Artarii

Started by einsteinitza, March 29, 2010, 03:47:53 PM

Previous topic - Next topic

myosotis

Eu am luat trei. Din Brico, modele diferite. Sunt foarte mofturosi. Unul din ei deja are frunzele blegi. Cred ca provin din sera si la magazin au fost tinuti afara. Eu i-am pus in veranda unde am florile,  fara caldura. Mai am doi de anul trecut. Pe aia i-am tinut in ghivecelele lor toata vara si spre toamna i-am mutat in unele mai mari. Am pus turba, pamant din gradina (nasol) si nisip cu pietris fin. I-am lasat peste iarna intr-un chiosc de lemn fara incalzire. Cred  ca au trecut cu bine iarna. Dar pana nu dau frunzele, ..... nu se stie.

vernil

Fiica-mea a vazut pe undeva artari si i-au placut tare mult. Adevarul e ca arata spectaculos cand cresc, chiar merita sa ai in gradina asa o pata de culoare.

gentiana

Myo ,sunt mai multe modele?
ca i-as lua si eu la al meu niscai "pui"
eu ziceam ca la 70-80cm e  el mini,dar se pare ca exista si mai mini!

myosotis

Erau: atropurpureum , orange dream, katsura si phoenix. Au in jur de 20cm, 18RON/buc.
Vernil, ce face miniartarul tau ? Al meu, cel care avea frunzele triste, e pe cale sa le piarda. Nu stiu daca si-o mai reveni.

Acer platanoides "Globosum" aveti careva ? Ma intereseaza unul mai batran, sa stiu daca l-ati taiat vreodata pentru forma?

vernil

Myo, l-am lasat afara, intr-o zona luminoasa. M-am gandit ca daca e soare, va avea mai multa caldura. Acum face bine, ceea ce zilele trecute era frunza minuscula, acum creste si capata forma  :D :D
Am vazut artar rosu japonez in parc, poate gasesc un lastar la el, ti-l dau tie.

myosotis

Multumesc, dar am unul rosu. Am avut si unul rosu cu frunza filigranata si l-am pierdut. De asta imi pare f rau fiindca nu am mai vazut asa decat unii mari care sunt foarte scumpi.

gentiana

al meu e rosu si cu filigramat dar e mic
N-am vazut examplare de 1,5m cam cat imi doream eu
exemplare mari am vazut si eu dar si 20-30mil..........

vernil

In cazul asta, dragelor, mai plimbati-va prin parcuri, sunt atat de multi artari rosii care au lastari ... tot rosii  :D

gentiana

Vernil sa stii ca eu caut un anume tip de artar,poate ma ajuti

Mihai

Pune si tu o poza cu artarul pe care il cauti,asa stim dupa ce ne uitam.


mihail

La Iasi un acer platanoides Crimson King sau un acer Faassen's Black,sau....un acer platanoides Royal Red,dar si la Oradea sau Tg. Mures,nu costa mai mult de 1.5-2 milioane lei vechi.
Cu talia mult peste 2m.
Voi de unde tot luati preturile alea ?

gentiana

de la pepinierele din jurul bucurestiului
intri vezi iti place si apoi ti se strapezesc dintii cand vezi pretul  sau ti-l spune din lista ca la inaltimea de atata ala e
acu ca e criza poate si-o fi adus aminte ca nu mai au cumparatori

gentiana

Mihai e vb de acer buergerianum fall ,acer capillipes fall ,acer davidii si acer henryi

gentiana

desi n-as zice nu nici la un acer  negundo" flamingo" sau acer tataricum

Mihai

Deocamdata eu nu am decat doi Acer Palmatum Atropurpureum,unul are 50 de cm si celalat are 80 de cm.
Norocul lor ca le-am schimbat pozitionarea in toamna trecuta.
Sunt tare sensibili la vant si soare.Probabil in 2-3 ani se vor adapta la conditiile pe care le pot oferi eu :D

gentiana

Mihai de ala am deja
si e ok
l-amine e pus  spre nord la umbra gutuilor

penelopa

Acum, după ce am mutat arţaraşul meu de vreo 2 ori, aflu că trebuie plantat la umbră  :( ........... iar eu l-am adus de la umbră la soare. >:(

einsteinitza

Si nu se parleste pe marginile frunzelor vara?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

 :D  Să vedem, că vara asta va fi prima.
Totuşi, la umbră, frunzele căpătau o nuanţă spre verzui.

myosotis

Quote from: Mihai on April 15, 2010, 08:29:27 PM
Deocamdata eu nu am decat doi Acer Palmatum Atropurpureum,unul are 50 de cm si celalat are 80 de cm.
Norocul lor ca le-am schimbat pozitionarea in toamna trecuta.
Sunt tare sensibili la vant si soare.Probabil in 2-3 ani se vor adapta la conditiile pe care le pot oferi eu :D

Mihai, artarii tai sunt in gradina, asa inteleg din ce ai scris. Ai imbunatatit terenul cu ceva in zona in care i-ai plantat ?
Genti, artar flamingo parca am vazut pe site-ul Gardener si nu era scump.

einsteinitza

Si e foarte frumos, dar este pe picior. Am sa fac o poza in vecini, am un priten aici care si-a luat unul, exemplarul e deosebit.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Quote from: myosotis on April 16, 2010, 08:56:03 AM
Mihai, artarii tai sunt in gradina, asa inteleg din ce ai scris. Ai imbunatatit terenul cu ceva in zona in care i-ai plantat ?
Genti, artar flamingo parca am vazut pe site-ul Gardener si nu era scump.
Myo mai povesteste-mi

myosotis

Quote from: einsteinitza on April 16, 2010, 09:43:59 AM
Si e foarte frumos, dar este pe picior. Am sa fac o poza in vecini, am un priten aici care si-a luat unul, exemplarul e deosebit.
Te referi la flamingo de la gardener ?
Genti, uite
http://www.gardenstore.ro/plante/arbori-si-arbusti

Si mie imi place foarte mult flamingo. Daca nu ma-nsel, asta e firma cu care a colaborat Es foarte mult.

gentiana

Multumesc Myo
In copilaria mea la un bloc vecin era unul de asta,in drum de la scoala mereu culegeam frunze si le presam
Cand am cautat sa iau vreun pui,am vazut ca a disparut(probabil dupa 90)