Gradina Cloantzei

Started by penelopa, April 13, 2007, 01:53:45 PM

Previous topic - Next topic

penelopa

... şi m-am căpătuit c-o zorea .... exotică  :)

[attachment deleted by admin]

costieanuconstantin

asta ca sa-i iei ochii lu' gheorghe :D ;)

f. frumoase si interesante, imi plac

Nicol Caloian

Imi plac tare mult cleomele. Sa-ti traiasca si sa faca seminte!

AngelEyes


sicamin

Pene ,sant foarte frumoase,dar "zoreaua" exotica este intradevar deosebita. Sa-ti faca flori multe si frumoase!!!

myky

... si sa strangi seminte!

lala

Ce minune de zorea!Cat despre suzana,eu am renuntat dupa vreo 4 ani de incercari! :'(
Da niste seminte de la zorea ceva...faci o lista???? :D :D

penelopa

Strâng toate seminţele de la mine şi de la Elena (ei i-ai ieşit vreo 4 zorele din cele 5 seminţe -  numărate, bob cu bob -  câte ne-a dat  la fiecare Gelu-Paralelu care le avea de la mă-sa). Mie mi-a ieşit doar una singură din cele 7 seminţe (l-am terorizat pe  Paralelu până mi-a mai dat 2 seminţe) )dar sunt fericită că face multe floricele.
O să vă povestesc despre ea după anul ăsta de experienţă proprie.

... şi o să vă dau la toţi care vreţi seminţe din această zorea (conform Listă)  :D

simonaelena

Deschide lista ca ma inscriu!

penelopa

.... şi încă o zorea exotică:

[attachment deleted by admin]

myky

am si io d-asta, cica e mexicana

penelopa

Myky, a ta a făcut vreo sămânţă? ... că la mine nu văd  :o

myky

a mea nu e asa de bogata, si nici seminte nu a facut, dar tind sa cred ca nici nu o sa faca, cred ca e ca suzana

larisa

Fetelor vreti seminte de zorele ,si de celelalte mexicane?,mai este un soi foarte frumos ,am uitat cum se cheama .face zoreaua ca steluta,daca vreti ,va cumpar


larisa

Myki,am vazut si ca a lui Pene si ca a ta ,si inca un fel ,cu altfel de frunfe ,ca niste ace,plus zorelele obisnuite de nustiu cite culori .Un plic costa de la 1,5 euro pina la 3 euro sau chiar 4 ,depinde .,astea de la thompson-morgan sunt mai scumpe ,Rodiu -5.40 ,banane ,strelitia ,floarea soarece ,catalpa ,,maslin.

penelopa

Larisa, nu te complica!
Din zoreaua roşie am obţinut până acum vreo 10 seminţe iar din cea mexicană se găsesc şi la noi seminţe  mult mai ieftine.

penelopa

Nu am încă, Gabi, dar  sper să am că, din câte flori sunt, or fi şi seminţe în cele din urmă .

larisa

Eu acum ,drept sa va spun caut doar seminte de plante perene ,ca sa ramina si pe alt an ,cu astea anuale nu ma risc ,ca bietul Paul ,sotul meu, abia invata care se lasa in pamint si care se scoate .Cind merge la gradina ,imi spune mindru ,a inflorit dalia ca bujorul,a inflorit gladiolele albastre ,a inflorit ,aia ...etc, si e mindru ,de nu mai poate ,sper sa nu dea frigul degraba si sa nu reuseasca sa le scoata,ca m-am ars

larisa

Da ,albastre ,nu mov .le-am luat acum doi ani de la magazinul de linga Piata din deal,Le pazesc ca ochii din cap ,ca vor toti ,si mama si frate-miu .

larisa

Sa-mi aduci aminte ,cind le aduc acasa ,ca le imprastii din toamna ,ca In primavara ,cine stie .V-am promis si din dalia ca bujorul ,e foarte frumoasa,am si alba si lila si grena ,nu stiu daca o mai am pe cea galbena ,ca nu mi-o aratat-o

larisa

da ,nici eu nu uit de nemtisori, astere albastre la schimb cu cele rosii ,ale mele ,si din alte soiuri de crizanteme

larisa

Nu conteaza ,eu am rosu ,asa ca facem ,schimb.Era programat in primavara aceasta ,dar cum nu am fost acasa ,cin o trebuit .am renuntat.Anul acesta stiu bine ca le tin in balcon pina e vremea de pus in pamint da ,nu ma las.Paul vrea cit mai multe astere ,de toate culorile ,si ca sa nu se supere ,ca-i bag si altele ...pe git ,ii fac moftul. :D :D

vernil

Daliile trebuie scoase din pamant toamna ?

GetaV

Da cand cade prima bruma  se taie circa 20 cm deasupra solului apoi se scot se curata si se depoziteaza la rece ca si gladiolele.