Gradina Fermecata -George.

Started by popgeo, June 01, 2010, 07:37:49 PM

Previous topic - Next topic

popgeo


Daca te referi la delfinium.... da.. vor avea mai multe valuri de inflorire si fiind mai multe varietati vor tot fi  flori pina la sfirsitul toamnei.

Dacat te referi la crini.... la aia vor fi flori pina la 10-15 august.

Quote from: BoboROM on June 18, 2012, 10:50:04 AM

Geo, foarte frumosi. Cat rezista infloriti?
Mai infloresc pana la sfarsitul verii?

BoboROM


La delfinium. N-am stiut ca au mai multe valuri de inflorire. Asta inseamna ca fac floare noua o data la 6-8 saptamani?

popgeo

Quote from: BoboROM on June 18, 2012, 02:04:33 PM

La delfinium. N-am stiut ca au mai multe valuri de inflorire. Asta inseamna ca fac floare noua o data la 6-8 saptamani?

In principiu da...... nuai sa nu sufere de sete si sa nu ii lasi sa faca semintze....

Au mai inflorit:


popgeo

Se pare ca Webshots  a cam pierit... au schimbat modelul de sharing si au schimbat si alte chestii.. acum poti sharui numai cu alti membrii ai webshots care  sint declarati prieteni......si nu mai e structura original de albume si nici linkurile... mi se par niste cacanari..

Rux

Eu nu am avut niciodata albume foto nicaieri. Dar recunosc ca astia  imi placeau  si aruncam cite un ochi prin albumele de acolo.Inclusiv alte tale.
Acum .. o sa ma reorientez.

Sigur ,in noua opinie a proprietarilor  site-ului  ,se vrea a fi  o chestie etilista ,pentru cei cu bani ...
E .. sa fie la ei .Noi mergem inainte.

Felix

Da,e aiurea sa vedem "Temporary unavailable" la tot pasul...ar trebui sa postati imaginile direct pe forum, daca se termina spatiul facem o marire si se rezolva.
Oricum, acest site va garantez ca va fi intotdeauna gratuit :)
"Simplicity is the ultimate sophistication" - Leonardo Da Vinci

einsteinitza

Eu am inceput sa curat postarile de asemenea pete albe, insa uneori e complicat fiindca tot topicul si- a pierdut sensul fara poza respectiva.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

popgeo

Da, cam asa e.....pozele erau foarte reprezentative.


Care e cea mai buna alternativa la webshots ?

einsteinitza

Eu itri propun sa faci o gradina 2012 si sa pui pozele direct. Acelasi lucru si in privinta bulbilor dee vanzare, fiindca asa nu șe mai pierd si vom saliva etern!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Felix

Eu ma intreb daca nu ar fi bine sa interzicem pozele stocate pe alte situri..cred ca o sa facem o votare pe tema asta sa vedem care e opinia generala.
"Simplicity is the ultimate sophistication" - Leonardo Da Vinci

einsteinitza

Nuuu, pleasew, poate mai incolo, nu prea stiu sa pun poze direct! +ham
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Felix, daca pozele postate, chiar si prin incarcare directa, vor fi sterse la un moment dat din fisier, apare aceeasi problema, nu? Eu mi-am facut un fisier special pentru pozele care le incarc, de unde nu sterg niciodata nimic

Es, iti explic eu daca vrei, eu am descoperit de curand ca se pot pune si in format mai mare, suficient de mare incat poza sa vezi destul de bine ce e in poza. Singurul neajuns e ca poti incarca doar o poza o data, daca e mai mare, ca forumul nu permite incarcare a mai mult de 400 k. Poza descarcata din aparat o deschizi cu Windows picture and fax viever si poti da REsize, e perfecta dimensiunea Large  ;)  da' vorbim la telefon daca vrei, iti explic
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Felix

:) Poate mai incolo...dar oricum trebuie facut ceva, e prea urat cu asa multe lipsuri
"Simplicity is the ultimate sophistication" - Leonardo Da Vinci

einsteinitza

Multumesc Claude, insa deocamdata la mine sunt alte probleme. >:(
Tehnica ma omoara!
Am un ipad si nu stiu sa schimb numele la poze! Tehnica ma omoara! Dupa ce incarc o poza la un topic, daca vreau sa incarc alta, mi-o primeste tot cu numele. poza 1 , si imi spune ca mai am o poza cu acelsi nume deci nu poate sa o incarce. Sa ii schimb numele! Dar nu stiu cum! Am sa vad daca pot direct din aparat, inainte sa il conectez  la ipad!


Da, ai mare dreptate, eu am sters o parte din chestiile alea albe, dar se disteorsioneaza si discutiile!
Faceti cum credeti, sunt de acord, am sa incarcozele intr-un computer pana ma mai destept! :-\
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

trandafira

Quote from: einsteinitza on January 16, 2013, 04:15:09 PM
Nuuu, pleasew, poate mai incolo, nu prea stiu sa pun poze direct! +ham

E foarte simplu. Important este sa deschizi poza cu PAINT si sa dai  RESIZE de cate ori trebuie ca sa o micsorezi si sa fie primita. Eu agreez simplitatea acestei metode..
Asadar pasii sunt asa: FILE - OPEN WITH- PAINT-RESIZE- SAVE
Bafta!

einsteinitza

Nu o pot pune pentru ca nu pot sa ii schimb numele, adica nu stiubcum, nu oentru ca nu o pot micsora, am scris mai sus!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Felix

Quote from: claude on January 16, 2013, 04:21:24 PM
Felix, daca pozele postate, chiar si prin incarcare directa, vor fi sterse la un moment dat din fisier, apare aceeasi problema, nu?

Eu sper sa nu fie cazul sa se intample asta vreodata...oricum periodic se face backup la site.

Incepand de azi am marit spatiul alocat pozelor, astfel limita pe postare este de 600 kb, pe imagine max 600 kb, nr de imagini atasate ramane 6 ptr o postare.
Daca pozele sint f.mari si multe se vor incarca paginile mai greu...de unde apar alte nemultumiri :)
"Simplicity is the ultimate sophistication" - Leonardo Da Vinci

trandafira

Stie cineva cu ce SIZE trebuie pozat pentru a nu mai face RESIZE? Sau, cred ca trebuie sa caut un program care sa-mi micsoreze absolut toate pozele din My Pictures..

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

trandafira

Click pe poza din album. In partea stg sus este FILE. Click pe File si apare OPEN WITH. Click pe Open With si apare PAINT. In mijloc la Paint este RESIZE. Schimbi 100% cu 50% , apoi daca poza este tot mare, mai dai inca o data 50% in loc de 100%, apoi SAVE si POST.

einsteinitza

Trandafira, nu am Paint, nu apare File, apare Photo flux!
Cand o adaug la patratel, poza are un nume, acolo unde ti-o pune la ADditional options, mie imi pune Poza 1  cand mai pun una e tot Poza 1
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

trandafira

Cand ai un album si vrei o poza, dai click pe poza, ea se mareste si in stg sus trebuie sa ai ce ti-am scris mai inainte. Nu ai poze si in alta parte ca sa faci o incercare ?

claude

Quote from: einsteinitza on January 16, 2013, 06:42:16 PM
Trandafira, nu am Paint, nu apare File, apare Photo flux!
Cand o adaug la patratel, poza are un nume, acolo unde ti-o pune la ADditional options, mie imi pune Poza 1  cand mai pun una e tot Poza 1

Dar incarcate individual, cate una, tot e problema? Deci intr-un post sa incarci doar o poza si pentru urmatoarea deschizi un nou reply...tot ti-o refuza si iti spune ca ai mai incarcat una cu aceeasi denumire?
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

trandafira

Quote from: einsteinitza on January 16, 2013, 06:42:16 PM
Trandafira, nu am Paint, nu apare File, apare Photo flux!
Cand o adaug la patratel, poza are un nume, acolo unde ti-o pune la ADditional options, mie imi pune Poza 1  cand mai pun una e tot Poza 1

Aaaa , m-am prins, trebuie sa dai MORE ATTACHMENTS( langa Browse) si incarci o alta poza, apoi a 3a si asa mai departe, depinde cat le faci de mici ca sa ti le primeasca.

einsteinitza

Ce inseamna in alta parte?
Dau click pe poza, si sus am Editare, Diaporama, Mail, Cos de gunoi. In stanga sus am PHoto flux


Pun o poza, o numeste Poza 1. Daca incerc sa pun MOre attachement, imi pune de trei ori Poza 1.

Tu pe ce intri, unde ai stocate pozele, in ce program?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro