Gradina Cloantzei

Started by penelopa, April 13, 2007, 01:53:45 PM

Previous topic - Next topic

hawky

Quote from: einsteinitza on September 21, 2010, 07:08:23 AM
La mine a trait doi ani, si am fost foarte mandra de ea, chiar am mai cumparat una, pentru ca trecuse o iarna. Invatasem de undeva sa ii leg firele ca un snop, sa tina cald la mijloc si sa nu intre zapada acolo. Dar, iarna urmatoare, dusa a fost. >:(

Corect, asa se face si am facut si eu dar...degeaba!Ideea cu funda rosie e grozava, Es!

flordel

Foarte frumoasa gradina, Pene, sunt complet bulversata, atatea plante... Ce m-a amuzat este ca am vazut ca nu sunt singura care a indesat muscate direct in bordura din gradina ;D.

penelopa

Eeee, măi Flordela, păi eu practic această metodă cu "înfiptu'" în grădină, afară, cu multe plante ....... pentru regenerare. :)
În fiecare primăvară, plantez în grădina de afară, muşcatele mai  mari de un an şi cele mai slăbite .... chelite, fiindcă se regenerează perfect ..... şi înfloresc mai bogat decât în ghiveci. La începutul toamnei, tai din ele lăstari frumoşi şi viguroşi  pe care-i pun la prins. Şi, uite-aşa, mă fac cu plante tinere şi sănătoase, prospături pentru anul următor ;)

Mihai

Cata experienta in ale gradinaritului!
Mai povesteste,ca mie imi place sa te "ascult"......... ;)

einsteinitza

Uite ce idee buna!

Ce faci Mihai, n-ai poze din gradina, cu ultimii trandafiri?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai

Din pacate nu,fiindca am avut altele de facut si nu am mai fost la gradina.
Ma multumesc in schimb cu poze din gradinile dumneavostra.

penelopa

Bine, Mihai, dacă ştiam că-ţi place cum povestesc  ;D, intram pe la tine vineri seară, când am trecut prin Dimieni la întoarcere acasă, de la Nicol, unde am fost să-mi iau plantele trimise de Ionuţ (Ionuţ   :-* :-* :-*).

Mihai

Pai imi place ,de ce nu.
Se compara experienta mea,asa zisa experienta de un an si un pic,cu a ta?

P.S. Ai fi vrut sa ma vezi sau sa faci donatii? :D :D :D

Codruta

Quote from: penelopa on September 22, 2010, 09:10:22 AM
La începutul toamnei, tai din ele lăstari frumoşi şi viguroşi  pe care-i pun la prins. Şi, uite-aşa, mă fac cu plante tinere şi sănătoase, prospături pentru anul următor ;)

Asta incerc sa fac si eu pentru ca nu am unde pastra plantele adulte dar nu prea am succes. Am inceput deja sa pun lastari si din 4-5 de la o planta daca s-a prins cate unul. Primavara am mai mult succes dar atunci nu am de unde sa iau lastari :(

costieanuconstantin

 noi, am lasat cateva muscate peste iarna in gradina , 3 dintre ele au rezistat ,cele rosii obisnuite, celelalte au trecut cu bine prin iarna dar la inghetul tarziu s-au prapadit ,acum mai avem doar la ghivece cateva , pe care le-am adus acasa in balcon !!!

penelopa

Eu am lăsat în fiecare iarnă muşcatele afară (după ce le-am asigurat "urmaşii"   ;)), dar niciodată nu au supravieţuit. :(

Codruta

Nici la mine nu a supravietuit nici una, nici macar cele care erau in pamant in gradina. Ca la cele din ghivece nu ma asteptam.

penelopa


penelopa

Bouga mea movulie, la mare fudulie alături de frumoasa ei surata  roşie ....... tot de la Ionuţ  ;)(roşioara  ;D).
http://penelopa.sunphoto.ro/septembrie_2010/22221802

einsteinitza

Maama ce frmusete, niciodata nu m-am incumetat la ele.Super, felicitari. +apl +apl
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Mihai

Ia uite,cine zicea ca Pene nu mai gradinareste......... :D

sicamin

Frumoasa muscata ta curgatoare ,si plina cu flori ,dar bouga este" regina" +apl .
Cand tunzi clerodendronul albastru ,te rog sa ma scrii si pe mine in listuta  .

penelopa

Quote from: Mihai on September 27, 2010, 03:25:57 PM
Ia uite,cine zicea ca Pene nu mai gradinareste......... :D
Adevărul e că, mă aflu într-o "pasă" foarte proastă şi grădinăresc în virtutea inerţiei. :)

Sica, pun la prins tot ce tai şi, da, te trec pe listă, căci am o listă la clerodendronul albastru.  :)

einsteinitza

Vezi atunci, sa nu tai ce nu trebuie ::)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta

Quote from: penelopa on September 27, 2010, 02:23:48 PM
O frumoasă muşcată curgătoare +dns .... de la Ionuţ  ;)
http://penelopa.sunphoto.ro/septembrie_2010/22221803

+apl Asta e intr-adevar muscata curgatoare. Anul acesta am reusit sa am si eu mai multe curgatoare care au "curs" nu s-au inaltat la soare ;D

gentiana

Cotoroanto te lua apa?
Ca nu s-au anuntat inundatii pe aeroporturile capitalei ;)

flordel

Pene, sa gradinaresti in virtutea inertiei, nu-i asa rau, poate in felul acesta nu vom ajunge la psihiatru...

gentiana

Stai ca apare Pene cu matura turbo si ne lamureste
Vezi ca ti-am pus un link cu  BBW

penelopa

Cu sau fără măturoi şi link,  înnot ( de fapt, mă zbat că nu ştiu să înnot  ;D) în ape tulburi de o vreme încoace. :( Apa nu m-a luat dar nici nu mor de bine. Şi nici la psihiatru nu mă duc fiindcă eu sunt cel mai bun psihiatru al meu. ;)
Aştept să treacă valurile şi să "grădinăresc" pe pământ uscat şi stabil. ::)