Canna Indica

Started by penelopa, March 23, 2010, 12:19:35 PM

Previous topic - Next topic

gomez99

 iarna trecuta le-am tinut in camara, la rece si intuneric, in ghivece incropite din peturi de 10L de apa plata, cu o cana de apa pe saptamina.
a rezosta si cea din pod care a stat tot asa, da fara apa, toata iarna. si in pod coboara sub 0C.
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

riana

anul acesta le-am tinut la mansarda ca la mine nu e terminata. a fost destul de frig, insa acum 2 ani le-am tinut in casa

gabi_gabriella

Nici la mine nu trecea iarna si am renuntat la ele desi imi plac tare mult .Insa anul asta am primit una in ghiveci pe care am pus-o in gradina si o sa incerc s-o trec iarna ca si Riana , in ghiveci

anasstasia

Aaaaa, acum am aflat ca trece cu greu peste iarna. Eu am scos canna indica in toamna, insa le-am pus la depozitare in niste ladite mai mari si atit. Fara pamint, fara nimic. Inteleg ca nu au cum sa supravietuiasca. Verific miine...
Asa aratau vara trecuta:
http://anasstasia.sunphoto.ro/Canna_indica/18786534
http://anasstasia.sunphoto.ro/Canna_indica/18786527

penelopa

Nu trec greu peste iarnă dacă le găseşti locul potrivit pentru iernare.
Am o cunoştinţă care le ţine iarna în căminul hidroforului. Eu le-am ţinut în beci şi au putrezit fiindcă (am realizat mai târziu) acolo este multă umezeală.
Acum le-am pus în ghiveci mai mare cu nisip şi le-am depozitat în balconul neîncălzit (în jur de 10*C). Le-am verificat de curând şi am văzut că aveau muguri.

anasstasia

Am verificat un pic si rizomii pe care i-am vazut nu sint putreziti. Dimpotriva, cred ca sint cam uscati, exact cum sint in general bulbii de lalele cind sint pusi la pastrat. Nu am putut sa-i verific pe toti deoarece sint depozitati in niste ladite pe un dulap foarte inalt la care nu ajung nici daca ma urc pe scaun. Cred insa ca sint bine. M-am tot gindit la ei de aseara.

GetaV

Eu am inceput sa ud nisipul de la canna ,dalii si ce mai am pe acolo +hug

anasstasia

Eu nu am cum sa le ud, deoarece nu sint in nisip sau pamint. Stau cuminti in ladite. Sper sa supravietuiasca. Daca nu....supravietuieste cel mai puternic.

sandaveturia

Eu am reusit sa trec cu bine cannele peste iarna. In toamna le-am scos cu ceva pamant pe ele, le-am lasat asa pana in martie intr-o camera neincalzita , intr-un loc mai intunecos, acoperite cu un ziar. Tot pe undeva februarie-martie le-am taiat frunzele uscate (lasasem vreo 10 cm de frunze, nu lasasem bulbul singur.) Abia acum le-am pus in pamant, am avut grija sa despart rizomii aia uriasi in bucati (fiecare cu un mugure) si le-am pus cenusa pe taietura. Cand i-am pus in pamant erau luciosi, albi-rozalii , pareau super-sanatosi rizomii, doar unde i-am lovit cu sapa in toamna cand i-am scos s-au innegrit . Zona aia am extirpat=o si am pus cenusa (pericol de boli).
A fost primul meu an cu canne, imi plac tare mult, dau un aer imperial zonei de gradina si vreau sa despart 2 randuri de trandafiri portocalii cu o insula de canne rosii. sper sa iasa ceva...
Am luat de la Stibertz canne galbene, speram sa fac o combinatie, dar au murit peste iarna ( s-au uscat complet). Inca o data m-am invatat minte sa nu mai cumpar de la Bakker, Stibertz etc. Cele rosii sunt de la Kaufland.
Poate cele rosii sunt mai rezistente, dar oricum din start au fost mai mari si mai sanatosi rizomii de la Kaufland.

flordel

Lasa ca nu-i bai, reusesti tu data viitoare...Doar nu vrei din prima! ::)
Si astea se inmultesc repede.
Ca sa nu se usuce trebuie sa le infasori in ziar sau sa le pui in nisip.

kerkyra

Am pus si eu cativa rizomi de canna in primavara, dar de inflorit au inflorit doar doua si sunt la fel:
http://kerkyra.sunphoto.ro/Vara/45725064
Restul nu fac flori, nici nu au crescut foarte bine...

sandaveturia

Ca sa fi sigura ca infloresc (eventual daca le vrei inflorite mai devreme) se pun prin februarie in ghiveci si apoi prin mai in pamant de gradina. Atunci sigur se dezvolta. In plus, soare cat incape si nici macar nu mai trebuie udate peste vara. Grupate una langa alta arata super, sa fie mai ales si de aceeasi culoare. Uite aici o poza din parcul primariei din vVena, e adevarat ca sunt cam tuflite ca se trecusera deja

kerkyra

Cam asa le-am pus, intai in casa, apoi mutate afara. Ceva cred ca nu le-a placut, desi unele s-au dezvoltat frumos, altele mai putin. Bine macar ca a inflorit una din care imi doream  :) Am vazut si pe aici prin curti niste mandrete de canna...

flordel

Da le-ai pus la soare? Poate nu erau bulbii suficient dezvoltati ca sa si infloreasca. Scoate-le in toamna si incearca din nou la anu'.

Eu intr-un an am pus direct in gradina, au crescut si-au inflorit OK.

kerkyra

Eu zic ca le-am oferit cat s-a putut pentru o gradina in fata blocului de care ma ocup singura: cel mai insorit loc, bulbii ok, zic eu, poate nu le-a placut pamantul, desi am incercat sa-l imbunatatesc cand le-am plantat. Le mai dau o sansa si la anul, vorba reclamei, sa ne mai cunoastem...  ;D

GElax

Să ştiţi că rezistă afară!!!
Toamna,după ce a ars-o frigul,luaţi o pungă de nylon şi 4 pietre şi acoperiţi pământul unde e canna cu pungă de nylon şi puneţi pietre ca să o ţină,eventual,sub punga de nylon să fie şi câteva frunze,şi când trece pericolul îngheţului,cam prin aprilie (în general 16 aprilie) scoateţi protecţia şi tădăm!La iarnă vă arăt poze!
Viaţa fără un nimic ar fi un nimic şi nici nimicul nu ar mai fi.

flordel

Merci, de mult ma gandeam s-o las afara... ;)

GElax

Îmi pare bine că ţi-am fost de ajutor,flordel!
Viaţa fără un nimic ar fi un nimic şi nici nimicul nu ar mai fi.

einsteinitza

La - 26 de grade...nu cred ca merg e la mine..
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

GElax

Quote from: einsteinitza on September 11, 2012, 09:22:28 PM
La - 26 de grade...nu cred ca merg e la mine..

Ba se poate,Es,şi claude,vezi că eu tot destetptuulet sunt!
Viaţa fără un nimic ar fi un nimic şi nici nimicul nu ar mai fi.

claude

Da, m-am prins ca esti, de la prima propozitie  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Putem incrca, desi eu stiam ca ingheata la asemenea temperaturi. In privinta foliei de plasatic, as experimenta mai degraba cu un morman de frunze sau de paie, am oroare de folie compacta de plastic iarna peste plante.

Ps. Te rog nu mai divaga de la subiect, nu intereseaza pe nimeni aici inteligenta fiecaruia.poti sa fii prost de daqi in gropi, daca ai de spus ceva despre plante esti binevenit.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

GElax

Quote from: einsteinitza on September 12, 2012, 07:26:50 AM
Putem incrca, desi eu stiam ca ingheata la asemenea temperaturi. In privinta foliei de plasatic, as experimenta mai degraba cu un morman de frunze sau de paie, am oroare de folie compacta de plastic iarna peste plante.

Ps. Te rog nu mai divaga de la subiect, nu intereseaza pe nimeni aici inteligenta fiecaruia.poti sa fii prost de daqi in gropi, daca ai de spus ceva despre plante esti binevenit.

Bine,Es,dar trebuie săţi spun cum fac eu,pun frunze unde este bulbul,şi în jurul lui,că poate a mai crescut bulbul şi apoi peste el folie,şi peste folie,pun pietre,ca să stea.Şi peste folie pun tot frunze şi peste frunze multe pietre tari să le ţină,de obicei,bulbul rezistă până la -10 grade,dar cu protecţia asta,sau altă opţiune,să îl pui sub 60 de centimetri sub pământ că acolo nu îngheaţă.
Viaţa fără un nimic ar fi un nimic şi nici nimicul nu ar mai fi.

flordel

Pai daca-l pui la 60 cm, mai iese? ???