Cornus florida

Started by einsteinitza, May 03, 2010, 04:56:57 PM

Previous topic - Next topic

flordel

Am plantat si eu Cornus Florida Rubra in toamna asta, sper ca o avea bunul simt sa traiasca.
Si asa pana s-o face mare ies la pensie. ::)

claude

E piticanie rau?  Mie mi-a cam disparut rabdarea e a astepta sa creasca mare o planta, an de an sa ma uit la ea si sa fie tot mica ;D  La ce folos sa-mi creasca un copacioi cand oi fi deja batrana si n-o sa ma mai pot catara in el?  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Pai mai bine ia-ti un ienupar tarator, te poti catara in el la orice varsta =)) =))
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

 =)) =))  Daca iau unul de-ala o sa ma plang ca nu ma mai lasa salele sa ma aplec destul ca sa ma ascund sub el
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel

Piticanie!
Eu-s cam econoama ??? (ca sa nu zicem altfel).
Ienupar? Astia chiar nu-mi plac, cred ca am alergie la ei.
Si Claude, lasa ca gasesti tu altceva sub care sa te ascunzi!  ::)

einsteinitza

Pai vrea sa se catere, nu sa se ascunda :-bd
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Sa vina si sa spuna clar ce vrea!
Eu la varsta aia nu vreau nici sa ma ascund si nici sa ma catar, vreau insa alte chestii.
Si sa nu cumva sa va ganditi la prostii! :P

claude

Si ce vrei? Ca daca nu ne spui noi ne putam gandi la ce vrem, nu?  ;D 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Esti sigura ca prostiile nu sunt lucruri bune? =))
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Pot fi bune, da!  ;;) Sa fie si in viitor....

Eu insa vreau sa ajung ca M.S. Regele Mihai, sa pot merge si sa am mintea limpede...Sa schiopatez, sa ma incurc, dar sa judec si sa fiu pe picioarele mele.
Vreau sa pot sa fiu eu insami pana mor.

Cu aceasta ocazie doresc sa aduc un omagiu Majestatii Sale Regele Mihai I si La Multi Ani!

claude

Cred ca toti vrem sa fim pe picioarele noastre...cat despre mintea limpede...zau daca nu ma intreb de nu-i mai convenabil sa-ti plece ceva tigle de pe casa  =))  Glumesc...sper sa mor eventual cand fac o pauza si stau rezemata-n sapa  ;) 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel

Eu tin la tiglele mele! ;D
Totusi s-ar putea ca natura sau Dumnezeu sa fi stiind ce face atunci cand ne ia mintile, vederea si auzul la batranete.
Iti dai seama cat de hidosi ne-am vedea si cate vanturi am mirosi? (scuze intai spusesem in loc de vantari cuvantul ala care incepe cu b)

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Pai de mirosit vanturi nu cred ca suntem scutiti nici acum, asa ca lasa sclifoseala  =)) =))     Sau tu te partai in punga si-o lansezi in vazduh, ca pe baloanele cu heliu?  =)) =))
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel

Banuiesc ca se inmultesc odata cu varsta.
Si nu ma refeream la ale mele, ci la ale partenerilor de viata. ;)

Mihai

Pe aici nu mai exista niciun moderator?

claude

Nu...moderatorul a taiat-o-n varza cand a simtit...mirosul    =))
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Rux

Asta-i al meu ,in primavara trecuta. Bebelus ,dar creste el  mare. +dns
Hapylica ,ai reusit sa te dotezi cu unul ,pana la urma ?

einsteinitza

Rux, ce cloare e?
A faut deja varfurile colorate?
La mine creste infiorator de greu, nu stiu ce sa zic, poate ar vrea sa-l mut dar habar n-am unde.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Carina

M-am dus si eu in inspectie afara la cornii mei si au mugurasi din aia ascutiti ca in poza lui Es. Astia sunt muguri de frunze sau de flori?

einsteinitza

Carina, mugurii ascutiti sunt de frunze de varf, carede fapt formeaza floarea. Frunzele alea sunt spectacolul, floarea e ca o zmeura mica galbiue, fara frumusete. Daca nu vine un ger napraznic, vei avea fluturasi la corn.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Carina

Vai ce bine ar fi, nu ma asteptam sa faca fluturasi asa de repede pentru ca n-au inca un an de la plantare.
Deocamdata a fost o iarna blanda, n-am avut inca sub -15 grade, dar se pare ca se raceste spre sfarsitul saptamanii, sa speram ca nu foarte tare  :-\

einsteinitza

Pentru Slanic sunt anuntate -13 noaptea, dar pentru weekendul din februarie, deci peste doua saptamani. Nu-i chiar frig.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Es, astea sunt prognoze cam la plesneala, in conditiile geo-climatice ale Romaniei nu se poate face o prognoza pe mai mult de 7 zile, si si aia este hazardata.