROM


Referitor la Osiria, am vazut la cineva care a luat de la: http://www.profi-family.ro/osiria.html

Era ca in poze, identic.

geodezia

am luat si eu acum in tomana de la cimbrud s-au p[rins din 5 doar 3 buc din care unul are frunze verzi si nu rosii asa ca 1  buc este alta culoare decit rosu adica osiria ... am esperienta cu cel de la bakker care toti au avut frunzele verzi si nu rosii ... asa ca mai ramin2 care sa ma fericeasca plus cel de la 1000islands care sper sa fie osiria . la ala am eticheta cei de la cimbrud i-am pus separat sa stiu de ei

claude

azi a inceput sa se deschida unul din bobocii lui Princess Alexandra of Kent. Pozele sunt facute cu telefonul, deci calitatea e slaba, dar culoarea a prins-o chiar bine. Ce nu se vede e faptul ca petalele exterioare, dintr-un roz f. inchis, spre rosu, in faza de boboc, acum au devenit un roz piersiciu. Azi fiind o zi fara soare, dupa multe zile friguroase, parfumul era destul de slab. astept ziua de maine, ca floarea sa fie complet deschisa si sa vad daca parfumul creste in intensitate. Voi incerca sa pozez si frunzele si ramurile, ca sa-l avem in evidenta!  ::)

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel

Ptiu, dar ce frumusel e! :D
Asta-i altul la care m-am uitat pana m-au durut ochii... Si mai e si roz piersiciu pe deasupra cum imi place mie! ;;)
Sa faca flori multe si sa creasca mare.

Mihai

Da' in ce ţara stai domne' de au inflorit trandafirii? +hypno
La mine de abia acum se formeaza floarea....

claude

Flordel, zau ca nu-i piersiciu, e roz ca o...acadea!   :D
Mihai, astia-s cu un pas inainte ca i-am comandat in Italia si au sosit la sfarsitul lui martie plin de frunze si unii, chiar de boboci! Rezidentii dinainte si ai mei se straduie sa faca ceva, dar le e cam frig  ;D

Si iat-o pe Printesa cu floarea deschisa mai bine:


Si Buff Beauty se inghesuie la rampa! Floarea e mai piersicie decat in poza. Deh, poate reusesc sa-mi iau si eu un aparat foto la un moment dat  >:(
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Carina

Foarte frumosi, Claude, ai cu ce te lauda   +apl
Mie mi se pare că Prinţesa ta e roz ca Gertrude Jekyll
Eu abia azi am descoperit primul boboc de trandafir in gradină. M-am mirat ca a aparut la unul din trandafirii abia plantati primavara asta, Penelope.

flordel

Pai trandafirii aia ai tai se cred inca in Italia, stai sa vezi cand or descoperi c-au ajuns in RO! =))
Si roz piersiciu era in descrierea ta, eu oricum cam as avea nevoie de ochelari, dar descrierea mi-a placut... ;;) Dar frumos si acadea! ;D
Toti trandafirii mei au boboci, dar de acum 2 saptamani parca au incremenit la aceeasi dimensiune...Primul va fi oricum Heidi Klum.