Lonicera

Started by einsteinitza, April 16, 2010, 07:01:35 PM

Previous topic - Next topic

paraschivvvv

Spuneam mai sus ca eu le scurtez si le curat in acelasi timp primavara caci altfel devin incalcite;si pe langa soiurile cunoscute am si din specia tatarica,dar nu mai stiu ce  uloare sunt caci anul acesta nu au infloprit-cred din cauza iernii.Nu am incercat varianta taierii vara tarziu dar in acest c az trebuie facuta curatenie si primavara

einsteinitza

Varianta taierii tarzii inlatura frumusetea fructelor, si e pacat.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

paraschivvvv

La mine nici-o lonicera din cele 6 soiuri ce am, nu au facut fructe pana acum si le am de vreo 5 ani.Care ar fi cauza?

einsteinitza

Lonicera obisnuita face niste fructe mici negre, care nu reszista mult pe  ea, poate nu le-ai observat.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

paraschivvvv

Dar la celelalte?posibil sa nu le fi observat;am sa ma uit cu mai multa atentie le toate

gomez99

Quote from: paraschivvvv on July 24, 2010, 10:57:22 PM
La mine nici-o lonicera din cele 6 soiuri ce am, nu au facut fructe pana acum si le am de vreo 5 ani.Care ar fi cauza?

subscriu
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

einsteinitza

De-aia zic eu mereu de Belgica asta, e asa frumoasa plina de bobite rosii, mai ales spre toamna.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

paraschivvvv

Si eu am Belgica dar nu am urmarit sa vad bobitele ;am sa fiu mai atent anul acesta

einsteinitza

Lonicera tartarica, culori de toamna.V-am spus eu ca incepe spectacolul ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

riana

foarte frumoasa. ce culoare au floricelele? eu am una tatarica dar inca nu a inflorit

gentiana

In we-ul trecut la Snagov ,lonicera mea obisnuita avea boboci
Mai roscati decat de obicei dar mari
Probabil ca in we ce vine o sa o gasesc inflorita
Nu-mi aduc aminte sa mai fi fost la vremea asta inflorita vreodata
Pe la voi?

adrianam

In perioada week-end-ul 20-21 oct. am pozat o lonicera inflorita la o cabana pe valea Motrului.
Eu nu pot sa o postez deocamdata ca imi face probleme calculatorul de la servici, dar este in albumul meu.

gabi_gabriella

Si la mine, cea cu flori ma rosiatice (cred ca Gold Flame ) are boboci aproape deschisi  (chiar azi i-am vazut si ma miram ) la fel si si cea clasica


gabiee

si la mine , cea clasica , mai are  cateva floricele si acum .....

paraschivvvv

La mine lonicera tatarica dar nu stiu culoarea ( am avut trei dar doua nu au sipravietuit)este cataratoare ca celelelatesi nu sub forma de tufa;toate lonicerele mele sunt in stadiul de chelire si fara fructe

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sicamin

La mine ,cea clasica este plina cu flori. ma gandeam sa pun iar drujba sa tai gardul ,dar este asa de frumos inflorita ca  am amanat taierea.

anasstasia


paraschivvvv

Sa creasca mare si sa faca flori multe

riana

a inflorit si la mine tatarica red

poxicuta

si bobite rosii care din ele face?

claude

Poxicuta si eu as vrea sa stiu...ca sa aflu de care e a mea, care FACE bobite rosii  :D  A mea are flori rosii...mi-a dat butas anul trecut o prietena, o s-o intreb, poate stie cumva ce varietate e... Nu cred ca e ca cea din poza de mai sus  ???
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Belgica sau Belgica select
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

poxicuta

Am aflat ca lonicera cu flori roz face bobite rosii