Goji-Berry

Started by einsteinitza, April 16, 2010, 07:32:25 AM

Previous topic - Next topic

myosotis

La mine nu a iesit nimic din seminte  8) , dar cred ca am gresit eu undeva. Le-am pus cam multa apa la un moment dat.

sicamin

Eu am avut 3 plantute in gradina si cred ca au avut zapada prea multa pe ele si crengutele firave sau rupt. poate mai dau lastari din radacini .Au ramas vreo 10,15 cm si din tulpinite.

claude

Micutul meu (20 cm) a trecut cu bine iarna si e plin de mugurasi!  +dns   Acu' sa vedem ce face mai departe.

Sica, al tau da semne de viata?
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

myosotis

Cum am spus, eu l-am extras pe pricajitul meu, asta-toamna din gradina si l-am cazat intr-un ghiveci in sera. L-am uitat si neudat, ca daduse ceva frunzulite mici care erau cat pe ce sa se usuce. I-am pus apa, l-am scos afara sub umbrar si acum are frunze noi. O sa-l pun in gradina in curand.

sicamin

Si ai mei dau semne de viata ,desi lastarii mari sau rupt ca au fost mormane de zapada pe ei.

claude

E clar, sunt hotarati si nu se dau batuti...in concluzie si-au castigat locul in gradina  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel

Hmmm, daca toata lumea are inseamna ca-mi trebuie si mie... ::)

hapylica

http://hapy.sunphoto.ro/germinare_iarna_2010-2011/34118148
Uite-l si pe al meu din seminte.O sa mai pun seminte la germinare.Myo,asa este germineaza greu! :)

claude

Quote from: flordel on April 06, 2011, 11:14:03 PM
Hmmm, daca toata lumea are inseamna ca-mi trebuie si mie... ::)

:D :D :D :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

myosotis

Quote from: hapylica on April 07, 2011, 09:23:23 AM
http://hapy.sunphoto.ro/germinare_iarna_2010-2011/34118148
Uite-l si pe al meu din seminte.O sa mai pun seminte la germinare.Myo,asa este germineaza greu! :)

Aaaaa si eu am rasturnat tavita in alt pamant pentru semanaturi. Poate ies pe-acolo.

Căpşună

De unde iau seminte de Goji?

einsteinitza

Capsuna, gasest Goji la ghiveci pe la magazinele de ti Baumax.

Si, vesti bune, al meu are cateva fructe!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

hapylica

Cati anisori implineste al tau? +dns

einsteinitza

Vreo trei la mine. L-am cumparat la ghiveci, dar nu era prea mare, ghivece din alea inguste si inalte cum au si clematitele.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


einsteinitza

Can voi ajunge la gradina, fac poze. Puneam eu poze de la inceput, cand am scris, dar deocamdta sunt in Bucuresti cu probleme si nu stiu cand ajung la gradina. Am sa va povestesc si despre gust, daca apuc sa mananc vreuna.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Am si eu boboci si flori la Goji!   :o  Zau ca nu ma asteptam! Es, ce culoare au florile la goji tau? Ca eu discutam cu cineva vizavi de goji si catina de gard, daca sunt sau nu unul si acelasi lucru...
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Ce-i aia catina de gard? Habar n-am! ???
Al meu, Goji, a facut niste flori albastrui................nu -i bine? ???
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Nici eu nu stiu ce e, ca n-am vazut niciodata, dar creste spontan prin anumite zone ale tarii, seamana perfect cu Goji si zice intelepciunea populara ca e otravitoare. Am vazut o poza cu catina de gard si seamana perfect cu goji al meu, aceeasi forma a frunzei, acelasi liliachiu-violet al florii, 5 petale. asa ca problema e inca in studiu  ???,
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Am cautat, si e acelasi lucru cu catina de gard. Deci, din cate inteleg, Goji asta e o planta care exista si la noi destul, dar parerile sunt impartite, ori e toxic, ori  nu. ??? ???
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

hapylica

O sa ne lamurim dupa ce una din voi doua o sa manance fructe de la planta din curte.Daca o mai vedem pe forum ca posteaza inseamna ca este bine si catina de gard este otravitoare.Daca vedem o pauza ....este clar :D
Am si eu dar au doar un an si sunt din seminte germinate in casa asta iarna! ;)

einsteinitza

Happy, iar ai un experiment in derulare?
Da, cam asta ar fi metoda, dar nu ti-ar parea rau dupa una din noi/ Mai bine mai studiem problema.............................
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

hapylica

Am cumparat seminte si acum imi fac livada de goji!O sa mananc fructe de o sa-mi creasca imunitatea pana la cer! +ham
Dupa ce ca au ramas pe forum cateva persoane ar fi pacat sa dispara si altii :-bd

paraschivvvv

Hapylica ai dreptate;si eu am un pui de Goji dar fiind inca mic nu stiu prea multe despre el;asa ca va ascult parerile pana capat ceva experienta.

einsteinitza

Nu dispare nimeni, stai linistit, ca ne dai tu pui din goji tai adevarati.Vad ca tot produci tot felul de plante, ai mana buna la inmultit, ne abonam sa ne facem plantatie din material saditor de la tine :-bd
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro