Gradina Cloantzei

Started by penelopa, April 13, 2007, 01:53:45 PM

Previous topic - Next topic

gentiana

Sa-ti dau o veste buna?
Si sa zic ca domnul meu mi-a facut o surpriza?
Ma cadoriseste cu niste bujori arbustiferi,asa am uitat de glezna varza si de ploaia de afara
Si io care vroiam sa te invit sa mergem la piscina.....uite asa mi s-a mai dus un vis :-\

Codruta

S-a anuntat cea mai fierbinte vara din ultima 100 de ani (normal ca nu ma asteptam sa fie si pe aceste meleaguri) dar se pare ca a fost vara cu cele mai tulburi ape si, din pacate, nu din cauza ploilor si a noroaielor. Unii mai pesimisti, altii mai optimisti... dar prea multi care inotam in ape tulburi.

einsteinitza

Asa si a fost se pare, la nivel global, cea mai calda vara.Desi la mine in zona gradinii doua luni kumatate a plouat zlnic.ZILNIC >:(. Ma tot intrebam unde e caldura aia ;D ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

HM.........Deci  Pene stiim acu cine a monopolizat ploaia in vara asta
La mine n-a plouat cam de la 15 iulie pana la 15 septembrie cu exceptia a cativa stroi cazuti la inceputul lui septembrie
Pe la Pene trebuie sa fi fost cam la fel
Ploua la Bucuresti si la mine doar se plimbau norii >:(

penelopa

Eeeei, dragii mei, priviţi primul spic al ierbii de pampas:
http://penelopa.sunphoto.ro/septembrie_2010/22566946
Are  exact culoarea din catalog şi sunt foarte mulţumită de iarba asta. Se întrevede şi al 2-lea spic:
http://penelopa.sunphoto.ro/septembrie_2010/22566945
Acum, nu-mi rămâne decât să fiu în stare s-o trec peste iarnă.

Mai în spate se vede biata mea Salix caprea, ciuntită de crengile uscate, cu speranţa că de la primăvară îşi va reveni.

penelopa

Mândră sunt şi de tufănica asta cu frunzele mărginite cu alb. ::)  ..... care a îmbobocit, deja  +dns
http://penelopa.sunphoto.ro/septembrie_2010/22566944

einsteinitza

Iti tin puminii cu iarba, poate  trece,si o vezi in splendoarea ei.
Si tufanica e frumoasa, ce culoare are florile?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

În poza din catalog, această crisantemă (aşa îi zic ei) are o inflorescenţă galbenă, asemănătoare cu floarea de coda -şoricelului.

penelopa

După cum bine observ, aţi amuţit de invidie când mi-aţi văzut Iarba de pampas înflorită ! :P ;D >:D

flordel

N-am mai vazut crizantema cu frunzele asa...Ce interesant, sa ne pui poze cand infloreste. Mie imi plac foarte mult, mi-am impanzit gradina cu din astea...
Si iarba de pampas vad arata frumos, iti tinem pumnii la iarna.

vernil

Quote from: penelopa on October 04, 2010, 03:54:17 PM
După cum bine observ, aţi amuţit de invidie când mi-aţi văzut Iarba de pampas înflorită ! :P ;D >:D

Mai ales eu m-am inverzit ... fiindca ai craite inflorite. Sunt topite dupa ele, dar nu am parte sa vad si eu una inflorind in gradina mea  >:(

Pufa

Pene, superba iarba ta de pampas +hypno
Crizantema cu frunza variegata nu am vazut, cand infloreste neaparat sa ne pui poze  ;D
Vernil, ce s-a intamplat cu craitele tale de nu le-ai vazut inflorite? ???
Ale mele sunt si acum pline de boboci si de flori, am inceput sa le jumol pe cele care s-au facute urate :(

Mihai

Quote from: penelopa on October 04, 2010, 03:54:17 PM
După cum bine observ, aţi amuţit de invidie când mi-aţi văzut Iarba de pampas înflorită ! :P ;D >:D
Nu de invidie,ci de admiratie,si de ganduri bune.Hmmmm,ce bine ar sta iarba aia langa minicascada mea.
Ei,dar nu poti sa le ai pe toate,asa ca..........

gabi_gabriella

Pene, frumoasa si tufanica si iarba .Sa o treci cu bine peste iarna !

simonaelena

Clontzi, am murit cand am vazut nu "pampasul" ci "bugile". Ce le-ai facut, femeie, ca-s dementiale?

gentiana

Pene a dat cu praf de crescut ;)

Rux

Bai Cloanto,am trecut pe la tine dar nu erai.
Am vrut sa ti spun ca am vazut ce rond ai facut cam prin fiecare dintre  gradinile de pe aici ,ca  ai tras de urechi pe proprietari ai caror gradini par parasite si am vrut sa te asigur ce efortul tai a dat roade in ce ma priveste . Mi-am luat aparatul foto si am plecat in expeditie  prin propria-mi gradina.
Ce pot sa ti spun primul rand  este ca mirosul toamnei este sublim  si il ador. 
Si ,de asemenea , ca ti daruiesc un "ciumafai" mai neaos, no name  si  ai mai ales  nefitos.Asta pentru turul de forta de a vizita atatea gradini din zone diferite .
Cind mai vii in gradina mea  sigur o sa stiu ,ca o sa aud scirtiitul portii ,asa cum zice Es ,ca-i cam ruginita. Dar totusi mai incearca.

flordel

Ne-a bagat la toti cate un fitil si a disparut.Pufff...Nici nu stiu ce fata sa-i mai pun... Uite una nedumerita ???.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rux

"Ciumafaia" promisa !

flordel

Hai ma, noi chiar asteptam ceva....

flordel


Pufa

Foarte frumos catelul, sa-ti traiasca +dns +apl
Superb si trandafirul ;D

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sicamin

Pene ,pampasul tau te-a cam facut sa astepti florile lui ,dar a meritat ca e super ! +apl .
Al meu are al doilea an ,dar inca nu-i stiu floarea. ??? .Au mai facut si pisoi culcus in mijlocul ei asa ca ...poate la anul.