Artarii

Started by einsteinitza, March 29, 2010, 03:47:53 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Si Cupressocyparis leylandii acela de care ziceai tu si Von..

Dan A.

Quote from: flordel on November 10, 2011, 02:50:55 PM
Si Cupressocyparis leylandii acela de care ziceai tu si Von..

din imaginile de pe goagle asta e un fel de tuia (dak nu chiar tuia) ... am un prieten care a incercat cu tuia si zice ca sunt fff pretentiosi. lui din fo 5 nici 1 nu i s-a prins. la ai mei care ce e drept au cumparat tuia mult mai mic (50cm fatza de 1,5m ale prietenului meu) din 4 bucati doar 1 s-a bulit. mi-e sa nu imi prind chiar de tot urechile  :P si in plus sunt puturosi rau de tot

Dan A.

Quote from: einsteinitza on November 10, 2011, 02:44:33 PM
Bambus.

rezista bambusul la noi? ... ca nu vreau sa il pun la ghivece si sa il mut din casa in gradina

flordel

Bambusul rezista, se si inmulteste rapid, iar ala nu-i thuja (e un conifer) care are rata de crestere mare.

Dan A.

Quote from: einsteinitza on November 10, 2011, 01:34:45 PM
Dan, nu-i rea ideea cu copacii dupa mine, daca la padure ti-e gandul.
Tine insa cont de cum vor arata in 10 ani, ca nu-i mai poti muta cu succes. Du-te in Gradina Botanica, vezi exact cum e pamantul sub arborii mari, sec si uscat, fara iarba, fara nimic, mai mergi si intr-o primavara ploioasa, sa vezi cum se face terenul acolo, si apoi planuieste. Mai ales in zona de campie lipsa vegetatiei sub pomi creeaza probleme. Ai timp cativa ani, pana cresc.
Si eu cred insa ca la orice padurice de pe langa Bucuresti gasesti pui de artari care te ajuta sa castigi doi trei ani.
Plus ca, un rand de gard viu si in fata lui arbori mari, in rand, va face ca gardul viu sa se usuce in timp, din lipsa apei. Pomii mari pusi unul langa altul fura toata apa necesara plantelor de jos, iar acer platanoidez e un arbore mare care inlatura orice concurenta, peste cativa ani gardul tau va avea mult de suferit, nu vrei ceva cu pete uscate din loc in loc.



da, multumesc pt sfat. asa o sa fac. o sa caut niste pui de artar pe langa bucuresti poate am noroc si gasesc.

nu am de gand sa stau 10 ani si apoi sa il mut. cel mult 3-4 ani  sau sa ii vad pe la 2-3m si apoi ii mut. acolo unde am terenul nu e prea sigur sa ii las, asa ca o sa imi fac la ai mei o mica pepiniera.

in ceea ce priveste cu umbra. artarul asta de la mine de langa bloc are ramurile taiate de la cam 3-4m si coroana o are dezvoltata la o inaltime considerabila. nu cred ca ce e sub el sufera prea mult din cauza umbrei. in ceea ce priveste apa totusi o sa am grija sa ud putin gardul viu si gazonul de sub copac.

Dan A.

Quote from: flordel on November 10, 2011, 03:23:47 PM
Bambusul rezista, se si inmulteste rapid, iar ala nu-i thuja (e un conifer) care are rata de crestere mare.

Cupressocyparis leylandii este o idee excelenta. doar o mica problema legata de pret. +ham

einsteinitza

Nuuu, n-ai inteles, nu e vorba de umbra ci de hrana si apa. Acer palmatum are radacini si de suprafata, si din acest motiv nu creste nimic sub el, nu ajunge nici apa nici hrana la plantele de sub el, papa el tot. :P

Repet, bambus?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Dan A.

nu stiu nimic de bambus  ??? dar Cupressocyparis leylandii e verde tot timpul anului ... imi placeeeeee :-bd

flordel

Si bambusul tot verde e mereu...

einsteinitza

Leylandii trebuie tuns, poti sa-l folosesti ca gard viu , dar trebuie sa-l supraveghezi. Lasat liber este monstrruos, sub ala chiar nu creste nimic, la sa o gradina mica nu poti pune un monstru. Vezi ca a scris Schnuppe de el in gradina lui Radu.
Bambusul se face de peste 6m, in functie de soi, ramane verde peste iarna, poti sa-l limitezi la zona gardului.Suporta orice sol, caldura, etc, doar trebuie udat in primul an mai bina.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Dan A.

am facut o mica lectura ...

Cupressocyparis leylandii e interesant, cam scumpa pt ceea ce vreau sa fac eu si oricum trebuie supravegheata si intretinuta/udata constant. asa ca leyalandii mai poate asteapta putin
iar cu bambusul cica e si mai grav. se inmulteste necontrolat si necesita si niste pregatiri mai speciale ale zonei de plantare.

in ori ce caz, ideile sunt f interesante si va multumesc pt ele :)

einsteinitza

Nu tot ce scrie pe net e adevarat. Eu am chamacyparisi in fata gardului, pe strada. Zona beton, fara ingrasaminte, fara udat, fara nimic, lovit de masini care mai parcheaza aiurea. Cresc ca voinicii din poveste.
Bambusul, are nevoie de o bariera in sol. Un sant cu o flolie dura de plastic, tip gardut, in pamant, doi cm in afara, iti opreste cresterea.
Cel mai bun ar fi Rufa, care e noninvaziv-deci nu ai probleme cu intinderea lui, si care creste extrem de repede.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Dan A.

din cate am citit cupressocyparis are nevoie de udare zilnica in primul an. cica perioada in asta e mai sensibila iar cu bambusul asa e, ii trebuie acea bariera pe care uni o recomanda chiar de beton

einsteinitza

Dane, am eu vreo 12 bucati, de la Gardener. Ce udare, ca nu i-am facut nimic niciodata, e pe strada, in afara curtii, i-am pus sa fac o bariera spre strada.
Rufa nu e invaziv, citeste despr el, n-ai  nevoie de nici o bariera.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Dan A.

buna seara. v-am urmat sfatul si m-am lasat pabubas cu plantarea semintelor. am dat o raita prin o padure de langa bucuresti si am "achizitionat" niste puieti de artar. i-am plantat la "sfoara" si la ruleta  ;;). acum cu o fi norocul sa se prinda  si sa nu mi calce sau rupa cineva

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gomez99

daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gomez99

daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

yorasta


doua paturici superbe de acer palmatum

penelopa

Cea mai frumoasa minipadure de artari  :o ,,, numia sa fie si adevarati  =))

hapylica

Oare ce compozitie de pamant trebuie la acesti bonsai?As avea cateva seminte sa pun la germinat! :)

yorasta

sunt reali penelopa , hapylica acum depinde ca se folosesc mai multe feluri de soluri pt. bonsai acum depinde de care iti permiti  :D

yorasta

http://www.bonsai4me.com/Basics/Basicscatlitter.htm uite ce folosesc unii din alte tari nici nu imi trecea prin cap asa ceva sau cauta pe net AKADAMA
se mai foloseste un amestec de tuf vulcanic cu nisip(pietris de rau) turba sau un sol sa aiba un drenaj bun