Gradina Geodeziei

Started by geodezia, May 27, 2010, 09:33:53 AM

Previous topic - Next topic

geodezia

am si acum vreo 30 de borcane de anul trecut de castraveti .cred ca am avut 150 de borcane ca cine le numara . acum am rupt conform indicatii de la castraveti la a 5 frunza lastarul si continui indicatiile sa vad ce iese . ca doar nu o strica . da trebe sa ma documentez cu ardeii si rosiile cica se rupe prima si a doua floare .de dat am dat castraveti cind am facut ca  de asta e .se vede in gradina din drum si toti cer .da bine ca nu imi pare rau decit de flori ca pe ele dau bani si inca grei .Ma mai jecmanesc asa cite un pui de clamatita sau de brugmansie .da nu li se prinde . Daca nu am ris de Rontzi cu matusa .Ca am primit pachetu de la sieberz acu o luna si matusa cu gitu peste gard de ma pirit la d-l Pipi ca ce am acolo eu -flori ce sa fie
i se lungise gitul pina la urma ciine ciineste i-am dat o muscata .Acu a scoso la interval si s-a nimerit a fi muscata americana white splash .Si vine matusa peste gard sa mi-o arate faloasa .Si la sfirsit imi zice ca iote ce a zis Rontzi ca e curioasa daca infloreste ca stie ca tu nu dai flori ca tie greu sa te desparti de ele .PAi ce era sa iti fac ca imi deochiai florile daca nu ti  dadeam de nu ma alegeam cu nimic din bani .Si acu sta cu ochii bulbucati peste gard cind ma vede ca trebalui sa vada daca mai primesc ceva doar doar o mai primi ceva gratuit

einsteinitza

 :D :D :D :D
Mari aventuri in gradina ta, si  tare bine le mai povestesti.
Parca o si vad pe dupa gard ;D ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Geodezia, acum mi-a picat fisa ::)... Matusa ti-a trimis cocosul sabotor sa spioneze.... dar fiindca i-ai luat gatul, n-are incotro si spioneaza ea acum ;D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

geodezia

tocmai primi coletul de la sieberz sa vedeti dupa-amiza gitul peste gard ca stilpul de telegraf

edita

Geo ai grija sa nu si-l rupa,nu vrei sa o ai pe constiinta ;D

Ionela

Ii mai dai tu si astazi o plantuta sa se linisteasca :D :D  Dar smechera matusa! Dupa ce ca-ti face concurenta neloiala, se mai si pricopseste cu daruri! ;) Trai neneaca cu plantele Geodeziei :D :D :D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

geodezia

Mi-ar da unchiu un Ford daca ar scapa de ea  ca in bancu cu gineri si soacra.Se uita azi primi si muscatele ale tip trandafir cite 3 din fiecare ,asa ca daca isi face aparitia poate moi milui .Da stiti ca e baba rea .Ea nu ma roaga niciodata cu nimic .Acu s-a dat in stamba ca nu ia-u iesit legumele (semintele) trimise de vara-mea din Italia . Da si eu tac ca sunt patita nu-i zic nimic

Ionela

Nu degeaba ai zis tu ca nu-ti mai trebe seminte din alte tzari :D :D In locul ei te-as lua mereu cu binisorul, nici pas n-as zice... ca de unde as mai vedea eu asa finezturi daca nu de la nepoata Geodezia? 8)
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

geodezia

Imi pare rau de ea ca v-am spus ca e arsa rau pe fata si a ramas cu urme nasoale .Da vara-mea nu ii trimite flori si e suparata rau cind ma vede pe mine cu citeceva .I-am dat de sf Gheorghe si un bulb de crin de la bakker ceva rosu .e sa o vedeti cum se uita la el toata ziua .Acu a venit o vecina care are si apartament in Tg sa se laude si ea cu un crin si ea dat matusa harst peste miini
E iote nepoata Geo ce crini are nu ca ai tai
Vorba cea reclama indirecta ca a saltat cea gitul peste gard si a inghitit in sec

Ionela

Am zis eu ca nu-i merge rau cu tine. :D :D Mai zic sa fie sanatoasa si sa-i traiasca nepoata ;)

Si-acum ma pregatesc afectiv sa merg la dentist... Flori de-abia asteapta ca i-a picat o plombita si are si drag de doctoreasa, eu tremur numai cand mi-amintesc cum vajaie freza >:( >:(  Brrrrrr! 
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

geodezia

LAsa ca si Rontzi ceru bani de 2 plombe ci 100 ron da la asta mica nu s-au schimbat dintii .e nasol ca acu face 20 de ani si ea cu dinti de lapte

Ionela

 :o :o  Vrei sa zici ca la 19 ani inca are dintii de lapte??  ::) Tre' sa investighez fenomenul ::)
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

geodezia

Aha nu i s-au schimbat toti canini de ex ii are originali si maselele pe la 5 ani i s-a zgiltait o masea si am tras-o .e de atunci nu a mai rasarit maseaua .E si iti dai cu seama ca atunci cind ii pica cite un dinte mai ales aiia din fata  ca stateam ca pe ghimpi pina dadeau altii .Acum cred ca mai are vreo 10-15 neschimbati in gura si i-a zis doctorita ca nici nu i se mai schimba  da asta e stam asa

Ionela

Mi-ai dat totusi o veste buna. Nici pana la oara asta nu mi-au crescut 2 dintre maselele de minte (cred ca se si observa uneori :D :D) si stateam cu frica sa nu le apuce de-acum inainte!  Cunosc cateva persoane care au ajuns la operatie din asat pricina >:( >:(
Oricum e foarte intresant fenomenul la Rontzi... Ma intreb cum e mugurele dentar la ea.... MAi sunt si alte cazuri asemamnatoare in familia voastra??
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

geodezia

Ba ca mie mi-au picat colti de mica iar d-l Pipi si el e afon in gura ne certam sa se duca la dentist ca e fricos .MAi merge tiris grapis da e cu ochi la asistenta doctorului care e frumoasa foc .Asa se mai duce sa sii puna .Eu am cam chelit pe o parte .A mare ii are sanatosi cred ca nu are nici unu lipsa da asta mica pune capac la toti

einsteinitza

Ionela, sa stii ca cel mare al meu , pentru ca maselee de minte voiau sa iasa stramb, deci erau asezate aiurea pe maxilar, a trebuit sa fie operat la ele si scoase doua cate doua, maselele de minte, care nu iesisera, erau sub gingie.Saracul a fost la doua operatii, cu anestezie, cusut,etc, dar n-a avut ce face, ca l-ar fi durut extrem la iesire fiindca impingeau pe dintii ceilalti.Asa ca, astea de minte sunt ciudate, au tot felul de fenomene.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia


Ionela

Exact de asta ma temeam eu, Es! Deja fiul tau e al 4-lea exemplu pe lista cu pataniile molarilor de minte >:( >:( Radacinile lor au obicieiuri din cele mai ingrozitoare - sa incurce radacinile vecinilor >:( >:(  Nu pot sa va spun cat m-am concentrat (mintal) sa le tin in stare de repaos ca nu cumva sa inceapa a creste! Unul din cei doi care s-au vitejit a fost si primul cariat si extras cu succes in urma cu multi ani! Bine ca am scapat de el!
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

geodezia

Asta mica saraca are obeseie cu dinti maninca spala bea spala numai cind nu vorbeste urit nu spala da i-am propus sa ii spele si atunci

einsteinitza

Noroc ca a fost cel mare, care nu plange si nu face scandal nici daca-i tai o mana, ca daca era cel mic, nu aveam zile.
Asta mare s-a dus acum vreo trei luni la dentist si i-au depistat chestia asta, ca voia aparat sa-si indrepte putin dintii, caninii, ca erau putin iesiti. AAtunci au descoperit, la radiografia generala de maxilar. S-a dus singur si nu a zis pas saracul, ca trei zile a avut dureri, statea cu medicamente si cu gheata, dar tot singur s-a dus sa-si scoata firele.
Acum vreau sa-l duc si pe cel mic, dar asta, desi cand se juleste la catarat cu funia rade, de dentist are oroare si tot zice ca nu merge.Dar sigur trebuie sa merg cu el, ca singur sigur ajunge in alta parte, nus e duce el la dentist , mai ales ca l-a vazut e Alex cu comprese si tot umflat. ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia


Ionela

Foarte curajos copilul! :-* Aproape atipic pentru genul masculin! (Spun asta pentru ca toti barbatii pe care ii cunosc sunt ingrozitori atunci cand sunt bolnavi, parca se darama lumea!)

Vizita noastra la dentist a decurs perfect. Flori radea de bazaitul frezei (bondarul cel lenes, cum spune doamna doctor, o cam gadila), mie nu imi venea sa cred ce relaxata si fara griji era! Doar la prima vizita a fost emotionata caci nu stia cum e la dentist, se temea sa nu o doara... Doamna doctor e foarte indragita de copii, poara echipament roz sau lila, iar cabinetul este si el roz palid, incepand cu scaunul si teminand cu jaluzelele. I-a spus Florinei cum se numesc si la ce folosesc instrumentele, i-a aratat pe un mulaj cum arata o carie si ce se intampla cu dintele in aceasta situatie, a invatat-o cum sa se comporte cand simte durere (sa spuna A si sa ridice manuta fara sa miste capul).

De fiecare data ii explica ce face la dintii ei, o avertizeaza ca s-ar putea sa simta durere, asa incat fetita nu se sperie. Cred ca de aceea o place Flori atat de mult si merge cu drag la cabinet, in ciuda micilor dureri :D :D Pentru ea a merge la dentist este o placere - asa mi-am dorit sa se intample, nu am vrut sa o ia copilul la sanatoasa atunci cand aude de dentist! Asa faceam eu >:( >:( Mare noroc ca am dinti suficient de buni!
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Da, asta mare e curajos, s-a accidentat odata si si-a smuls unghia de la degetul mare de la picior, si a venit la mine sa-l dau cu ceva ca s-a lovt.Doar cand am inceput sa-l curat am vazut ce era de fapt, ca el statea asa relaxat ca nu am sesizat gravitatea ;D

Bun, Flori o place, s-a invatat, dar tu? ;D ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Eu nu ma tem de ea, mi-a lucrat toti dintii toamna trecuta si chiar foarte bine (acum am nevoie doar de un detratraj!) Imi place enorm si mie, de multe ori discutam diverse chestiuni fara legatura cu stomatologia. Suntem de aceeasi varsta si mi-a fost recomandata de o prietena comuna, careia nu am cuvinte sa-i multumesc indeajuns.

Eu ma tem de amintirile mele nefericite cu primele 2 dentiste din viata mea - o chestiune pur vegetativa pe care pana la urma o controlez, dar simt initial acea frica.... ori de cate ori vine vorba de mers la dentist (si nu neaparat eu sunt persoana care merge!) E ca un reflex al catelului lui Pavlov :D :D Ii suni clopotelul si saliveaza. Asa si eu, aud cuvantul dentist si ma infricosez. Evident, intra apoi in actiune gandul ca nu am motive sa ma tem si experientele mele recente cu dentisti au fost OK din toate punctele de vedere si asa va fi si urmatoarea vizita...

PS Prima experienta stomatologica: dentista comunala (mare, urata si rea, ca asa o percepeam!) m-a luat cu forta de la gradinita.... mi-a curatat o carie pe care eu nu o simteam caci nu ajunsese sa ma doara, a pus o plomba care mi-a cazut in 3 zile si apoi 3 nopti nu am dormit de durere, dar nu am spus nimanui.... de frica sa nu ajung iarasi pe mana ei! Durerea mi-a trecut, am schimbat dintele.... de-abia in clasa 12 am ajuns cu el iarasi la dentista de spaima 2 ce mi-a omorat nervul pur si simplu cu freza.... Nici la ea nu m-am mai intors vreodata!....
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

geodezia

LAsa Es ca e mai bine si eu mi-am taiat o bucate de desti cu coasa ,Pipi sa lesine linga mine cum tisnea singele da eu pas .Cine stie cum simt durerea fara misto poate sa fiu taiata rau ca vorba cea fusei trecuta prin foc de sezui 3 luni in spital si cred ca de atunci am devenit imuna la durere