Gradina Cloantzei

Started by penelopa, April 13, 2007, 01:53:45 PM

Previous topic - Next topic

penelopa

Mihai, salcâmii sunt mici şi nu le-am făcut poze. De fapt, l-am pozat pe cel roşu cu floricelele lui dar nu mai ştiu ce-am făcut cu  poza.


gentiana

pene ce sa zic mai intai?
imi place patrupedu
si nu-sh de ce am io senzatia ca e o ia si ca e rasfatzata
2 imi place si galinaceu.....e fazan?
si dupa aia trec la capitolul invidie pt anemonele tale de CAEN
altfel ash zice ca e un soi de gradina englezeasca,da impresia  ca toate au crescut ca asha le-a convenit
intrebarea mea e ......tzi-e itzi place?


gentiana

ce imi place la tine e aleea de intrare
ai fost ecologista si n-ai turnat ditamai hectaru de beton,e exact cum imi place mie ,2 benzi cat mai subtziri pe care sa se poata baga mashina
salcam mov?
n-am vazut decat roz frez....de ala am in gradina.....deja simt cum incoltzeste in mine invidia
ma uitam pe pozele tale am vazut ca ai primule salbatice,daca cumperi sau primesti primule de alea colorate (de obicei pe la martzisor) sa stii ca le potzi ingropa in curte(zona bucurestiului permite sa stea in pamant si iarna) si sa-tzi faci o zona cu plante de primavara (primulele mele plantate in gradina stau de vreo catziva ani si fiind la umbra au fost inflorite pana aproape de 10 iunie)
in ansamblu imi place gradina ta,imi place ca arat salbateca
o sa mai comentez pe masura ce vad toate paginile scrise si pozele tale
mi-e greu sa le vad pe toate de o data
imi place ca n-ai facut "clasica" deja gradina cu gazon si tuie ,eventual ceva brazi si niste pitici  de ipsos vopsit..........alea ma fac sa turbez
in bucuresti si imprejurimi deja sunt stas
imi plac gradinile de conifere la brashov sau undeva in zona de munte sau macar dealuri

penelopa

Gentiana dragă, m-ai "ghicit" la fix  :D
Aşa am vrut să fie grădina mea : sălbatică  ;D
Am plantat tot ce mi-a atras atenţia  (ca plante şi ca preţ ) din gardenele  din împrejurimi. Binenţeles că m-am informat (un pic) şi despre cerinţele plantelor respective. Le-am cam lăsat să crească de capul lor fiindcă nu-mi place când intervine mâna omului. Recunosc, totuşi, că acum, după 6 ani, ar fi cazul să umblu puţin printre ele. În poze se văd plantele de la exterior dar ce e în interior .......... nu pot să-ţi spun. ;D
Tocmai suntem în curs de demolare a casei vechi (din paiantă) şi, în locul ei, intenţionez să fac un chioşc şi un mini-iazuleţ. Evident că mai câştig vreo 50-60 mp de teren pentru grădină. ;)  Din primăvară (sau toamnă)  voi face "permutări" de plante.

Şi, da, îmi place la nebunie grădina mea! Sunt îndrăgostită de ea chiar dacă nu se încadrează  în niciun "canon" grădinăresc.
(Nici eu nu mă dau în vânt după grădinile astea cu mult gazon şi câteva pâlcuri de plante, împodobite cu pitici din ipsos :() .

Da, păsările sunt fazani (aş fi vrut şi păuni dar nu-mi plac ţipetele masculilor  >:() iar "patrupeada"  mare e Husky corcit cu lup alsacian care mi-a mâncat zilele, pisicile vecinilor şi neşte   păsări de curte.  (Ultima ei ispravă: alaltă ieri seară, a dat iama în bobocii de raţă a  unor vecini  :(I-a omorât pe toţi  - 12 răţuşti  >:(   . Trebuie acum să-i plătesc femeii păsările).
Sau, poate te referi la "patrupeada" mică, albă care, într-adevăr e super răsfăţată şi mi-a mai adus pe cap  2 patrupezi mici: un băiat obraznic şi o fetiţă "fioroasă"  :D

gentiana

concluzia- itzi place  ce ai acasa si deci esti un om fericit
asta incerc sa le explic oamenilor .gradinile si casele sunt ca si oamenii,cu temperament
tu ai o casa "cuminte" cu linii clare ,ordonate si clare......o gradina la fel de ordonata si trasata cu creionu pe hartie milimetrica nu te-ar fi avantajat
da vb de catzelushu mic si alb
dupa mutra arata a fetitza
uite ce ash mai putea sa zic de gradina ta
mie imi place cytisusul(tuia californiana) si e o planta care nu-i pretentzioasa
si te trezesti in mai -iunie ca arata ca u mare pata galbena(exista si varietztzi grena,albe ,orange sau galbui cu roshu) da ca mai axista si alte coloruri ,nu stiu,io astea le-am vazut si adunat
sa stii ca si io adun de 9 ani plante
din pacate unele sunt cam mari sa fie mutate
si casa nu-i complet gata
parerea mea e sa incerci sa vezi cu okii mintzii unde s-ar potrivi ceva
simtzul culorilor il ai,se vede ca esti nebuna dupa plantele tale.....deci  esti un "peisagist" amator
parerea mea e ca ai gradina pe care de fapt tzi-o doresti
chiar daca ar fi facut-o un profesionist ,nu tzi-ar fi placut
sau atzi fi ajuns la conflicte
o singura parere ash avea
la primule incearca sa le grupezi pe culori
adica cele de baza,de mijloc sa fie grupul inalt galben -alb si dontinua spre partea roshie cu diverse nuantze de galben si portocalui
in partea spre albastru(dibe mergi cu albe simple si ceva galben pal
ca un covor..indeseste-le
cum e salcamul mov?
io am vazut clsicul alb,galben si roz -frez
nu numas ca-s disperata pe ala galben,acu vreau si complementare :o



gentiana

pene daca e salcam roshu e de fapt de coloru frez ,mi-ai facut ziua mai frumoasa
m-am linistit,am de cautat cu un copacel mai putzin,ala deja existand in doatarea gradinii.acu vreau sa-l puiesc ;)

gabriela jalba

Gentiana,primulelor din florarie le merge bine in gradina ,peste iarna,in orice zona. Sint foarte rezistente.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gentiana

[exact asta ma zis si io
dar ma refeream la cele aduse din olanda si indopate cu hormoni(alea mor de "oboseala",nu de neingrijire

penelopa

Nu ştiu de unde au  fost aduse primulele din florării dar, în anii trecuţi, am cumpărat de la  Metro şi florării ambulante (la coţ de străzi  :)) toate culorile pe care le-am plantat în grădină: nici una nu a rezistat! :(
Doar  cele  "născute" din seminţele de ....... "ciuboţica cucului"  au devenit "frumoasele primule sălbatice"   ;)

gentiana

lasa pene ca te invatza o data "tehnica" pastrarii primulelor
le pui la umbra copacilor si le invelesti cu crengi de brad iarna
io le am de catziba ani si s-au facut mariiiiiii

penelopa

Să ştii că dacă mă înveţi "odată"  îmi va fi suficient pentru toată viaţa mea de grădinăreasă. :D
Nu-mi rămâne decât să aştept ......   o dată,  pe care tu o vei stabili!  ;D

Mihai

Sincer eu unul m-am ferit in primavara asta sa cumpar primule(desi imi plac foarte mult) si asta deoarece nu stiam cum se ingrijesc.
Acum insa daca se pune de o lectie,odata si odata as participa si eu ;D daca imi este permis,desigur.
Poate asa imi slefuiesc talentul de gradinar .........daca o exista si asta :-\ :-\

penelopa

Lasă, Mihai, dacă nu există .......... se face! ;)
O aşteptăm pe Genţiana  să ne dădăcească în ale primuleleor. Şi mie îmi plac mult primulele. :)

gentiana

In privinta primulelor, nu-i mare branza-le pui la umbra,dar sa aiba lumina,ai grija sa aiba pamant de conifere cu mult nisip(pamantul calcaros din zona bucurestiului nu le convine.ai grija sa nu aiba  radacina inconjurata de pasla aia (ca sa se dezvolte mai repede sunt puse intr-o pastila de aia cu turba si hormoni ,cand cresc  pasla aia el sufoca radacinile)
Se planteaza la nord sau nord-est(sa le bata soarele de amiaza)
iarna io le acopar cu crengi de brad sau cu fan si am deja de vreo 6 ani primule(de alea de cultura ) in gradina
succes!
SA VA FIE CU SPOR!

myosotis

Am primule "olandeze" in gradina. Le-am primit in urma cu doi ani, in februarie. In primavara respectiva le-am plantat in doua roti de cauciuc. Ca sa nu le pierd printre buruieni. Golurile dintre plante le-am umplut cu pamant "Florimo" amestecat cu nisip. Nu le-am acoperit cu nimic peste iarna. Poza este din aprilie anul asta. Sincer, nu ma asteptam sa mai apara.

ozimandias

Si acelea-s betele de aparare?  :D
Foate frumoase.
Nici la mine nu au supravietuit de la an la an. Dar socrul meu sapa gradina. Ocoleste doar ce se vede, adica trandafirii, restul nefiind incoltit la acea vreme  ::)

penelopa

Fetelor, după ce v-am citit "experienţa" am  înţeles ce nu le place la mine: pământul! Într-adevăr,  pământul este calcaros şi "greu". Adică, nu prea permite drenajul.
La primăvară le voi pregăti un "aşternut" corespunzător!
Ai auzit, Mihai?  :)

myosotis

Quote from: ozimandias on June 30, 2009, 09:20:10 AM
Si acelea-s betele de aparare?  :D
......... Dar socrul meu sapa gradina. Ocoleste doar ce se vede, adica trandafirii, restul nefiind incoltit la acea vreme  ::)
E de ras, dar da, betele sunt de aparare. Matzele isi faceau nevoile acolo, fiindca era locul  nisipos. Si "problema" cu sapatul a fost unul din motivele pentru care le-am infipt in cauciuc.

miha

Si la mine vad ca au rezistat fara probleme peste iarna... astea sunt din cele cumparate...   , astea sunt semanate de mine...

Au rezistat fara protectie peste iarna si s-au si inmultit destul de mult, asa ca in primavara asta am facut si pe altii fericiti...  :)


penelopa

Quote from: myky on July 10, 2009, 01:05:29 PM
cu dedicatie pentru penelopa si zambilica:
http://s33.photobucket.com/albums/d83/angelic_michaela_17/arbusti/?action=view&current=Picture005.jpg

Deci,  ziceai ceva că treci de pe 15 încolo pe la mine ... ?!? ;D
Vezi că ar trebui să-ţi dau şi neşte mentă indiană ... sau mexicană ..... sau de-aia de frecat  :D  ....  am uitat ce fel de mentă e  (de la Gabi J)

penelopa

Mi-am luat deja!  ;)  (mi-ai zis  să iau încă de la Rupea   :))
Am şi plantat-o în grădina de aromatice.
Dar dacî vrei să mai aduci .......... nu mă supăr.  ;D

gabriela jalba

Myky,de nu am (ca mai sint care tre' sa infloreasca pt prima data), ma inscriu si eu pe lista.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabriela jalba

Am !!!!! - m-am uitat inca o data. Al tau e simplu. Eu am,dar bate spre siclam si e dublu. Vedem noi,cind om face taieri.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=