coacaz bolnav

Started by sicamin, May 13, 2010, 09:13:11 PM

Previous topic - Next topic

sicamin

Coacazul meu (negru) are cativa lastari cu frunzele din varf adunate si nu stiu cum sa-l tratez.
Ceilalti lastari mai vechi au fructe pe ei si sant bine.


Dan Hibiscus

daca nu e vreun "balaur" sau un virus partial atunci are deficiente de fier si magneziu , iar daca e o planta iubitoare de sol acid verifica si ph din sol

sicamin

Eu mi-am pus si ochelarii si tot nu am vazut "balaurii",asa ca  ramane varianta a doua ,dar numai la lastarii tineri sa aiba lipsa de fier si magneziu? Am de la farmacie fier si magneziu intr-o sticluta,pot sa pun in apa si sa ud ?

Dancoacaz

Pe dosul frunzelor ce se vede?

sicamin

Pe dosul frunzelor nu se vede nimic.Fiind doar 3-4 lastari am stropit dosul frunzelor cu jeturi puternice de apa . Altceva nu pot face acum ,ca ploua tare.

Ionela

Sica, poate-i prea devreme ca sa vezi ceva... Oricum ceva e acolo :(
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Mihai

Sica ,frunzele sunt basicate cumva?
Uita-te pe dosul frunzelor si poate ai sa vezi niste "ganganii"foarte mici si verzi.
Eu am avut asa ceva si am stropit cu Topsin si au disparut.

Rux

O situatie asemanatoare  am si eu .
Am trei tufe de coacaz ,doua sint bine iar una sufera,in aparenta fara motiv. Nu are "balauri" . Are frunzele strinse  de parca este gata de plecare  .Poate sta in soare prea mult (asta cind apare) ... poate este de la teren ... asa cum am citit mai sus ,ca nu toti sint in acelasi loc... habar nu am.
Cred ca "doctorul"  Dan  are dreptate : trebuie sa postam poze !
Dane : succes in ceea ce iti doresti sa faci in  domeniul asta !
Ruxandra

sicamin

Am stropit doar lastarii afectati si stagneaza momentan.Am rupt si cateva frunze.Nu pot stropi peste tot ca au inceput sa se coaca fructele de pe ramurile mai vechi.Doar lastarii noi au fost afectati,desi nu am vazut nici o ganganie. :o

einsteinitza

Sigur e ganganie, poate prea mica pentru ochiul liber, ce cred eu e ca ai un paianjen.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Io zic ca e un soi de "mana',mai alesc ca au fost atatea ploi
LaSnagov a dat o ploaie cu mana si a "oparit" frunzele la rosii,ardei si vinete ,ca si frunzele la piersici si pomii mai sensibili

einsteinitza

Cum arata frunzele de piersic, ca si eu am?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro