Cornus florida

Started by einsteinitza, May 03, 2010, 04:56:57 PM

Previous topic - Next topic

Carina

Azi n-am mai rezistat si mi-am comandat si eu un cornus kousa din asta, am de gand sa-l pun drept in mijlocul gazonului si sa-l las necombinat  ;D
Ma gandesc sa-l conduc sub forma de copacel, am vazut niste poze faine pe net, sper sa-mi si iasa

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Carina

Pai de la Sieberz, eu am mai comandat de la ei anul trecut si in afara ca m-au pacalit la trandafiri si mi-au trimis alte soiuri decat cele comandate, restul plantelor au fost ok. Cam mici ce-i drept, dar mi s-au prins si au inflorit.
M-ar fi tentat sa iau de la gazoneria, dar la Sieberz aveau si anemone de toamna si geranium si maci orientali, asa ca pana la urma am trimis la ei comanda.
Acu sper sa nu-mi trimita un cornus mas in loc de kousa ....

einsteinitza

Alea le au si la Gardener, si plantele nu se compara.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Carina

Da, cred, dar deocamdata pe site-ul lor sunt doar 12 plante la perene, foarte slabut.
Poate nu si l-au actualizat inca dar parca nici in toamna n-am vazut pe site anemone.
Le tin dosite  ;D?

einsteinitza

In toamna au avut anemone, am luat eu. Acum site-ul nu e actulizat inca, prin februarie.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Quote from: Carina on January 19, 2011, 03:23:19 PM
Pai de la Sieberz, eu am mai comandat de la ei anul trecut si in afara ca m-au pacalit la trandafiri si mi-au trimis alte soiuri decat cele comandate, restul plantelor au fost ok. Cam mici ce-i drept, dar mi s-au prins si au inflorit.
M-ar fi tentat sa iau de la gazoneria, dar la Sieberz aveau si anemone de toamna si geranium si maci orientali, asa ca pana la urma am trimis la ei comanda.
Acu sper sa nu-mi trimita un cornus mas in loc de kousa ....
Ce fel de maci orientali?

hapylica

Eu am gasit cornus pe forumul Apiardeal,imi trimite la schimb cu albitzia.Caut si eu de mai mult timp.Din cauza dorintei mele de a ma ocupa cu albinaritul am gasit corn si sorbus la cineva din Ardeal +dns :)

einsteinitza

Ce fel de corn ai gasit?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

hapylica

Crezi ca stiu?A zis ca-mi trimite,eu mai mult pt.sorbus am insistat :)

einsteinitza

Pai mai mult ca sgur iti trimite cornus mas care, ca si sorbul, poate fi gsit prin padurile de foioase.
Cornul din topicul asta este un arbore mediu, nu un arbust, cu flori mari spectaculoase.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

hapylica

Mi-a promis cineva ca imi trimite un cornus kousa,este atat de frumos inflorit si face si fructe comestibile +dns Eu m-am indragostit de el =))



flordel

Hapy vezi ca si Carina ar vrea un Kousa, vorbeste cu ea, poate cine iti trimite tie poate pune 2.

flordel

Carina, vezi ca au la Agronomie Cornus Florida Rubra. Mai erau 4 bucati, parca 55 lei. Micuti, cam 40-50 cm, dar asa am cumparat si eu anul trecut, la marimea asta, numai ca era Kousa si un pic mai scump.

Carina

Multumesc frumos Flordel  +hug
N-am mai rezistat si mi-am luat pana la urma un Milky Way de la Praga, unde am fost in vacanta saptamana asta. Acum sunt la Arad si calatoresc cu el pe bancheta din spate, intre copii, care desigur nu pricep de ce trebuie sa se chinuie ei tot drumul pentru nebunia maica-sii :) A costat cam multisor, am renuntat la alte suveniruri, dar in sfarsit am si eu un cornus kousa. Acum ma gandesc ca nu mi-ar strica si unul cu flori roz, banuiesc ca Rubra face flori roz dupa nume. Maine o trimit pe sora-mea sa cerceteze locul  :)

einsteinitza

Mergeti sa vedeti un rubra spectaculos la Cora Pantelimon, urias si crescut in forma piramidala, fara tulpina, ar trebui acum sa-l vedeti inflorit, e cu o saptamana inaintea celui pe care il am eu si al meu acum deschide florile.Ala de la Cora e chiar spectaculos
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

riana

si eu caut de ceva timp acest arbust dar nu am gasit la nici un furnizor de pe internet

einsteinitza

Riana, gasesti la Eutopia, eu de acolo am luat acum cativa ani.Iti recomand sa iei unul mai mare daca poti, creste greu de tot, eu de abia anul asta am avut intr-adevar spectacol la inflorit.Dupa 6 ani.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

riana

am vazut foarte multe flori frumoase la Eutopia dar am inteles ca sunt foarte mari tazele. stii cumva cat sunt? m-am uitat la ei pe site dar nu au acum decat bulbi si perene. oare nu ma uit eu unde trebuie? +ham

Carina

Au avut cornus florida si kousa in primavara si probabil o sa aiba si in oferta de toamna. Anul asta au renuntat la taxe, deci pretul a fost cel de pe site + curierul de la Arad pana la client.
Singura problema pe care am avut-o cu ei a fost ca nu mi-au adus toate plantele din comanda, din 33 confirmate am primit 20. Printre cele lipsa a fost si cornul kousa  :-\
Nefiind producatori, depind si ei de furnizori si din cate mi-au spus anul asta au avut unul cam neserios in Polonia.

Am mai vazut recent cornus la robertorossi. Sa te uiti pe toate paginile, ca florida apare mai incolo 
http://www.robertorossi.ro/plante-de-gradina-exterior/cornus/

riana

mersi mult. problema este ca eu nu am vazut nici un arbust la eutopia

einsteinitza

Intri la plante de gradina, bifezi arbusti si apoi dai pagina din numaratorul de jos.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Carina

La Eutopia, cornul e trecut la arbori nu la arbusti, dar acum nu se poate comanda, de aceea nu sunt trecute preturile si soiurile
http://www.eutopiamall.com/mall_new/db_details_gallery_lm_v2.php?index=0
Trebuie sa astepti sa apara oferta de toamna ca sa poti trimite comanda

einsteinitza

Trebuie sa selectezi in stanga in loc de oferta curenta, oferta ggenerala. Atunci vezi soiurile pe care le aduc de obicei
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Deja cornul meu si-a pregatit soldateii pentru primavara
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro