Viburnum

Started by einsteinitza, March 26, 2010, 08:42:40 PM

Previous topic - Next topic

BoboROM


Daca este si original este excelent. Cel mai tare MIROS din cate am incercat. Am stat 30 de minute pe langa el.

Avea tot acolo (la gradina botanica) si Viburnum carcephalum dar avea un miros mai imbacsit. 

gentiana

Ciudat ca la firma scrisa mai sus n-au decat un mobil,nici o adresa nimic
Ca si cum ar fi magazin virtual

claude

Au si multi arbusti, unii scumpi dar unii la preturi bune, eu acum ma uit si la perene ca au si de-alea o gramada...ca daca tot ii scot vita de vie lui tata si pun in locul ei trandafiri atunci poate gasesc loc in fata lor si pentru 2-3 floricele  ;D

Bobo, eu nu stiu cum miroase ala, carlesii e o minune, sunt cativa la Gradina Botanica din Cluj, in primavara tot dadeam ture in jurul lor, am si "procurat"  >:D  2 butasi, dar nu au inradacinat,erau lemnosi, pe urma am aflat ca merge mai usor cu butasi verzi

Gentiana, de-aia am intrebat si eu daca are cineva habar de ei...
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gentiana

Eu una am dubii,in plus ma enerveaza firmele romanesti care dau preturi in euro la marfuri
Preturile sunt relativ ok,dar pe nicaieri nu gasesti dimensiunile plantelor
Vezi pozele si n-ai de unde stii ca nu-ti trimite un viburnum de 10-15cm abia prins la 5 euro
Am mai vazut reclame despre ei,dar nu am vazut pareri despre cat de buna e firma
Claude mai bine te mai uiti si pe afara,ca tot stii ce doresti
Eu cred ca totusi o sa apelez la viburnumul vecinei  pt niste bete si pana la urma prind eu
Sa inteleg ca nu-ti place sa mai dai o raita pe la gradina Botanica sa "saluti" viburnumi si pt noi?

claude

Gentiana, vezi dimensiunea plantelor daca accesezi planta, click pe numele ei si acolo iti spune-daca spune, ca nu spune la toate- dimensiunea arbustului.
In strainatate preturile la plante de obicei sunt mari, am gasit in Italia o firma care are viburnum carlesii dar inca nu am intrebat cat costa...Mi-ar fi mai comod sa cumpar din tara, sa nu ma trambalez cu Garden Center-ul in masina, asta daca, evident, ce cumpar de-aici e ok. Tocmai pentru ca luand pe nevazute o planta nu stii ce-ti soseste in colet, anul asta am cumparat din centre de gradinarit din Cluj, macar sa vad pe ce dau banii.
Astia au preturi bune la multe plante care mi le-as dori...iarna asta am vreme sa ma gandesc ce mai pot defrisa ca sa am loc de cazare  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gentiana

La ce ma uitasem eu nu aveau dimensiunile

adrianam

Si mie mi se pare tare curios, in afara de numarul acela de mobil, nu gasesti absolut nici o informatie despre ei. Nici macar de unde aduc marfa sau in cate zile, prin ce fel de curier. Numai bine de dat tepe.

BoboROM

Quote from: claude on December 20, 2010, 07:20:06 PM

Bobo, eu nu stiu cum miroase ala, carlesii e o minune, sunt cativa la Gradina Botanica din Cluj, in primavara tot dadeam ture in jurul lor, am si "procurat"  >:D  2 butasi, dar nu au inradacinat,erau lemnosi, pe urma am aflat ca merge mai usor cu butasi verzi


Judii se trage din carlesii, iar ca miros bate tot ce vrei inclusiv cel mai tare tradafir.
Daca faci rost de 5 butasi in mai-iunie ma ofer eu sa-i prind (macar 2 din ei).

Am pe cineva in Cluj dar nu se pricepe sa-i gaseasca si nici sa preleveze butasi.   


adrianam

Am gasit referinte bune despre gazoneria chiar pe site-ul nostru:

http://totalmush.com/plante/index.php?topic=1145.0

myosotis

Am citit pagina aia de doua ori, dar nu gasesc nimic de Gazoneria acolo.  ::) Adrianam, daca te referi la Gardenstore, aia sunt altii, verificati intr-adevar.
Am incercat sa pun ceva in cos, dar nu merge. E posibil sa fie inchis in perioada asta. Oricum, zice sa dai telefon pentru comenzi.

BoboROM

Quote from: myosotis on December 21, 2010, 11:48:40 AM
Am citit pagina aia de doua ori, dar nu gasesc nimic de Gazoneria acolo.  ::) Adrianam, daca te referi la Gardenstore, aia sunt altii, verificati intr-adevar.

Este la Marmoset la randul doi. Dar nu zice prea multe...

Carina

Si eu am incercat sa pun in cos cateva plante care ma intereseaza da nu merge
E ciudata faza asta cu numarul de telefon, fara macar o adresa de mail pentru contact sau adresa firmei, ceva
Ar trebui s-o rugam pe Marmoset sa ne zica exact cum a procedat cu comanda  si cam ce dimensiuni au plantele, ca nici eu nu reusesc sa le vad.
In caz ca vede ce scriem noi pe aici ...

BoboROM


Uitandu-ma pe poze, mi-am dat seama ca am mirosit si pe Viburnum carlesii la gradina botanica din Munchen.

Tot nu se compara cu Viburnum Judii. Judii este cel mai tare.

Poze cu Viburnum carlesii:


einsteinitza

Si asta e frumos.
La mine saptamana trecuta bodnantese era plin de flori.Asta inseamna ca nu va mai inflori in primavara.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

adrianam

Pe gerurile astea?
Deci a inflorit inainte de a da gerul si a inghetat asa inflorit?

BoboROM


Si eu vizasem de mult pe bodnantese (care era trecut ca singurul inflorind din dec. pana in feb.) si judii pe care l-am mirosit eu (cu inflorire in mai).

Apropo de bodnantese, are miros frumos sau nu?

einsteinitza

Adriana, pentru ca e rezistent la frig, nu a inghetat la inceput, A continuat sa infloreasca. Gerul de spatamana trecuta prelungit l-a blocat totusi,datr era deja complet in floare.Am poze facute la Slanic, pe
calculatorul de acolo.
Bobo, miroase frumos, chiar deosebit, dar numai in soare, cand ninge nici nu-l simti.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

myosotis

Quote from: BoboROM on December 21, 2010, 12:01:58 PM
Quote from: myosotis on December 21, 2010, 11:48:40 AM
Am citit pagina aia de doua ori, dar nu gasesc nimic de Gazoneria acolo.  ::) Adrianam, daca te referi la Gardenstore, aia sunt altii, verificati intr-adevar.

Este la Marmoset la randul doi. Dar nu zice prea multe...

Scuze  +ham +ham

Documentatie  ;)
http://www.esveld.nl/~laur/index.php?lan=eng&s=plant&q=product_group&g=Viburnum&cp=heesters&p=2

Carina

Am plantat si eu toamna asta un bodnatense Dawn. E mic, cam 50 cm. Infloreste din primul an sau am de asteptat?

einsteinitza

Nu infloreste din primul an dar imediat in anii urmatori.La inceput creste greu, apoi isi da drumul
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

hapylica

Ce bine Es ca miroase viburnum bodnantense,caut de mult si daca merge treaba cu Gazoneria o sa-mi cumpar de acolo.Maine sun pe telefonul fantoma si ma dumiresc! ;)
Claudia ,ai inceput sa fii tare perspicace la cautari,am vazut ca au si pieris japonica,putin cam scump dar face. :)

einsteinitza

Pieris japonica e o planta tare pretentioasa la noi. Sensibila la calcar, mofturoasa si, cel putin la mine, cu mari probleme.Am primit in trei randuri de la niste prieteni, si nu au supraviteuit.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

myosotis

Si eu am trei (trei doamne si toti trei  ;D ) pe care le mosesc de 3 ani. Pieris, vreau sa zic. Sunt trei modele diferite, fiecare de vreo 20cm inaltime. N-au murit iarna, dar nici nu au crescut. In fiecare primavara, la topirea zapezii au avut asa un elan de crestere. Au facut cateva frunze si chiar si flori. Dar apoi peste vara s-au flosait. Asa ca in toamna asta, le-am extras din curte si le-am cazat intr-un ghiveci cu turba. Daca le merge bine, in primavara, o sa le pun in ghivece din alea ceramice, rezistente la ger si le las afara.

gentiana

De ce nu le tratati de rodo,adica groapa cu turba sau pamant acid si multa umbra
Am tot vrut sa-mi iau si acu in primavara  ma matai ca vreau
Am de scos niste trandafiri de sub paulownii ca e prea umbra si am de gand sa populez zona cu pieris
Eu tot suspin dupa boulle de neige ,ca am prins in primavara unii dar peste vara au decedat >:(

claude

Bobo, butasi de carlesii pot sa recoltez eu in mai-iunie, o sa mai incerc si eu o data sa inradacinez si o sa-ti trimit si tie, ca probabil esti mai mester decat mine  ;) Butasi nelemnificati, da?


"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot