Solar

Started by myosotis, April 07, 2010, 08:52:49 AM

Previous topic - Next topic

myosotis

Stiu ca mai exista topicul "Imi fac singura o sera" dar este la plante de interior.
Am hotarat sa fac un solar pentru legume, de incercare. Va avea cca 48mp. 12m lungime si cam 4,4 latime.
Am cumparat bare gata roluite si teava. Pentru cine este interesat, am platit cca 85 lei pentru o arcada completa - arcul de sus (teava a avut lungimea de 6m), doua picioare (teava) de 2m si 4 bucati tabla groasa, cu gauri la capete, pe care se vor prinde niste scanduri.
O sa revin cu pozele.

Mihai

Daca ai putea face poze cu modul de asamblare,ar fi instructiv pentru cei ce nu au asa ceva .

myosotis

E simplu de asamblat. Am batut tevile cam 70cm in pamant, iar arcadele le-am sudat pe capatul tevilor. Platbandele gaurite le-am sudat la imbinarea dintre arcada si teava dreapta, un rand si un rand mai jos cu 1m, pe exterior. Pe platbande o sa pun scanduri prinse in suruburi mecanice. Pe mijlocul arcadelor, sus am sudat o teava pe toata lungimea solarului. Intre prima si a doua arcada si intre penultima si ultima, am sudat pe peretii laterali, in partea de jos, tevi pe diagonala, un fel de contravanturi sau nu stiu cum s-or numi.



Mihai

Este destul de mare.
Ce tip de folie vei folosi?Mai precis ce grosime va avea folia?

myosotis

Am o folie tratata UV, groasa de 0,17 (cred), garantata 3 ani. Numai ca pana apuc eu sa-l termin o sa iasa deja rosiile pe piata  :D :D :D

GetaV

nu tine mai mult de un an si pocneste (de folie vorbeam)

myosotis

 ;D Vorbim peste un an.

GetaV


sicamin

Myo ,distanta tntre 2 arcade este de 2 m si cred ca e prea mare ca sa tina folia intinsa ,sa nu se adune apa din ploi. Eu cred ca mai trebuiesc puse ceva bare intermediare.Eu am trecut pe locul 2 prioritatea solarului,lasand prioritate la izolarea casei. :D
Mult succes si sa ne mai arati poze pe etape de lucrari!

myosotis

 :D Cine stie, stie ... Intre arcade o sa leg sarma zincata pe lungime si pe latime. Se va forma o retea ca o plasa cu ochiuri cam de 50x50cm. Se mai pun si pe lungimea solarului, pe coama, 8-10 randuri de sarma (sau sfoara de polietilena) care sa tina folia in caz de furtuna.


einsteinitza

De aratat arata foarte frumos, meserias. Eu iti urez succes, sa tina cat mai mult si sa ai si putere sa o lucrezi.Ca aici e baza ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

myosotis

De chestia cu puterea mi-e mie cel mai teama  :D .

costieanuconstantin

ai grija ca sarma se incalzeste si-ti poate taia ( topi ) polietilena , ma gandeam ca ar fi mai buni niste lati de lemn ,sau tije de bambus !!!!!
peste folie o plasa de ata pt a nu se umfla la vant !!!!

marirogo

Eu azi mi-am plantat rasadurile in solar.Am avut folie care a rezistat 4 ierni, din cea garantata 3 ani.Scheletul e din fier-beton, si intr-adevar pe firele metalice a cedat mai repede folia. Dar eu am fost multumita de rezistenta ei.

gomez99

daca mi se permite ca imi dau cu parerea pe munca altuia
solutia cu ochiurile de sirma nu cred ca e cea mai buna, apa se va stringe in centru patratului si va tensiona structura, nu va avea cum sa se scurga. niste "semi-coaste" mai dese ar fi poate mai bune, apa se va scurge in josul canaleleor. pe o portiune de 40-50 cm de o parte si de alta a culmii ar merge un ceva de plastic translucid, curbat, care sa preia atit socul ploii cit si sa directioneze apa in jos. exista niste folie subtire la rola, probabil tot la acoperisuri de foloseste. un acoperis in panta rezolva problema cu niste sipci, la astea curbe e mai delicat. plasa peste nu e o idee rea, dar o tensionare corecta a foliei in partea de jos poate evita umflarea sub vint.
nu am nici un fel de experienta cu materialele pentru sere, da din ce m-am jucat eu in curte cu folia obisnuita am avut 2 probleme, ploaia si animalele curioase.
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

myosotis

Tocmai ca sa aud si alte pareri am deschis subiectul. "Plasticul translucid" la care te referi, este probabil cel care se gaseste si sub forma ondulata si colorat (imi scapa denumirea acum). Probabil din ala o sa pun, dar mai tarziu, fiindca acum am deja folia.
Am vazut solar de aceeasi forma la care folia era intinsa, astfel incat, daca ii dadeai un bobarnac, zbarnaia, ca sa zic asa. Ala avea doar sus de o parte si de alta a coamei, cate 6-7sarme, cam la 25cm distanta, pe toata lungimea (avea vreo 20m).

gomez99

plasticul este cel de care spui. cel subtire este cel in discutie aici, pentru ca mai este unul presupun ca din fibra, tot ondulat, mai teapan si sub forma de foi, din care caut eu de un an si nu gasesc :) daca pui numai pe culme, nu cred ca e nevoie sa mai pui pe laterale. si ai si o protectie suficienta la grindina.

sint convins ca folia poate fi tensionata suficient cit sa stea bine intinsa. comentariul meu e legat de dilatarile din cauza caldurii ale unei folii de plastic. nu stiu cum se comporta dupa 2 luni sub soarele verii folia de solar.
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

Mosu Tuti

Buna ziua. Nu am postat pana acum , caci nu am vrut sa stric elanul.  Chiestia cu solarul este foarte delicata. Suportii metalici (coastele) se incalzesc foarte tare, de asemenea si ochiurile de sarma de 50/50. Rste adevarat ca eu am folosit cea mai ieftina folie de solar. Eram foarte mandru de el. Va rog sa priviti, pana la urma, ce s-a intamplat cu el.
http://mosulica.sunphoto.ro/Solar/MIFMXDBLMMQUBMVJJYY
Nu este bine cu folia intinsa tare, (sa cante) pentru ca iarna expoldeaza. Daca este lasata moale o rupe vantul.
A aparut un tip de placa de plastic din care este facut "Ondulinul" insa este perfect plan. Anul asta voi incerca cu el.
Pana la urma cred ca tot Policarbonatul este cel mai bun dar este si cel mai scump. Spor la treaba. Mosu Tuti.

einsteinitza

Pai ai de ce sa fii mandru, la ce rosii frumoase ai avut acolo.
Arata foarte bine si foarte sanatoase.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mosu Tuti

Da, da. Sarutmana, sarutmana, dar ati vazut ce s-a ales din el dupa o iarna sanatoasa. Trebuie refacut complect. Asta-i treaba. Mosu Tuti.

sicamin

Mosu Tuti ,mai invatam si noi din experiente proprii ,desi cateodata cam costisitoare.
Sincer i-mi pare rau de munca depusa ,dar ai sa ai  experienta cand il faci pe urmatorul solar.Mult succes si nu te da batut !

Felix

Folia nu-i neaparat afectata de la frig..din cate vad mi se pare ca este o folie de proasta calitate ce nu duce mai mult de 1 sezon.
Folia de buna calitate, de obicei provenita din import ..Heliofol Ungaria este o sursa de folie excelenta...se gaseste in majoritatea magazinelor romanesti ce comercializeaza folii de solar.

O folie buna, ce contine aditivi ce o protejeaza de actiunea radiatiei UV te poate duce cativa ani buni.
Radiatia UV face folia sa devina casanta si sa se descompuna..aceasta este cauza, mai putin frigul.
DIferenta de pret nu este prea mare...cam 30% din cate stiu.

http://www.helioplast.hu/angol/folia.htm

http://www.marcoser.ro/produse/echipamente_sere_si_solarii/folie_sera_solar/folie_acoperire/
"Simplicity is the ultimate sophistication" - Leonardo Da Vinci

myosotis

Mosu Tuti, am avut si eu un solar ca cel din poza matale  ;D Si vara s-a intamplat dezastrul, n-a apucat toamna. Dar folia nu era buna.
Felix, din Ungaria am cumparat folia.
Altfel, pentru cei care nu stiu, taranii care au solarii "gospodaresti", cu folie netratata, o inlocuiesc in fiecare an. De obicei, mai refolosesc din cea veche pe laterale, carpita si pun noua pe coama.
Gomez, te referi la placile ondulate , transparente, de 2x0,9m care costau cam 80 lei buc ? Cred ca am vazut de curand, dar nu mai stiu unde. Si unele asemanatoare cu "onduleuri" patrate in sectiune, la vreo 40 lei cred ca in Bricostore erau.

einsteinitza

Cred ca Felix are dreptate, folia ta Mos Tuti, nu e afectata de frig, mai degraba de vanturi.Ma gandesc asa pentru ca vad ca partea din spate e mult mai intacta, pare neafectata.Si a suferit si ea de acelasi frig.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro