Gradina Cloantzei

Started by penelopa, April 13, 2007, 01:53:45 PM

Previous topic - Next topic

penelopa

Quote from: costieanuconstantin on April 22, 2009, 07:13:28 PM
Quote from: penelopa on April 22, 2009, 11:05:19 AM
Şi tot spre disperarea lui Mihail,  :P,  o poză  din grădina mea rustică ( ce să fac dacă nu mă dau în vânt după cele "desenate"  ;D), cu laleluţe şi alte ... plăntuţe.

http://penelopa.sunphoto.ro/flori_si_animale_2009/RCTYGATUPRFNMABAFQK

eu,zic ca-i o poza dintr-un parc national , nuuuu dintr-o curte de om normal !!!!!!  ;)

Costi, este cel mai frumos compliment adus  vreodată grădinii mele  :)  Mulţumesc!
Iată, şi pentru cârcotaşi, cum a fost  mahonia mea:
http://penelopa.sunphoto.ro/flori_si_animale_2009/POBBURGJMKXUDDLPDSH

penelopa

Privind acum, cu nostalgie, în urmă,  când nu construisem  casa, când nu aveam grădină ........ când nu apucasem decât să arunc  decât ceva seminţe de cârciumărese ............. mă gândesc,  ce mult face o ... poză:
http://penelopa.sunphoto.ro/casa_si_gradina/CUKQQWFWJNKDXBFVHGV

mirelush

Quote from: penelopa on April 30, 2009, 01:50:56 PM

Iată, şi pentru cârcotaşi, cum a fost  mahonia mea:
http://penelopa.sunphoto.ro/flori_si_animale_2009/POBBURGJMKXUDDLPDSH

Oricat de carcotas ar fi cineva, nu poate sa nu admire mahonia ta ! ;) E superba  !!!  :-*

mihail

aha...deci asa trebuie sa arate o mahonia...nu ca panarama aia a mea.O ucid ! :o

ELA

la serviciu avem un gard viu din mahonie, este superb; ai in permanenta ceva de admirat la el: acum este plin de flori galbene( mai rup cate o crenguta si o pun in vaza, parfumeaza tot biroul), pe urma frunzele devin verde-stralucior iar toamna este o nebunie, cu atatea nuante de verde-galben-rosu in acelasi timp!

gabriela jalba

si mie imi place mahonia.Are o floare parfumata,si frunze faine...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

georgette

Pene ..ma tot uit dupa clero..il mai ai?

myky

deci, 'peneloapo', de ce nu-mi dai fata si mie vinca variegata, ca o sa ti se umple gradina de ea si o sa te rogi sa vin sa iau :D :D :D

penelopa

Băi, io nu ştiu cum de nu vede Jorjet clero  acolo unde vede Myky vinca variegata  :D
Unde ai pus, Ştefana, pozele???  ;D  ...... că nici io nu le văd !!!

Deci, clero e o splendoare iar vinca .... tocmai voiam să întreb ce plantă e fiindcă şi eu bănuiam că e o specie de vinca (după floare).
"Ăv cors" Myky că-ţi dau şi ţie "una" (  :D :D) .... că-i italienească şi se caţără şi stă iarna verde.
Primăvara se tunde şi apare o tufă grasă şi frumoasă

myky

nici nu ma gandeam ca nu-mi dai :D

penelopa

Prin urmare, când  mergi la moşie, treci şi pe la Periş (te duc şi la Corco  ;D) să-ţi iei vinca şi ........ mi-a sosit Bakker   ;)

Codruta

Ce ai mai cerut frumos de la Bakker?

georgette

deci e asa de mare gradina ta ca nu l vad!da si tu un link aci la chioreni...  ;)



penelopa

Quote from: Codruta on May 12, 2009, 12:25:46 PM
Ce ai mai cerut frumos de la Bakker?

Am cerut  şi am primit: un eucalipt,  una hosta albăstrie (aşa era în poză), un trandafir  roşu+alb,  5 bulbi de narcisă de vară (multe flori pe o singură tijă), tuberculi de "dalii cu guler"- mix  :) +  mini fântâna cu punguţa de anemone aferentă.
Ce-mi place la Bakker  .........  transportul ieftin   ;D

Am primit şi de la Sieberz: 2 muşcate galbene, una muşcată rezistentă la ger,  o fuchsie rezistentă la ger,  3 koleria glauca (nişte smoace  asemănătoare  gazonului care fac  spice roz - de talie mică), o ferigă japoneză, o ferigă ploaie argintie.
Avantaj ... Sieberz: plantele sunt mari, sănătoase şi frumoase. Foarte puţin afectate de transport ( cam scump  transportul....... prin curier), dar merită.

georgette

sedinta foto de grup..cand?

mamaruta

Stai, soro, ca nu e chiar asa....muscatele de la Sieberz sunt faine, dar sa vezi ce flori de colt au venit, ca plangi dupe colt!
Bre, care ne cautati la arborele genealogic..eu cu pene clar suntem surori..si eu am comandat ca si ea, koeleria glauca....dar a mea nu prea are sanse de survive...cica sa o tin la soare si fara multa umezeala in sol.
Da' io mi-am cumparat si lavanda...sa o vad cum se comporta.
Myky, floarea aia de colt o tratez eu ...au venit in asa hal de udate, ca mi-era teama ca vor putrezi in scurt timp. sa vad cum le resuscitez....

myky

cand ma duc io pe la ea  :D

penelopa

Am avut comanda comună cu Zambilica. Ea a avut floare de colţ cu boboci şi căpşuni căţărători cu flori şi mici fructe. Pentru căpşuni i-a trimis şi  tutori speciali.
Suntem foarte mulţumite deşi ne-am  "cârâit"  pe româno-ungureşte  în prealabil!!! :D

myky

nu pot sa cred ca ati luat capsuni cataratori :o

penelopa

Quote from: myky on May 12, 2009, 03:13:42 PM
nu pot sa cred ca ati luat capsuni cataratori :o

De ce?  :D ......... Eu n-am luat! :P

myky

pai si pe zambilica de ce ai lasat-o sa ia teapa?

costieanuconstantin

cum pot sa vad si eu poze cu acei capsuni pe rod !!! :-[ :'( :)

penelopa

2.  SC  MERCEDES-BENZ ROMANIA  SRL, cu sediul în Bucureşti, Str. Biharia nr. 26,  cod poştal  013981, tel 200.45.55, fax 200.45.10,   înregistrată ORC  cu nr. J40/12982/2006,  CIF  RO18927698,  cont  bancar RO31INGB0001008171498910 deschis la  ING Bank Bucureşti,  reprezentată prin  Dr. Matthias Marktscheffel – CEO şi  Ioana Taflan – Director Comunicare,  în calitate de Beneficiar."

Vi-i arată mâine Zambilica (a uitat parola şi nu-şi poate schimba nik-ul  ;D)