Artarii

Started by einsteinitza, March 29, 2010, 03:47:53 PM

Previous topic - Next topic

flordel

Mai da ce rosu aprins e! Eu am o piticanie pe care in primavara a mai degustat-o si catelul, dar n-are culoarea asta, e un grena inchis.

einsteinitza

Lasa ca se face, sa dea gerul. Al meu a fost grena pana saptamana trecuta. Uita-te pe prima pagina a topicului, si grena si rosu
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sandaveturia

Si eu am unul, dar e mic, are 10-15 cm inaltime si sta in ghiveci. L-am adus in balcon, dar frunzele au ramas visinii, nu s-au inrosit. Cat de mare trebuie sa fie ca sa pot sa-l plantez in pamant in gradina si sa nu-l omoare gerul?

einsteinitza

Trebuie sa il piste frigul ca sa se faca rosu, oricum depinde si de soi ce culoare ia toamna. Pune-l imediat in gradina.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Dan A.

salut. sunt Dan. am dat de forumul acesta in marile cautari ale mele pe vastul www. aveti un subiect, pasiune care coincide cu ceea ce imi place si mie si as vrea sa ma documentez cat mai mult.

recent am achizitionat un teren pe langa bucuresti. terenul e lipsit de orice copac si din cate am inteles artarul (Acer platanoides) este o solutie pentru "impadurire". nu exagerez ca pe cei 550mp minus spatiul util pt casa si terasa si garaj vreau sa pun copaci.
incep sa plantez perimetrul cu artari pt ca am inteles ca sunt copaci care cresc destul de repede si apoi pe masura ce ma mai documentez o sa vad cu ce mai completez.

in fine, prezentarea mi-am facut-o (asa mi se pare frumos). as avea o intrebare. la inmultirea prin seminte ce necesita? (inafara de seminte)  ;D

o zi buna.

einsteinitza

Bun venit iubitor de artari. Doar arbori vrei in gradina/ Nu vrei si un etaj inferior?  Sub arborii mari va fi foarte trist fara alte niveluri de vegetatie.

Necesita rabdare enorma, ca sa faci o păadure, si stratificarea semintelor un timp, la rece.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Dan A.

Quote from: einsteinitza on November 08, 2011, 05:17:52 PM
Bun venit iubitor de artari. Doar arbori vrei in gradina/ Nu vrei si un etaj inferior?  Sub arborii mari va fi foarte trist fara alte niveluri de vegetatie.


:) ... etajul inferior i-am gasit solutie de la http://www.gardviu.ro/index.htm. pt cei 80m pe care vreau sa ii aranjez cred ca 400 bucati de planta sunt suficienti. deja am vb k oamenii si mi-au zis cu 725 lei mi le aduc acasa. in banii astia am plantele (gardul viu) o solutie de ingrasamant si transportul.

dupa cum spuneam sunt novice, si nu am inteles ce inseamna stratificarea semintelor si dak acest lucru este obligatoriu. nu e suficient sa iau semintele si sa le plantez in niste jardiniere si sa le tin pe balcon? pamantul de flori este bun pt plantare?

flordel

Bine ai venit Dan!
Gardul viu vrei sa-l pui perimetral?
Si in gradina nu mai plantezi sub artari si altceva?
Nu te putem corupe? ;D


Dan A.

Quote from: flordel on November 08, 2011, 06:45:42 PM
Bine ai venit Dan!
Gardul viu vrei sa-l pui perimetral?
Si in gradina nu mai plantezi sub artari si altceva?
Nu te putem corupe? ;D



salut.

da, gardul viu va fi perimetral.

inca nu m-am gandit exact ce o sa fac in gradina. momentan m-am gandit sa merg cu artar pe perimetru. in gradina inca nu sunt hotarat ce ar merge, ceva copaci fructiferi, gazon, legume ...
in principiu vreau sa marchez perimetru sa imi creez cat mai repede o mica intimitate in curte.

einsteinitza

De ce ai ales artarii?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Dan A.

Quote from: einsteinitza on November 08, 2011, 08:03:43 PM
De ce ai ales artarii?

in primul rand am cautat arbori cu crestere rapida si am gasit o serie de copaci destul de diferiti 1 fatza de celalalt. plop, salcam, frasin si artar. treaba e ca la fiecare am gasit puncte pro si contra. m-am hotarat pe artar pt ca au crestere relativ rapida ( 30-60 cm/an) si sunt deosebit de frumosi prin coloritul variat al frunzelor de-a lungul anotimpurilor. in plus au o coroana frumoasa, frunzele sunt mai mari samd. un alt lucru e ca am un artar in fatza blocului si cred ca asta m-a hotarat :D

in vikend sar in gradina sa caut "elicoptere" si sa ma apuc de plantat. vreau sa imi iau niste jardiniere pamant (nu stiu inca de care :( ) si plantez semintele. problema e ca nu stiu dak mai trebuie sa fac alte pregatiri suplimentare. poate ma ajutati voi  +hug

einsteinitza

De ce nu faci o incursiune in zona verde de pe langa terenul tau, poate gasesti totusi puiet. Din seminte astepti vreo douazeci de ani pana cresc ca sa fie cat de cat bariera.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Dan A.

ar fi superb sa gasesc macar si un puiet, dar sunt f mici sansele. pe terenul meu acum fo 10 ani se crestea grau si porumb. copaci mai putin. alterenativa e sa ma duc sa cumpar puieti. dak ii plantez la 4-5m distanta intre copaci rezulta cam 20 bucati, asta dak ii plantez pe 1 rand. m-am iteresat si am inteles ca puietii sunt undeva intre 100-400 lei. deja ajung la niste sume pe care nu cred ca o sa le am sa le aloc :(

flordel

Dan, eu zic ca nu trebuie sa plantezi totul odata. Incepi cu unul, doi, pe urma iti mai vine pofta si de altceva poate.
Cate un pui, doi s-ar putea sa gasesti si nu neaparat pe terenul tau. Fa plimbari pe la padure.
Acum gandeste-te, s-ar putea sa fie monoton numai artari de jur imprejur. Deja ai repetitie si ritm din gardul ala viu care e tot la fel. Zic si eu. ::)

einsteinitza

Ma refeream la zonele de padure din apropierea terenului, nu din gradina ta.
In al doilea rand, Flor are dreptate, plus ca , nu stiu cat de mare ai terenul, dar fac extrem de multa umbra 20 de artari mari.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Dan A.

Quote from: einsteinitza on November 08, 2011, 10:44:35 PM
In al doilea rand, Flor are dreptate, plus ca , nu stiu cat de mare ai terenul, dar fac extrem de multa umbra 20 de artari mari.

:-bd aia si vreau. am scris mai sus ce suprafata e terenul si ce vreau sa fac cu el

einsteinitza

Semintele nu se pot planta acum, trebuie stratificate. Se tin la rece, in frigder sau afara, ferite de inghet. Abia in primavara pot fi plantate, ca sa controlezi cat de cat situatia.

Salcamul si salcia cresc mai repede ca artarul.
Daca impaduresti- eu asa am inteles, trebuie sa ai si un nivel inferior, altfel vei avea arbori inalti, cu uscaciune dedesubt, fiindca Acer platanoides nu suporta concurenta, inhiband cresterea plantelor din apropiere. Niciodata padurea nu are doar arbori inalti. Sunt etaje.Face umbra foarte deasa, si coroana mare, deci in jur are o zona mare lipsita complet de vegetatie, mai ales daca sunt mai multi grupati.
Am cautat putin despre germinarea semintelor. Cand sunt coapte germineaza foarte greu, ar trebui culese la maturitate dar verzi ,nu coapte.
Se pun la muiat cam 24 de ore dupa care se stratifica la 1-8 grade.
Cea mai buna metoda este butasirea in iunie iulie.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Dan A.

multumesc pt info. m-am intristat putin, am zis ca plantez niste seminte si in 2-3 ani imi ies copacii de 2m :)

cred ca am exagerat eu putin in entuziasmul meu :) ... dar cred ca m-am exprimat gresit cand am zis impadurire. pt mine "impadurire" reprezinta plantarea pe o zona de 350mp a unor copaci. deja cand se vb de etaje de vegetatie sunt putin pierdut. notiuni de specialitate nu am si raspund si eu asa din intuitie.

acum cu partea de 20 de artari ... eu am vazut pe strada (str Dreptatii) ca s-au plantat de catre adp artari la distanta de cam 4-5m. am zis ca dak ei au facut asa pot si eu :D si cum am 80m de gard imi ies 20 copaci.

in treaba asta aspectul practic primeaza. imi doresc f mult intimitate in curte si vreau sa o obtin prin acesti copaci.

einsteinitza o sa iti urmez sfatul si o sa bag o punga de seminte de artar in frigider si prin primavara le plantez :)

einsteinitza

Dan, etajele sunt exact ce vezi in padure, inaltimi diferite, pentru ca, daca te duci intr-o padure deasa, cu zone cu acelasi soi, sub acei copaci e doar frunza uscata si lipsa de verdeata. Trebuie, in principiu, sa mai ai si ceva mai scund, din loc in loc.
In al doilea rand, de acum pana in mai nu vei avea intimitate, ca nu a frunze.
Stai, nu te grabi, ca trebuie sa vad cum se stratifica, in servetele umede, etc.....poate intra Bobo aici el stie multe despre inmultirea pomilor.
Trebuie sa ai putina rabdare, tu nu vrei ca gradina ta sa arate ca un sir de pomi pe strada. Ce-i frumos pe strada nu-i neaparat frumos in gradina.
In al doilea rand, ai o iarna la indemana sa faci planuri, sa vezi ce vrei sa faci in gradina, sa te gandesti ce activitati desfasurati acolo, si in functie de asta aci un plan.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Dan A.

da, ai dreptate ... concluzia mea e ca acum tre sa ma concentrez asupra perimetrului. copacii la 2-3m de gard si gardul viu la 50cm.

am gasit un text in engleza care explica putin despre stratificare si plantare. pot sa il postez aici (in en)?

BoboROM

Din start vreau sa spun ca nu inteleg de ce vrei musai artari si nu loc deschis cu mult soare pentru trandafiri si alti arbusti sau flori care sa aiba perioada de inflorire cat mai mare. Eu (la bloc) vreau sa scap de umbra si arbori si tu vrei sa-i plantezi (si nu unul-doi ci 20).

Daca ai 550 metri din care scazi amprenta casei si garajului nu prea ai loc de asa arbori. Am in fata blocului un artar meserias cu frunze mari-mari de un galben curat care acum au inceput sa formeze pe jos un covor foarte frumos. Dar artarul a intrecut deja in inaltime blocul de 4 etaje si are coroana pe o raza de cel putin 5 metri in jurul trunchiului. Deci pentru viitor nu cred ca poti planta artari mai aproape de 10 metri unul de altul.

Deci ai 550 metri, sa zicem cu o deschidere de 20 de metri si adancime de 28 metri. Daca pui casa si garajul centrat, mai raman 3,50 metri pe fiecare latura si 8,50 metri in fata si respectiv spate. Dupa parerea mea, teoretic poti sa pui artari doar in fata si spate, 2 cu 2 deci maxim 4 arbori. Si apoi nu o sa mai creasca nimic prin zona  ;D

Referitor la stratificarea si incoltirea semintelor, la artar este foarte important sa fie stratificate semintele in perioada optima, semi-maturizate. Stratificarea se face in servetele umede in frigider la 4 grade Celsius timp de 90 de zile.

Dar pentru ca nu esti exersat cu plantele in general, cred ca pentru tine este mai util sa le plantezi direct in gradina sa se stratifice singure (sa nu ai surprize ca le pui la frigider si in primavara nu incolteste niciuna). Sapi pana la adancimea de 5 cm pe un perimetru de un metru. Pamantul pe care-l scoti il amesteci in proportie de 3:1 cu turba din comert. Pui apoi semintele de artar pe care le alegi sa fie cat mai mari si consistente (bombate). Amestecul de pamant il folosesti ca sa acoperi semintele. Stropesti cu apa locul si il acoperi pana la primavara cu un plastic, pe care il scoti pe la mijlocul lui martie.

Totusi in locul tau as cauta intr-un parc pe sub artari si sigur vei gasi puieti de 60 de cm inaltime.



Dan A.

Bobo ... :yrk

he he ... da, nu esti primul care imi spune ca sunt ciudat +hypno. am termen de coparatie la ai mei acasa care au exact stilul asta ... loc deschis si mult soare ... neeeee nu e pt mine.

terenul e dreptunghiular de 17,17x32m (deschiderea de 32m). casa impreuna cu garaj si terasa va fi de 14x14 si va fi asezata pe o laterala a tenului. asa ca perimetru ramas va fi de cam 17,17x18. momentan vreau sa plantez doar pe perimetru (gard) ar rezulta cam 55m. eu prima data am luat in calcul ca si in spatele si in fata casei pot planta. am supraestimat numarul de arbori pr ca iau in calcul ca nu toti se vor prinde, din cauze naturale sau mai putin naturale (oi, capre, vecini binevoitori, muncitori din santierele de langa mine samd).

Bobo s-ar putea sa fim vecini. la randul meu am si eu langa bloc (in militari) un artar care a ajuns pana pe la et 4 sau 5. dar i-a trebuit 30 ani sa creasca la inaltimea asta. eu o sa ii plantez mai aproape 1 ce celat si peste 10-15 ani dak incep sa se fie probleme o sa vad atunci ce e de facut.

o sa iti urmez sfatul si acum in vikend o sa caut niste seminte de artar si ma duc la ai mei sa le stric gazonul  =)) si sa imi plantez eu copaci. o sa dau o fuga prin herastrau sau cismigiu cu o lopatzica si vedem ce putem gasii si pe acolo.

in fine, pana ma apuc eu de construit casa o sa mai treaca 3-4-5 ani si o groaza de alte planuri :). dar in timpul asta nu m-ar deranja sa creasca putin copaceii si sa ii mut mai tarziu.

flordel

Dane, un sfat si din partea mea este sa uiti de seminte si sa treci la colindat cu lopatica. Este imposibil sa nu gasesti puieti.
Si fii atent ca dupa ce cresc copacii este foarte greu sa-i mai tai sau sa-i scoti, nici nu-ti inchipui acum ce munca presupune.
Ma mai bag si eu in vorba aici si-ti spun ca pentru a avea intimitate nu-i nevoie sa plantezi chiar o padure si nici arbori care-ti fac o umbra de-o tai cu cutitu'!
Sunt multi arbori decorativi pe lumea asta si dupa mine e mai frumos sa ai varietate si sa urmaresti sa ai si lumina filtrata. Deci iti trebuie si arbori care nu fac umbra deasa. Cred ca vrei sa ai macar gazon sub ei nu? ::)

einsteinitza

Dan, nu-i rea ideea cu copacii dupa mine, daca la padure ti-e gandul.
Tine insa cont de cum vor arata in 10 ani, ca nu-i mai poti muta cu succes. Du-te in Gradina Botanica, vezi exact cum e pamantul sub arborii mari, sec si uscat, fara iarba, fara nimic, mai mergi si intr-o primavara ploioasa, sa vezi cum se face terenul acolo, si apoi planuieste. Mai ales in zona de campie lipsa vegetatiei sub pomi creeaza probleme. Ai timp cativa ani, pana cresc.
Si eu cred insa ca la orice padurice de pe langa Bucuresti gasesti pui de artari care te ajuta sa castigi doi trei ani.
Plus ca, un rand de gard viu si in fata lui arbori mari, in rand, va face ca gardul viu sa se usuce in timp, din lipsa apei. Pomii mari pusi unul langa altul fura toata apa necesara plantelor de jos, iar acer platanoidez e un arbore mare care inlatura orice concurenta, peste cativa ani gardul tau va avea mult de suferit, nu vrei ceva cu pete uscate din loc in loc.

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Dan A.

bun bun ... atunci sa o luam altfel. cum pot sa imi fac o bariera vegetala de 3-5m inaltime pe gard? eu am gasit solutia cu artari (datorita vitezei de crestere si coroanei mare si frumoasa).