Gradina Geodeziei

Started by geodezia, May 27, 2010, 09:33:53 AM

Previous topic - Next topic

georgette

MAi Geodezia.. abia acu intrai si eu in gradina ta ca lasasi poarta deschisa  :D si  zic: "ia sa arunc si io un ochi, sa nu zica "fomeia" ca nu dau binete la ograda ei!" ..ei, da mare pocinog  patii..ca intrai fara batiste si  am ras cu  toate lacrimile din dotarea personala..basca alea din creditul viitor! :D
Ion Creanga cred ca sa tavaleste de ciuda ,sireacu' pe unde  o odihni,cand  aude ce povestesti tu..si mai ales cum!
Cam la fel cu fetele tale, facui si eu in copilarie..numa ca io (am lipsit la lectia aia cu "inmultitul banilor"  ci am perseverat in  cea cu "curatenia" la locul de munca) dupa ce au iesit parintii mei din  camera unde  asternusera pe hartie  ce si cat au de dat dupa  luarea salarului.. eu fata harnica-nevoie mare,am luat fisicul de bani de pe masa,am tras banderola cu care erau  stransi,i am mototolit pe toti impreuna cu banderolele incriminate si i-am aruncat in WC,,dupa care..am tras si apa!!! sa ramana curat in urma!
Ce a urmat?!..tot saracu tata ,care adusese  banii aceia munciti si rasmunciti m-a scos din mainile mamei ...iar eu aratam de parca   toti curentii d e 220 si 380 V se intalnisera in  pletele mele.. :D :D :D
Asa ca..sa-ti  traiasca familia,sa ti rodeasca gradina si sa ne mai povestesti ca sa ne descretesti fruntile! :-* +hug

Ionela

Georgette, mare figura ai fost si tu! +hypno
E drept, aceasta-i cea mai nastrusnica dintre gradini +dns Sa mai zica cineva ca nu iubim diversitatea in... unitate ;)
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

geodezia

Of of ia lasati-ma in pace ca sunt neagra foc ca nu ploua si al mine in ticleni ci doar icisa la tg jiu parca mie si ciuda .Vedeti ca tereb scoasa ceapa saptamina asta inainte de sdf Ilie .si trageti-ma de mineca cind o fi ca sa nu fac prostii pe acasa (spalat calcat etc)

sicamin

Geodezia ,nici la mine nu a plouat mult ,doar cat sa ma alunge putin in casa ( bineinteles la comp  :D ),apoi a stat. Asta asa o tine ,soare-ploaie -soare si iar ploaie.Mana curata la rosiile noastre  ;D .
Vezi ca marti in 20 e sf. Ilie ,dar iti mai aduc eu aminte  ;)

geodezia


hawky

Quote from: geodezia on July 12, 2010, 03:39:05 PM
Of of ia lasati-ma in pace ca sunt neagra foc ca nu ploua si al mine in ticleni ci doar icisa la tg jiu parca mie si ciuda .Vedeti ca tereb scoasa ceapa saptamina asta inainte de sdf Ilie .si trageti-ma de mineca cind o fi ca sa nu fac prostii pe acasa (spalat calcat etc)

Cred ca trebuie sa mutam tot musuroiul in valea Ariesului! Ca acolo ploua zilnic. Luni dupa amiaza, dupa ce am ajuns la Garda a inceput sa ploua. Dupa prima tura am umplut un butoi de 60 l cu apa de ploaie! De aia e acolo totul verde!

geodezia

 A incercat ieri tunete fulgere tot tacimul dar pina a junge eu acasa sa sustin ploaia a plecat uf mie ciuda . da sunt bucuroasa ca mi-auinflorit abuti lady victorian si butercup asa ca mi-a mai trecut supararea

geodezia

acu a plouat vineri e frumoasa gradina cu buruieni .ieri ca nu afost sarbatoare ca lesinata am scos 3 cearsafuri de buruieni le-am pus la uscat pentru iarna pentru Georgica si pentru surata lui fara nume inca.azi sarbatoare asa ca stau pe tusa doar mincare curat udat flori si stat la tele sa ma uit la dobi----da stiti mai bine ca mine   

vernil

Geo, sa stii ca si gatitul, curatenia reprezinta tot munca ...  +ham Dar daca e musai sa faci, si intotdeauna se intampla sa fie musai, incearca sa le faci dupa ora 12, cand de obicei se termina slujba la biserica.

geodezia

cald ploua cald ploua nu stiu ce cum sa mai fie

vernil

Quote from: geodezia on August 08, 2010, 06:25:41 PM
cald ploua cald ploua nu stiu ce cum sa mai fie

e mai bine in ritmul asta? cald, infiorator de cald,  cald de te ia lesinul, cald ca incepi sa te gandesti ca asa e in iad ...

einsteinitza

E ritmul normal al verii, care ne-a cam pasit anul asta. Dar asta nu inseamna ca nu avem vara anul asta. +hypno
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

muma de vara cu pesti morti cu alge cu tintari cu gindaci cu tot tacimul asta imi place domnule mie aici in Romania noastra pacatoasa si atit de hulita .pacat de tarisoara asta frumoasa

penelopa

Treaba voastră, mie nu-mi plac astfel de veri, aşa că, fac comandă la Doamne-Doamne pentru grădina mea, numai pentru primăvară de luna mai.. ;) +dns

einsteinitza

Geodezia, unde-i tolba cu povesti, sau doar cand esti sub tensiune si stres curg povestile? Ai scapat de griji, toate s-au aranjat, hai, treci si spune ce mai face gradina dnul Pipi, matusa si toate cele, ca imi lipsesc povestioarele tale.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Hai, Geodezia, treci la datorie, că ne-a luat Es pe toţi grădinarii la întrebări! :D

geodezia

ma cos de zor la tapiserie egipteana ca am fost lenesa si e greu ca am mult negru si e si mare 70 cm pe 40 asa ca ...... nu mai pot sa ma uit si la calc ca imi termin vederea pe goblen ii trag tare ca e mult negru si vreau sa o termina acum cit e mult soare de aia nu prea ma vir pe aci

sicamin

Na ,ca venii si eu ,sa nu stati singure la povesti  :D.

Mihai

Hai, Geo nu mai spui nimic?

einsteinitza

Mai Geo, dar la tapiserie se lucreaza iarna, cand nu ai treaba prin gradina, acum nu-i vreme de asta, ca e de lucru pe afara, si la iarna ce faci, incepi alta/
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

myosotis

O avea femeia vreun termen limita , de predat tapiteria, asa ca tre' sa lucre si vara , na  8)

penelopa

.......  sau face zestre pentru fete. ;D

myosotis

Eeee, la asta nu m-am gandit  ::)

vernil

Quote from: geodezia on August 17, 2010, 04:50:43 PM
ma cos de zor la tapiserie egipteana ca am fost lenesa si e greu ca am mult negru si e si mare 70 cm pe 40 asa ca ...... nu mai pot sa ma uit si la calc ca imi termin vederea pe goblen ii trag tare ca e mult negru si vreau sa o termina acum cit e mult soare de aia nu prea ma vir pe aci

Geo, eu am inceput sa tricotez 3 jachete de toamna  :D, din mohair ... dar in ritmul meu, de acum, probabil ca le termin peste 2 ani  :D Dar, recunosc, ma deconecteaza tricotatul, e ceva gen meditatie transcedentala ... daca stau si tricotez in gradina acum, printre hosta inflorita, sigur intru in transa  +dns si va zic cand se schimba onor guvernarea actuala si multe altele  ;D

einsteinitza

Vernil, e chiar o realizare ca poti tricota mohair acum, eu nu suport nici atingerea lui pe vremea asta, cu caldurile.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro