Gradina Geodeziei

Started by geodezia, May 27, 2010, 09:33:53 AM

Previous topic - Next topic

geodezia

 =)) =)) ba pe la 12 dupa ce pusei la rasaduri toata dimineata iesi la taiat si curatat livada care nu se mai face livada ca mi s-a acrit inn fiecare an curata sapa pune pomi si nu se mai ridica odata sa ma bucur si eu de ea ..si pe la 15 vazui eu ca ma cam dor oasele si inceput si o tira de ploita asa ca intrai in casa ..acum e iar frumos ma duc pe la un cotet sa  fac un pic de curatenie ca imi bascacara creierul o idee sa vad cum fac sa cumpar vreo pereche de prepelite ..da mai intii sa inspectez cotetu sa vad in ce stare mai e ...  =)) =))

claude

Geo, vrei sa te tratezi cu oua de prepelita?  :D   Da' de ce vrei sa iei numai 2? Sau era un fel de-a spune?
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Mai femeie, ma enervezi! Cum ai atata energie, ca eu cand ma uit cate am imi vine sa intru la loc in casa" :D
Ce ai cu livada, nu iti rodeste, sau ce?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

ce rod ... acu vreo 15 ani am taiat toti prunii galbeni din ea din aia galbeni de picau pe jos  niste meri dulci ca erau batrini si picau pomi si niste corcodusi care erau de 7 m inaltime si faceau umbra si tuica pentru mamaia .. acu facind curatenie eu cu drujba incerc sa pun in fiecare an pomi pe coasta ca e pe o coasta si fie se duce matusa mai imi trage puieti fie e seceta si se usuca fie mi-i scot purceii vecinilor si uite asa nu mai vad livada terminata odata .. acum vreau sa  adopt alta statagema
am pus prin cute cam 20 de pomi de la yurta siebertz etc  las corcodusii sa creasca si pun odata corcodusii crescuti si pomi la fel si altoiesc aduc pe un vecin de se pricepe si mii altoieste toti odata sa mi s-a acrit cu ha livada
Claude vorba vine o pereche ca oi vedea in functie de banet si alte alea poate iau mai multe ubs tol ca numai dracovenii imi trec prin cap .sa ma vad cu fii-0mea a mare terminata ca am eu alte prostii in creier
acu anu asta termina si pe umra ma apuc eu de cresccut alte alea ...da sa o vad odata terminata

gabriela jalba

Imi place !!! Esti puternica, la propriu si figurat . S ate tina Dzeu sanatoasa ca vad ca planuri mari ai , droaie !!!!
   Si eu am niste merisori pusi de vreo 4 ani. S-au format tare frumusel,dar nu au facut pina acum nici o floare. Romel le-a dat anul asta ultimat: daca nu infloresc,ii scoate. Mie imi pare rau dupa ei,ca arata frumos,dar si el are dreptate, ca-i tine de pomana ,si stropeste,taie, sapa,uda,...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

geodezia

 =)) =)) pina acu cu planurile     =)) =))

gabriela jalba

Principalul e planul !!! Apoi trebuie incapatinare,sa te tii si sa-l urmaresti pas cu pas.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

geodezia

mai dau si eu pe la mine prin gradina
ce sa va mai spun am avut ceva achizitii vreo 40 de rose pe care le-am inghesuit talmes balmes pe urma bulbi de crini 2 hoste irisi zambile si caldaruse conduru domanei deutzia salcim galben clematite etc scandal enorm in casa cu dusmanii de clasa ..pe aceasta tema
acum a plouat rau apa iesita din matca piriului era sa imi ia furtunu l-am salvat cu Betina (catelusa foxterier pripasita si care trecu iarna cu brio aia urita urita s-a facut precum ratusca urita o adevarata lebada )ii place la d-l Pipi enorm cit de frumoasa s-a facut catelusa ..
ieri seara pe o ploaie torentiala am plantat 10 rose acum mai am de plantat 10 rose venite de la lotuum  si mai am de pus niste bulbi de gladiole ..
asa ca nu am stat
tot aseara am scos din casa rasadurile de rosii si am pus la ploaie si rasadu de ceapa
deseara vreau sa scot rasadu de castarveti si de ardei afara da aflai de la Karla si de la Doini ca la paris si la haga ninge
le zisei sa puna mina sa tina iarna la ele acolo sa nu o trimita incoa ca au inceput sa crape florile de corcodus si de cais

geodezia

in rest ce sa va mai spun  am pus niste rasad de leustean si vad ca nu vrea sa rasara neam .. am mulllte seminte de pus in gradian da vremea nu si nu nici ceapa nu am pus-o noroc ca mi-a ramas ceapa nescoasa de anu trecut si am destula pentru  consum de primavara .. cred vreo 2 -3 rinduri de 4 m .. asa ca am ceapa verde
ieri cind am fost la recuperare furtun am constatat ca bagam un galos scoteam altul asa ca nicidecum de bagat motocariciul meu cel nou in probe ..cred ca am sa pun ceapa de paste ca nu se prevede o uscare a coastei mele mai repede
in rest toate bune si frumoase numai soarele asta sa iese odata si pe strada mea ca mi s-a urit de ploiiiii :'( :'(

sicamin

Geo ,mai odihnestete ,ca vor veni si zile mai frumoase si daca tu te omori acum prin noroaie ,nu vei putea sa mai lucrezi cand e timp bun de lucru. =))
Sa ti se prinda tot ce ai pus !
Daca vrei leustean iti dau eu cateva radacini .

Rux

Geo ,sa stii ca te-am vazut cu ochii  mintii (aia care mi-a revenit .. :P) cum plantai tu trandafirii pe ploaie ...Harnicia in persoana  esti.

Apropo de leustean. Anul asta mi-am pus si eu rasaduri.
Nu am stiut ce scumpe sint... la piata,un paharel cu un pic de verde era 5 lei ... :o
Asa de greu se obtine?
P.S. Nu dati cu parul.

geodezia

Multam Sica daca prinzi fetele cind vin acasa chiar te rog sa imi trimiti
draga Rux plicul cu saminta nu e scump 2 ron si sunt muuuulllte seminte  dar cu toate ca am pus in vase petri au germinat am pus in vas mai mare la caldura nu au mai rasarit cu toate bibilicelile mele ..am sa le scot afara in frig drept pedeapsa ..
sa ma fi vazut cum eram la plantat cu rosele intr-o mina cu capison din ala de caciula pe cap cu cazmaua si sapa in alta mina si sabotii tirsaind dupa mine cu ditamai haina de ploaie pe mine ce sa mai eram ca in desenele animate cu tom si gerry si nu mai pun cateaua care de fericire ca are cu cine parlamenta se tot baga prin picioroangele mele
era de coma incercam sa ma vad din exterior
azi zi calduta acum chiar soare asa ca iar la treaba
am pus ceva gladiole ca le iesise colti rau asa ca jup cu ele in pamint

einsteinitza

"gasca mea nu poate sa stea
Linistita,
Nici o clipa!
Hai si tu, daca simti asa,
Vino-n gasca mea!"
:D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia


geodezia

am o mie de dracusori ... m-am muncit m,-am chiorit ma-m strofocat toata sa pun ceapa din smainta s avad ce este pune saminta in vasele petri .i-a bidon de 5 kile taiel da gauri pune pamint adica mranita stai cu ochii fixi in vasele pina germineaza ceapa pune in bidon se facu frumoasa scosei biodonu afara si catelusa de pripas imi insira bidoanele prin curte si imi omori munca ... +ham +ham
imi vine sa iau cateau sa o duc ..asera am descoperit ca ii plac cactusi ..haleste la ei ...
of de ce am animale timpite ca mine

cristinaf

Cum adica ce iese? Pai depinde cat de des sameni. Daca-i des, o sa ai harbagic, daca-i mult mai rar se va face ceapa. Tot secretul e sa nu lasi buruienile sa-si faca de cap. De asta-i greu cu ceapa obtinuta direct din seminte, ca ea trebuie sa fie semanata rar, iar buruienile o napadesc imediat si o sufoca.
La camp se lucreaza asa ceva din ierbicide, altfel nu ai spor, ca nu acopera asa repede pamantul ceapa, ca morcovul sau patrunjelul.

geodezia

na prima experienta cu seminte acu 2 ani in gradina nu a rasarit nimik acu o patit cu cateau .. mai am niste seminte mai incerc sa vad ce si cum in rasadnita da si acolo si lalele si narcise si crini si zambile si vie si trandafir si capsuni in 2m pe 1m

einsteinitza

Vei avea o grqdina mixta, se poarta acum foarte tare gradina de legume amestecata cu cea de flori. Se numeste edible landscaping- peisagistica culinara.

http://www.rosalindcreasy.com/herbs-in-the-landscape/

Uita-te la vinete printre  petunii si cercelusi si varza langa trandafiri!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

na pai eu mereu prin rose pun rosii ca le agat de stipisori sau betele roselor ..si ca imi e greu sa ma duc in gradina toata ziua dupa cite ceva asa mai pun si verdeata adica cite o tufa de marar patrunjel sau sfindoc si asa le imbin pe toate ..acu vreauuu leusteannn .. sa pun  prin flori sa nu il mai pierd .. sper sa nu mi-l haleasca cateaua

cristinaf

Samanta de4 ceapa daca nu e proaspata nu rasare. E mai bine sa ai din productie proprie.

geodezia

acum rasarisera perie da cateaua afurisita imi e asa necaz ...

flordel

Da ce gusturi are cateaua ta! :o

sicamin

Geo ,mai ai timp sa pui direct in gradina. Eu asa pun ,dar cred ca saptamana viitoare ,catrebuie sa fie cald pamantul. O pun mai rara sa nu trebuiasca sa raresc prea mult la ia. Voi pune si seminte de praj .

geodezia

SIca draga nu ma grabesc ca la noi e balta tot  de pus in pamint am sa incep dupa 1 mai ca m-am tapit de vreo 3 ani incoace cu rasadurile puse in aprilie a dat bruma si mi le-a topit asa ca pun dupa 1 mai ..sper sa nu mai fie bruma ... ceapa am facut experimentul cu ea din seminte nu din arpagic ca imi statea pe creier ..dar tot arpagic trebuie sa pun in pamint si ala dupa ce se zvinta in gradina ..a incercat matusa sa sepe la cazma a mai dat si bani la un nene sa vina si nu a putut sa sape decit pe portiunile inalte o zi degeaba adica 5o ron la un nene care mai mult a stat (mai si ploua) a mincat si baut degeaba 1 zi plus banii bani.. asta e i-am zis eu
bre nu vezi ca e udatura crezi ca ti-o ia cineva inainte ai astimpar ca nu dau turcii .. pe urma imi zicea ca trebuia sa asculte de mine sa nu se mai grabeasca asa
treba e ca mie mi-a ramas in pamint ceapa de anu trecut si acu a rasarit verde si frumoasa si ma intreba cind am pus eu ceapa in gradina
na acu ce sa ii fac daca lungeste gitu ca lebada peste gard sa vada ce si cum la mine in gradina
Flordel cactusul l-a plimbat prin toata curtea  incercind sa il haleasca .. imi vine sa arunc cateaua asta da i s-a pus pata la d-l Pipi ca s-a facut frumoasa ( cu toate ca doar eu ii dau haleala)

geodezia

eu cind ajung acasa e o adevarata sarbatoare toata lumea ma iubeste si sare pe mine care de picioare -cateaua -care sarindu-mi in spate-frtizi care imi ia plasele -d-l Pipi rid cu lacrimi cind ajung acasa si ii vad pe toti pe linga mine cum ma intimpina sa le dau bineinteles de mincare nu ca m-ar adora eri nemaipomenit
Ieri de ex am avut o stare ciudata  tota ziua parca am fost capiata si aseara cind am ajuns am halit ceva la burdihan si d-l Pipi zice ma stam un pic in pat ca mi-e ameteala
zic hai ma si lemn am fosat de la 4 jumapin aseara la 8 am adormit instantaneau intre timp din soare a dat in ploaie plantele au ramas neplantate pisoiul data fara si nemincat cateaua iar la fel
cind am iesit afara toata lumea cu coltii pe mine
asa ca da mincare la catel si la pisoi am facut rapid o salata de vinete am scos rosiile ardeii si ce mai am pe acolo pe mese dai cu somojogul