Cornus florida

Started by einsteinitza, May 03, 2010, 04:56:57 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Adica cum crapa repede? Florile?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Opal

Arbustul
Eu am avut 2 in vreo 15 ani si nici unul n-a trait mai mult de 2 ani
O fi prea cald la mine si nu-i place

einsteinitza

Al meu are 8 ani, si, desi creste incet, ii merge bine. Este unul si in Bucuresti pe care il admir mereu primavara, in fata la Cora Pantelimon, e un spectacol de cate ori infloreste, ala e Rubra.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Opal

Probabil are nevoie de mai mult aer,la mine e intre case si n-au supravietuit

flordel

Mie mi-a murit unul, dar cred ca-i trebuia mai multa apa pe caldurile mari din vara. Aici cred c-am gresit.

claude

Eu tocmai mi-am comandat un Cornus kousa chinensis...ziceti0mi si mie cum e cu kousa, sa nu-l omor  ::)  Ce vrea pana la urma, in soare plin merge? Si apa mai multa? Stiti cumva daca acesta chinensis creste la fel de greu ca si specia? Ca citeam pe un forum ca se dezvolta totusi mai repede decat acela ... ???
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Rux

Eu am  doi . Unul luat anul trecut si unul anul acesta . Mici .
Pe cel de anul acesta l-am plantat in soare plin .  A fost o mare greala . I s-au ars frunzele ,parea bolnav  .
Apa a avut  cit trebuit si cind a trebuit.
In toamna l-am mutat  intr-un loc  cu semiumbra .
Cum si celalat sta cam tot asa si nu a avut nimic (frunze arse,etc )cred ca-i  merge mai bine intr-un astfel de loc .
Cel putin asa-i la mine.

claude

Mersi, Rux...acum o sa innebunesc cautand un loc cu umbra, ca le-am cam epuizat  +ham
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Rux

Pai nu cu umbra totala ,ca nici asa nu cred ca-i place .

Stii eu cred ca anul acesta  soarele a fost unul care a distrus efectiv anumite plante ,prin dogoarea sa.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro