Inceputul de gradina - Adriana

Started by adrianam, April 19, 2010, 04:11:32 PM

Previous topic - Next topic

adrianam

Sambata am muncit 8 ore la gradna! :o
Am plantat un mar, doi trandafiri Nina Weibull, 8 bete de salcie pe marginea drumului (aduse de tatal meu), 10 mahonii, mizandre galbene, primule mov, un bulb de crin lila si un iris germanica galben (cam deshidratat). Salcami voi cauta si voi planta la toamna, in locurile in care nu se prinde salcia sau paulowno-catalpele puse anul trecut. Am constat ca din 13 plantate in 2009, doar 4 aveau frunzulite mici la baza.

Am stropit cu ierbicid total buruienile (inclusiv pe dinafara gardurilor unde nu am vecini). In total peste 1ooo mp. Mi-am fixat cateva tufe de muri salbatici sa monitorizez efectul ierbicidului asupra lor.

Am curatat si am mai tuns thuile de la margine, care erau cam arse si banuiesc cauza. Fiind la marginea dinspre sosea, bate un curent destul de puternic de fiecare data cand trece un tir pe acolo si ma gandesc ca asta ar putea fi cauza arderii lor.

Am carat vre-o trei galeti de pietre mari cu care am inceput sa delimitez stratul de plante de langa gardul de lemn.

einsteinitza

Maama, dar ai muncit nu gluma. In primavara urmatoare le vei admira si n-o sa-ti vina sa crezi cum au crescut.Asa se intmpla, te minunei de la an la an.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

adrianam

Da, le voi admira! Dar numai pe cele care vor reusi  sa se adapteze conditiilor de soare torid si apa putina! :D

Cred ca mai am de asteptat 4-5 ani sa se observe ceva in gradina mea! ;D
Dar orice trebuie sa aiba un inceput si orice inceput este greu! :D
Ma mai alin cu pozele florilor si gradinilor  voastre! :D
Nu am rezistat si am facut si o comanda de trandafiri la Eutopia.
Si mai fac si una la Gardener! ;D

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Adriana, parca ai avea un grafic de respectat, asa ai muncit!

adrianam

Quote from: Vernil on April 26, 2010, 02:48:31 PM
Adriana, parca ai avea un grafic de respectat, asa ai muncit!
Da, nu ma lasa rugii!
Daca ratam sambata asta stropitul, intr-o saptamana cresteau ca voinicul din poveste. Nu mai pot merge fara sa ma impiedic de ramurile lor intinse pe jos. Au umezeala si caldura suficienta.

Iar plantatul acum in aprilie mai pot sa-l fac, ca deja in mai va fi prea cald. (desi cele de la Eutopia in mai vor ajunge!)

Dupa-amiaza ajung mai greu ca acasa am santier- renovam baile deocamdata.

La Eutopia am comandat o lista destul de lunga- din pacate nu mi-am facut planul inainte unde sa-i pun, am luat ce mi-a placut si ce am mai spicuit pe ici-colo ca sunt frumosi si parfumati:
Colette, Alchymist,R Uetersen, Pierre de Ronsard, Red eden, Guirlande dÁmour, Jacques Cartier, Louise Odier, Maiden Blush, Stanwell Perpetual, si doi pitici: Jubile du Prince de Monaco si Bernstei Rose.
Nu prea am tinut cont de culori, o sa fie o sorcova gradina mea!  ;D

stefana

Quote... am luat ce mi-a placut

Imi amintesti de mine, cum m-am avantat la inceput atunci cand am comandat speciile de hoya :D. Nu m-am gandit ca se vor face ditamai balariile (culorile florilor le mai astept inca la unele, chiar mi-as dori sorcove de hoya in balcon).
Acu' daca ai scris si ce soiuri ti-ai luat, vei primi si sugestii pertinente de la cunoscatori :).

einsteinitza

Le  mai muti, le mai aranjezi.
Nu poti face varza cu trandafiri frumosi ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai


einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

adrianam

Am facut comanda la Eutopia- (21 de bucati) si din cauza de suma  :o, am convenit cu sotul sa aman comanda la Gardener.

Ieri am trecut pe la gradina sa vad cum arata buruienile ierbicidate si nu se vede nici o influenta.
Cred ca va trebui sa stropesc din nou, cat mai curand.
Pe flacon scrie ca "Nu exista buruieni care sa reziste la acest ierbicid"  >:(

einsteinitza

Mor incet, nu din prima, nu cad secerate.Asteapta cateva zile.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

adrianam

Da, mai astept un pic si mai curat uscaturile din iarna.
Ieri am luat din piata rasad de carciumarese si doua ghivecele de condurasi.
Sper sa le plantez azi.

adrianam

Azi am trecut pe la gradina, in fuga, sa vad cum au supravituit potopului!
Salciile sunt cele mai vesele! Din 8 bete puse, sapte au deja muguri si chiar frunzulite.
Din cele 4 paulowno-catalpe, daor doua aveau frunze deasupra baltii, celelalte doua nu stiu daca supravietuiesc.
Vantul batea foarte tare, asa ca unele poze au iesit miscate. Cred ca maine pun si pozele ca e tarziu.

gentiana

pai ori sunt paulownii,ori sunt catalpe
calo-magar nu se poate

Ionela

Quote from: gentiana on May 17, 2010, 08:15:59 AM
calo-magar nu se poate

Hihihihi! Se poate, dar iese fie catar, fie bardou :D :D :D La partea cu catalpele stiti voi mai bine 8) 8)
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

gentiana

Sa-ti spun ca in we am stat si am repicat in ghivecele separate ,pui de catalpe?
am vreo 10 ghivecele cu cate vreo 2 pui
Unul e al lui Pene si restul se vor transforma in gard

Ionela

Cat sunt de mici?? N-am vazut plantule de catalpa in viata mea! :o :o
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

gentiana

pai unele au 5cm,altele7-8cm,altele 10,am si una de 20cm
depinde de seminte si cand au rasarit,dar intr-o luna,acum ca sunt repicate sa vezi ce cresc
la toamna le pun copacei in curte(cam 60cm)
am una rasarita de anul trecut din mai si in toamna am pus-o in gradina si are vreo 60-70 cm(dupa iarna asta grea)

Ionela

"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

penelopa

Cred că Adriana are ceva dar nu e sigură  :D: ori paulownii ori catalpe.

Oare, care o fi mai rezistentă ? ... paulownia sau catalpa???
Parcă ziceai, Genţiana, că la tine, unul din aceşti copaci mari a avut de suferit peste iarna geroasă trecută  ???

gentiana

le-au inghetat bobocii si n-au inflorit anul asta
pai nu sunt sanse sa confunzi catalpele cu paulowniile
la vremea asta catalpele au frunze mari ,verzi
Paulowniile sunt cu frunzele abia date(ele intai fac flori si abia dupa aia isi dau frunze)
frunzele la paulownii sunt mi groase,mai paroase si acum au un verde care bate spre albastru

Ionela

Catalpa ovata si Catalpa speciosa seamana binisor cu Paulownia tomentosa... Fructele sunt insa inconfundabile: la catalpa capsule lungi (4 - 5 cm), adesea confundate cu niste pastai, la paulownia capsule ovale (aproape rotunde) grupate in manunchiuri.
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

gentiana

se cunosc si dupa frunze,catalpele au frunzele subtiri si paulowniile groase si paroase

adrianam

Am trecut pe la gradina si am pipait frunzele-par un pic paroase dar cam subtiri, asa ca pana la prima inflorire, tot in dilema sunt (eu as vrea sa fie paulownii, dar daca sunt catalpe, si mai bine, sanatoase sa fie  ;D)

Cateva poze cu Red Eden:
, ,

L-am dus la munte, unde singura mea dorinta este sa nu il manance caprele, ca altfel se descurca el.
Maine incerc sa ajung la gradina sa il pozez pe fratele lui, care cred ca a deschis deja bobocii. Culoarea este mai inchisa decat a iesit in poza. Pare un trandafir robust, frunzele sunt frumoase si sanatoase.

Si un rhodo plantat anul trecut si coafat de capre sau capriori, sau ce alte vietati mananca bobocii de rhodo si de trandafiri.
Este singurul din cei patru plantati anul trecut: