Gradina Geodeziei

Started by geodezia, May 27, 2010, 09:33:53 AM

Previous topic - Next topic

geodezia

Lume , Lume veniti la mine in gradina sa ne veselim ,sa ne cumetrim si sa ne povestim reale si imaginare .
Cum credeti ca e mai bine in viata de zi cu zi ,ce realizari leguminoase si fructoase ati avut si mai ales ce frumuseti florale desavirsite si mai putin desavirsite aveti.Asa ca in gradina mea vom taifasui si vom povesti ca la sezatoare cu bune cu rele despre copii si nazdravaniile lor cit si ale noastre ale celor mai mari si sa tragem povete pentru cei de dupa noi.ca noi oricum le-am trecut si le-am petrecut si innapoi nu se mai intoarce timpul sa il putem recupera si sa il mai refacem
Asa ce imi placea mie sa merg prin tirguri si vedeam vinzatori care stiau sa isi strige marfa  de pe tarabe de cumparaii de vroiai sau nu sa iei tot luai ca lua toata lume si daca tu nu luai nu erai in rind cu lumea
Si cum  am promis o iau cu incetul ca amintirile navalesc rau
Aveau fetele cam 6 ani Vasi si 2 ani Rontzi .Luasem leafa si erau bani putini .Pe atunci faceam imparteala atit pentru curent atit gaze atit mincare etc .Si cum faceam cum nu faceam ca mereu nu mai raminea mai nimic ca in  orice gospodarie de pe timpul raposatului,mai ales ca socru-meu luase banii din  nunta ca vezi doamne ii daduse casa lu fi-su si plateam toate nuntile .Dar sa continuam povestea .
Si am lasat banii pe masa in portofel si dimineata hai la servici .
Portofelul pe masa
Cind vin la ora 4 acasa sa iau bani sa cumpar de mincare din centru de la magazin  nu ca ar fi fost aprovizionat dar bagasera salam si lasasem om la coada pina am venit acasa sa ma schimb .
Sa pic din picioare cind am deschis portofelul si am bagat mina sa i-au banii
Banii pliati si taiati .Acum va dati seama cind am vazut ca mi-a venit rau sa mor .Intreb baba (bunica sotului)
Ma mamaia  cine fu sus in casa ca uite se intimpla ceva
Ma muma se plimbara fetele astea pe acolo cu foarfecele da ma gindii ca se joaca cu papusile
le-am luat pe inculpate si le pun in sir indian dupa marimea scafirliei :
Ce cautarati voi sus in casa
Pai sa ne jucam
Si cum va jucarati voi ia spuneti asa cu usurelul
pai sa vezi am luat portofelul si ne-am gindit ca nu ne ajung banii de cumparaturi si ca trebuie sa-i inmultim .zice Vasi
Pai si cum va gindirati fata voi sa inmultiti banii ?
Api cum ma mami ca la croitor cind face mai multe bucati din una singura .Cu foarfeca .
Si au inmultit fetele banii Si nu i-au dat prin doua ca mai puteam face ceva cu ei ii lipeam ii scimbam la banca ca eram sefa la financiar ci i-au dat in 4 de nu am putut sa mai facem nimic cu ei .
va dati seama ce muma ce papara au luat si ele si baba ca murise sufletul din mine numai cind am vazut munca de o luna pe apa girlei dusa
E fetelor si de atunci invatare de minte pe mine ca am ramas cu defectul asta si in ziua de azi dupa atitia amari de ani Pitul portofelul
si vorba lu fie-mea Rontzi ma mami degeaba il pituli tu ca noi tot il gasim ca nu mai avem 2 ani da am ramas cu defectul asta
Citeodata va spun sincer ca nu imi mai aduc aminte pe unde il pun si o chem pe Rontzi care este aspirator de bani sa vina sa il caute
Ca are mincavas sufletul un miros de bani si de portofele de ma sperie .da il gaseste .prin eliminare .daca la capu patului nu e , daca dupa Cd -uri nu e ,daca in dulap nu e ,etc atunci muma nu ai decit sa il dai la obiecte pierdute ....
Si asta e ...prima poveste

Invataminte pentru cei tineri

Nu lasati banii in mina copiilor pina nu ating respectabila virsta de 50 (am scris bine cincizeci ) de ani HA ha aha  ............

Ionela

Iata venii la marea inaugurare - mult am asteptat io! ;) ;)  

Sa-ti traiasca gradina :D :D :D, sa aiba flori frumoase, tine-o asa cu tot cu Spirache sa faca prostioare  :D :D :D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Stiam eu ca o sa fie o gradina de pomina, Geodezia.
Sa te bucuri de copiii tai, ca meriti si sa ai si o gradina dupa sufletul tau, ca si asta meriti cu prisosinta.Foarte frumos povestesti, spune cate povesti vrei ca suntem cu atentia marita.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

Promit urgent poze din bataturi si cu Georgica cel cu sorici precum si cu Mitzi si Fritzi.De asemena un rol important il vor avea cei 3 pisoiasi care au incepu sa plece la plimbare printre cotoaiele noastre de ii luam toti in picioare si se miorlaie saracii ca nu stiu ce e cu ei .OOO si uitasem de prietenul Spirache  acest pescar inrait care imi nenoroceste mie toate florile   mai ales crinii si brugmansiile .Uite domnule ca la lalee ,bujori tufanici nu le-a facut nimic.Da are ce are cu crinii si brugmansiile mele.Azi nu pot sa fac poze ca face Rontzi 19 ani si o sa se benchetuiasca cu 4-5 colegi .Mai ales ca luara cu 10 atestatul la info .Daca nu am ris.poate pun poze si cu nastrusnici clasei .Ca sunt o gasca de zurbagii  .

Ionela

Hahahhahahahhahaaaaa!!  :D :D :D

Cred ca de brugmansii a aflat ca-s veninoase si vrea sa te apere catelul :D :D :D :D  Da' cu restul plantelor ce are?? ;D ;D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

sicamin

Geodezia,ce bine e la tine in gradinaaaaa. Sa-ti traiasca toata familia si "La multi ani " la fiica ta pentru cei 19 ani impliniti.  :-*. Nu pot sta prea mult ca e musai sa plec ,cu niste probleme urgente ,dar revin cu drag in gradina ta.

geodezia

Nu stiu ma ca ma scoate din papuci .trebuie boata ca si Mitzi face in colocasii . Pe Mitzi  o educ ca inca e tinara da cu Spirache nu stiu ce fac .Aia nu stiu ca am prins-o ca se scobeste la colocasiile mele initial tot linga o brugmansie in vas culmea parca nu ar avea toata curtea la dispozitie si nisip o gramada mare .Cred ca ii atrag substantele aste halicunogene din brugmansii .si le inhiba bunul simt sa mi le lase in pace .Am luat maturoiul sitrosc .Pe urma a pus coada pe spinare si hars in colocasii .Mai sa fie da ce aveti azi cu florile mele fratilor ca ma apuca ciuda pe voi ca sunteti liberi si neinhibati Multam Sica pentru urari parca mie de groaza cind moi duce deseara acasa . Nu de alta de farfurii si surle ca barbatu-meu e plecat la Petrosani si nu vede dezmatul

Erwin

Quote from: geodezia on May 27, 2010, 11:48:44 AM...nu de alta de farfurii si surle ca barbatu-meu e plecat la Petrosani si nu vede dezmatul

Geodezia, facem party?
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Ionela

De acord... Avem si tort ca lumea la retete ;) Numai bine de petrecere!
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

geodezia

Pai cind trebuia sa plec la Cluj la operatie a trebuit  sa trec pe la Kaufland sa cumpar cele necesare si o vazusem eu pe Rontzi asa ca ma mami esti plecata de ziua mea eeeee... SI am dat comanda de tort si ieri i-am zis de tort si gata party i-a si adunat pe turbati .Am vut surprize si a iesit party . I-am dat comanda de tort de 2 kile cu ia ghiciti ???? EEE trandafirasi roz ca ei ii place rozul la virsta asta .si cu scris la multi ani si 19 ani .si nu zici ca ii chema pe turbati de la ora 3 . iti dai seama ca vrura sa se dezmateze intii fara mine ca eu ajung acasa pe la 6  .Da ii spusei sa faca poze .o sa va pun pozele de la banchet .asa blonda cum e ea rochia galbuie a iesit .......(acum e blonda ca isi schimba culoarea la par intr-o veselie )

Ionela

Sa fie sanatoasa si sa-ti aduca numai bucurii! Totusi cum o cheama cu adevarat? Ca doar nu scrie Rontzi in buletin :D :D :D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

geodezia

Roxana  ca nu avrut barbatu-meu sa ii zica Ruxandra de la domnita Ruxandra . Si i-a zis Roxana mai ales ca era in voga atunci Roxett. E o zapacita mi-a tuns papusile toate le-a chelit .Aveam tot felul de papusi cumparate pentru Vasi ca pe unde ma duceam cu ea si vedea papusi se aseza jos urla si nu pleca pina nu ii luam papusa .E si aveam frumusete de papusi Olimpica cu medalia ,costumati popular, o papusa de apropape 1 m cu niste plete blonde frumoase intr-o rochie rosie numai volane ,ginerele si mireasa .Nu va spun ce papusi aveam
Si avea asta mica vreo 6 ani cind vin acasa vaiete trasnete urlete vai mie ce era prin casa baba saraca plinsa toata ca stia ca vine uraganu si se lasa cu pedepse
Ce e Ce e ? Cind ce vad toate papusile in mijlocul camerei chele da tunse urit de tot asa in scari
Waw aia mare saraca plinsa toata grohanea la a mica .Asta a mica ridea si alerga in jurul lor sa o oftice pe a mare
ce facurati suratelor
Ete na zice aia mica sa mai pupe sa mai ridice mina la mine ca si eu ma razbunai pe papusile ei
si am lamurit ce sa intimplat
Rontzi luase si ea o papuse sa se joace A mare care totul este al ei si totul i se cuvine ia luat papusa din mina si a dat in a mica si de aici scandal in forta ca si in ziua de azi a mica o razbeste pe a mare
da Rontzi nu a stat mult pe ginduri a profitat cind nu era soru-sa atenta si harst le-a tuns pe toate
Doamne ce vaiete au fost in casa
Ca de ce nu le creste parul la papusi ca ea le tunsa da stie ea ca le creste parul ca a mai facut ea experienta si a crescut parul
Vasi a turbat sa-i cumpar alte papusi ca citez "Fie-ta asta razgiita imi tunsa papusile mele numai ale mele .Sa si le ia si mie sa imi cumperi altele ca eu nu ma joc cu astea urite asa "
Vai ce a fost .vai ce a fost jale mare ca a mai pus si d-l Pipi foc pe paie ca nu mai sunt fete de papusi si ca nu mai cumparam nici o papusa si a decretat sunteti fete de discoteca va dati seama la 10 si 6 ani
A alt scandal unde duci domnule fetele la discoteca la virsta asta
Au fost vreo 2 -3 luni praf discutii interminabile pe cele 2 teme papusi sau discoteca

penelopa

Eeee, ce vremuri cu Roxett   ::) când ne destrăbălam şi noi! ;)

geodezia

Asa e Pene frumoase da parca au trecut asa repede .Asa cum era fara bani da era frumos eu am avut o copilarie si grea da si frumoasa ca atrebuit sa si muncesc  de am capatat astmul asta da a fost si frumos cfa parca altfel era viata si pretuiai mai mult valoarea atunci ,Acum una doua n-am tricou n-am blugi,fuga si i-a .PE atunci tineam un tricou cu abba sau boney m cite 1 an si blugii la fel de ii intorceam de palcere pe o parte si pe alta .Si zau ca au fost alte timpuri parca si placerea era mai mare cind ascultam muzica straina furata de la bbc sau dela sirbi cind ne uitam cu antene aiurite nuami sa nu ne uitam la tvr

geodezia

Ma hai sa va spun cu ratele babelor . Avea Vasi cam 5 ani si asta a mare a fost mai slaba nu era tapana ca Rontzi .Pe Rontzi au avuto asa mai aproape de suflet ca eu am vrut sa o fac nu barbatu-meu am facut-o cam furis asa de el si o am asa mai a mea .E si a mare nu a vorbit pina la 4 ani bine era si mai slabanoaga asa si acum sau inverasat locurile Rontzi slaba si Vas grasuta .Deci Avea Vasi 5 ani si muta ca asa ii ziceam avea domnule un dar  de a aduna pe linga ea toate fiintel .Adica broaste serpi .pui de gaina de rate de curca iezi de capra de oaie vitei orice .Si le mai placea la ai batrini si babe si mosi sa o asculte domnule nevoie mare chiar si acum uite as casca gura la ce spune ea
Ma si aveam pe bataturra in afara de bunica barbatu-meu si 2 matusi care cresteau rate curci gaini giste vitei de toate ca asta era ocupatia de baza .Vasi printre ele de ma zapacise cu riia si paduchii , noroc cu nase-mea si nasu-meu ca erau doctori si cum o prindeau pe centru o cautau si o jumuleau . Ma si avem un lac in gradina unde cresteau broaste si se ducea le prindea brataceii si ii dadea sa manince la rate si la giste . ca de la broaste imi facea riie . E eu nu pot nici in ziua de azi sa inteleg cum punea ea mina pe broaste ca am intrebat-o si acum mare si a zis ca stateau la ea doar punea mina pe ele .Si intr-o zi vin acasa seara obosita de la servici nu imi iesise socoteala la niste balante suparata dupa o zi plina si aud chiraituri pe batatura de la babe (aveau casa cu noi in curte)
Am sarit ca arsa doamne ce o fi o fi cazut vreuna de pe scara din hambar le-o fi lovit vacile cu coarnele ca amia veau obiceiul sa le ia pe babe pe coarne si sa dea cu ele de garduri .ce s-o fi intimplat
IEs afara babele disperate
ce e ma ce patirati
nu sunt bobocii ce rate si urlau din hai bosogi pe batatura dupa ei , ca sa blasteme ca le fura careva ,ca i le-o fi mincat vulpea .Ce a fost jale parca murise primul ministru
In fine  cind ma duc eu la dulapul cu rufe  sa o schimb ca bineninteles era  fleci ce vad boboci de rata insirati ca pe ata in dulap .Asezati unul linga altul frumos ordonat si morti .Am luat-o la intrebari ce cauta bobocii in dulap .muta nimic .Ma fata ce e cu astia aici .Pina la urma ce imi zice
pai le dadui sa manince si ma gindii sa ii si culc
PAi zic 10 boboci cum sezura ei de ii strinsesi de beregata sa ii omori si sa ii aduci tu pe sala pina in casa fara sa te vada nimani
Pai sezura ca asa stau ei la mine si vin cum le zic eu
Am luat seara i-am ingropat si pina in ziua de azi, babele au murit da de boboci nu au aflat 

stefana

Mai, Vasi asta a ta este de coma :D Mi-au dat lacrimile razand

geodezia

Facea numai ghidusii asa este numai dracii imi faceau . mi-au scos peri albi si ele si tasu .ehe cind oi mai avea timp sa va scriu cum am cumparat Lupo ca muriti de ris.Acum va las ca ma duc acsa

Ionela

Inseamna ca fata mea e parfum de violete - a tuns doar o papusa mica, coama unui magarus de plus si putin pe verisoara ei :D :D :D

Saracele babe - mai bine ca nu au aflat!
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

geodezia

Ehe sinca cite .Fetita ta e cuminte foc dac anumia un pic a tuns-o pe verisoara .Eu am ras-o in cap pe soru-mea de necaz ca vea parul ca pe bigudiuri de mica si dupa ce am tuns-o nu ia mai dat parul cret cret ci intins .Da  a fost bine ca saraca nu putea sa se pieptene de des ce il avea Asta cu tunsul cred ca de la mine au mostenit-o fetle ca si eu tundeam ce prindeam in cale

penelopa

În ce cale să-ţi ies pentru un tuns ................ că la coafor nu mai apuc să ajung! ;D

Ionela

Hihihihhiii - n-ai voie sa te plangi, Geodezia :D :D De la tine au mostenit fetele talentul!
Dar si eu ce smintita sa ma plang!
Si eu am tuns-o pe verisoare mea (macar eram in clasa a 6-a, n-aveam 5 ani!) si i-am facut un breton de n-a mai putut cateva luni sa mearga fara fes pe cap. Sa mor, credeam ca o tund cat se poate de drept si nu imi dadeam seama ca ma apropiasem vertiginos de frunte! :D :D :D Am vazut doar finalul :o :o
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

geodezia

Asta cind eram mica .M-am maritat si eram asa un pic adulata ca de purtam palarie si acolo in Tilceni petrolisti petrolisti da tot la tara .E si cind m-au vazut fetele pe mine prospatura de la Craiova venita de pe bancile facultatii cu palarie si-au luat toate palarie .Pe urma ce sa le fac eu m-am tuns da scurt de tot aproape cheala .hop si gagicile dupa mine .Si intre-o zi ma pomenesc cu cumnata-mea cea mincatoare de bani nu cea cu aurul ca vine la mine sa o tund si pe ea ca pe mine .Zic ma pe mine ma tunse Simonica(fata de ma tunde de 23 de ani ) dute ca sta peste drum
A nu eu vreau sa ma tunzi tu .eee bina da riscul ti-l asumi tu .Acum eu de tuns am tunso , ca nu a iesit bine nu am indraznit sa ii zic nici eu nici saraca soacra-mea nici fratii .Si mergind ea asa mindra la servici s-o fi gasit una sa-i spuna ca arata tunsa ca puscariasele ca a venit clount acasa tunid si fulgerind ca mi-am batut joc deliberat de parul ei ca am tuns-o ca si cind ar fi avut paduchi
Soacra-mea saraca Dumnezeu sa o odihneasca a fost o femeie adevarata si eu m-am impacat bine cu ea i-a zis
Ma Ana (asa o cheama ) da iti zise Duduia (asa imi zicea mie ) ca nu te tunde bine acu ce nu iti convine
Ma si a umblat cumnata-mea vreo 2 luni vara cu baticu in cap de cred ca i s-au copt creierii in cap ca nici acum nu ii are buni .A fost super ca acum cind ne adunam isi aduce saraca aminte cu placere de nazbitiile mele referitor la  capul ei

Ionela

Geodezia, m-ai intrecut  :D :D :D :D :D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Erwin

Quote from: geodezia on May 28, 2010, 08:22:30 AM
Ma Ana (asa o cheama ) da iti zise Duduia (asa imi zicea mie ) ca nu te tunde bine acu ce nu iti convine

Cea mai tare replica! :)
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

einsteinitza

Geo, e clar, ai cea mai tare gradina :D :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro