Camelia

Started by einsteinitza, June 01, 2010, 01:00:12 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Pene, nu crezi ca o sa cheleasca la caldura, mai ales pe calorifer? Din cate stiu nu le place deloc caldura mare iarna ???
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

doinabacau

   Ce spui Penelopa,cum de ai udat-o mai mult?Eu o ud la 5-6 zile,cu putina apa calduta,dar sta mereu in balcon,unde temperatura scade uneori la 3-4 grade,iar iarna trecuta am avut zile le rand  si minus 6-7 grade.e drept ca  s-au mai depreciat bobocii,dar au inflorit.  Imi pare nespus de rau,e o lectie prea dura!

einsteinitza

Camelii superbe, ciclam batut si alb cu margine rosie la Ikea la 45 lei.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Pai, ce sa mai zic, Doina ?!! ... din comoditate, nu mai masuram umiditatea pamantului din ghiveci (cu degetul  =))) si, la un moment dat, am observat ca pamantul era prea ud si rece.  :( N-am mai udat-o apoi, am adus-o la caldura.
Azi am constatat ca pamantul se mai uscase, asa ca, am dus-o iar in balconul neincalzit.

doinabacau

  Bine ca ai observat la timp,ar fi fost dureros sa o pierzi,macar asa,va inflori anul viitor!

penelopa

Dragă Doina, eu am depăşit faza "durerilor"! :) Cine vrea să crească, să trăiască, să'nflorească  în condiţiile pe care le ofer, bine   ;), care nu, facem rost de altele.  :)

flordel


doinabacau

   Lucrez si eu la asta,dar,cand se-ntampla,uit.

flordel

Pentru Es:
Dai cautare pseudocamellia, pagini in romana, apare al treilea site parca. Fisierul este vechi si link-ul broken, dar dai pe cache si-l vezi.
Gardener oferta Olanda 2009
Asa apare in cautari:

Stewartia pseudocamellia. 80-100 BP. 231,00. Symphoricarpos che. 'Hancock'. P13. 8,00. Syringa meyeri 'Palibin'. 60-80 BP. 110,00. Syringa meyeri 'Palibin' ...
www.gardener.ro/.../preturiarbori_arbustisiconifere-olanda2009.pdf - Pagini similare

einsteinitza

Multumesc, dar la pretul asta ma reorientez. ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

doinabacau

   Camelia mea si-a pierdut toti bobocii,s-au uscat de la peduncul. Sunt bucuroasa ca si-a pastrat frunzele.

geodezia

am luat anul asta 2 camelii si au deja lastri noi .. sper sa fie cuminti si sa se adapteze sa nu mai fiu iar pasarea spin

doinabacau

    Si eu am luat doua,una dintre ele depreciata, de vreo 80 cm,cu o singura ramura vie,isi revine greu,dar a facut primii pasi. Cealalta e un butas tanar si are cativa lastari noi,sper sa fie alba,asa cum era in poza de pe ambalaj.

geodezia

eu le-am udat cu apa si otet . vad ca le merge binisor au dat ceva frunzulite . cea batrina merge greu i-a dat si ei 3 frunzulite noi da macar mi-a facut flori anul asta ...

flordel

Vad ca la ale mele din gradina le-au dat frunze noi. Cele vechi au cazut in cea mai mare parte, iar cele care au ramas sunt maronii...
In primavara le-am pus ingrasamant pentru hortensii.
Nu prea vad eu cum vor reusi totusi sa faca si flori daca gerul le arde frunzele.

geodezia

Nu le-am pus in gradina le-am pus in vase
am tremurat destul pina au venit asa ca le-am pus in vase

doinabacau

   Camelia a renuntat si la frunze,astazi si eu am renuntat la ea. Cred ca i-am pus apa prea multa ,in iarna,avea radacinile maronii! Mai am un butas tanar,care sper sa fie alb,si o planta matura,de vreo 6-7 ani,luata pe un pret modic,aproape de colaps. Ea ramasese o perioada mai mare fara apa . Si-a revenit in cateva luni bune,i-am taiat din ramuri,dar pot spera ca voi avea flori in toamna.

einsteinitza

Doina, imi pare rau, dar pamantul trebuie sa se usuce intre udari. Ai grija. Si pana in 10-12 grade iarna. Asta face camelia atat de greu de multumit.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

doinabacau

   Multumesc,Es,acum cativa ani am mai pierdut una,dar cum floarea e atat de ireala,parca,nu  pot renunta si e suficient o mica greseala!

geodezia

sunt pretentioase si eu am dat gres cu vreo 5 6 daca nu cu mai multe pina a afla ca nu ii place apa . asa ca mapus-o cu uncercelus care atunci cind ud eu mai intens suge apa ca un burete si uite asa am camelia cea veche . asa am sa fac si cu celelate 2 am sa pun cercelus cu ele ca brugmansia mie frica ca are radacinile otravite .. si in felul asta am o sugativa care sa apere camelia de udatura . mai merg si kalanchoele ca si alea absorb apa rapid

doinabacau

  Nu stiu daca ai putea  pune brugmansia,radacinile ei dese ar lua si mineralele si ...aerul,cred. Iar fuchsiile,daca primesc musculite in gazda.... Oricum ar fi,important e sa le mearga bine si camellilor!

einsteinitza

La Multeplante au camelii sasanqua in oferta, cele cu inflorire de toamna.

Iar aici am gasit o lista cu rezistenta la ger a anumitor hibrizi
http://camellia-ics.org/_ics/ackerm1.htm
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

De multe ori m-am uitat cu jind la camelii dar a trebuit sa-mi pun pofta-n cui, stiind ca nu rezista in gradina. As fi fericita sa-mi iasa in drum una din cele rezistente la ger enumerate pe site-ul postat de Es   +ham
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Erau undeva postate niste linkuri cu site-uri unde se vand camelli, unele rezistente.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Eu am 2 luate din supermarket, fara soi, scria pe eticheta pentru gradina. Au rezistat afara dar nu stiu daca vor si inflori vreodata ca sunt sensibile la gerurile de primavara. Idea este nu numai sa reziste ci sa si faca flori. Nu stiu ce sa zic, camelii inflorite in gradina in Bucuresti n-am vazut.
In schimb am vazut pe o strada un pomisor de Lagerstroemia indica mare si inflorit, era o frumusete.