Viburnum

Started by einsteinitza, March 26, 2010, 08:42:40 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

S-a vorbit la un moment dat de viburnum.Din punctul meu de vedere, este un arbust cu multe fete.

Viburnum bodnantense si viburnum grandiflorum sunt cei mai timpurii, inflorind odata cu narcisele, deci acum sunt infloriti. intai flori apoi fac frunze.Are un parfum dulceag.

Viburnum carlesii, niste bulgati alb rozii, in functie de cultivar, cu miros fin de cuisoare. Infloreste tot primavara, dar nu asa devreme.

Viburnum plicatum- o nebunie de arbust, cu ramuri asezate in straturi succesive, ca o pagoda, cu flori albe ce se intind de-a lungul ramurii, in luna mai. Nu are parfum , in schimb devine rosu aprins toamna

Viburnum davidii- e un arbust mai jos, dar care isi pastreaza frunzele in iernile mai blande. Face floricele albe si fructe albastru inchis


www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Viburnum plicatum eu il stiu de boulle de neige ,face niste bile mari de  flori
de asta ma chinui eu sa prind

Mihai

Si eu am sa ma chinui sa prind unul .......de la vreo firma ,cred :D




einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

 acu intelegi dilema mea?

myosotis


penelopa

Hai să-ţi rezolv eu dilema.  ;)
Boules de neige e popularul "bulgăre de zăpadă", adică Viburnum roseum, cu flori mari, albe, fără miros. Colorate  în nuanţe de verde palid până la alb, inflorescenţele sunt atât de mari, încât ramurile se apleacă sub greutatea lor.Are o putere de adaptare foarte mare, crescând în aproape orice fel de sol, la soare sau la umbră. Este foarte rezistent  la fum praf etc.

penelopa

Myo, am postat in acelaşi timp.  ;)
Vezi, Elfo, ce deşteaptă sunt? ;D

Mihai

Va hotarati odata?

gentiana

are un miros suav
da ala e
au incurcat astia pozele pe net
pene ti-am zis ca si eu am auzit de chestia cu calinul,dar am vazut atatia copacei carora li se spune calin in diverse parti ale tarii ca  deja imi fileaza lampile

penelopa

 :D Asupra denumirii populare  ne-am hotărât. ;D  Dăm cu banu' la denumirea ştiinţifică? :D

gentiana

Quote from: Mihai on March 26, 2010, 10:31:35 PM
Va hotarati odata?
nope
io incep sa cred  ca nu exista calin,fiecare cand nu stie ceva ii zice calin!:D

penelopa

Ba, noi ne-am contrazis la ............ Mălin. :D

Hai să vă povestesc despre Călin.Cică, este un  arbust stufos care ajunge până la 4 m.  Are scoarţa la în ceput netedă, de culoare verde-cenuşie care, cu timpul devine cenuşie cu  crăpături. Florile sunt de culoare alb-verzuie, formând o inflorescenţă  umbeliformă cu diametrul de  5-7 cm. Înfloreşte în mai-iunie. Toamna frunzele se colorează în roşu, la fel ca şi fructele.
(n-am notat dacă florile au miros  ???)
Călinul creşte în pădurile de la câmpie până la cele de munte.

gentiana

calinul ala de zici tu face niste fructe rosii caqre put ca un sac de ciorapi nespalati
florile sunt mici nu ditamai globu
boulle de neige nu i-am vazut niciodata sa fac fructe

myosotis

Pene, ala care face flori verzui-albe, este Viburnum opulus 'Roseum' si este steril. Nu face fructe, spre deosebire de Calin, care face fructe cum spusesi , rosii toamna.
Sunt mai multe variante de viburnum numite Boule de neige sau Snowball.

penelopa

Eu am un Snowball ( ::)) care nu face fructe, dar e încă mititel şi face o mulţime de .... snowballs.  ;)

einsteinitza

Deci, m-am lamurit.
Viburnum opulus e calinul. Exista deci si Viburnum opulus roseum care e la Pene in gradina Si bineinteles, vrem poze sa asezonam informatiile.
Viburnum burkwoodii si grandiflora este la mine in gradina, si fac azi poze, nu mai avem baterie.
Pșlicatum parca stiu eu pe cineva care va avea....
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Viburnum in floare, ca am promis poze. Am avut noroc sa fie  chiar acum inflorit
 
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

myosotis

Asta e bodnantense ?

einsteinitza

Da, bodnantese Dawn
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

myosotis


einsteinitza

Viburnum plicatum in haine de toamna
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro