Gradina Fermecata -George.

Started by popgeo, June 01, 2010, 07:37:49 PM

Previous topic - Next topic

sandaveturia

La mine ceapa decorativa scoate nasul, crinii stau inca in hibernare. Daca da inghetul, ce se intampla cu bietii crini? se zgribulesc un pic cred, li se ard varfurile un pic, dar dup-aia cred ca nu mai au treaba. Eu tot stau si ma uit la meteo: sa tai pomii...sa nu tai pomii... Si tot aman de teama gradelor cu minus. Sunt pomi tineri, 2-3 ani, mai bine mai astept o saptamana.

gabriela jalba

Daca-s asa tineri, mai bine asteapta mai mult, ca, cica, si in jumatatea lui martie sint temperaturi negative.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

popgeo

Depinde de ger si de cit de inaintti sint in vegetatie... si mai depinde si de felul de crin,  daca sint -2 -3 grade  e ok, pot sa piarda un pic de frunze. Daca e -5 -6 e mai grav pt crinii mai sensibili.

Quote from: sandaveturia on February 25, 2014, 10:11:00 AM
La mine ceapa decorativa scoate nasul, crinii stau inca in hibernare. Daca da inghetul, ce se intampla cu bietii crini? se zgribulesc un pic cred, li se ard varfurile un pic, dar dup-aia cred ca nu mai au treaba. Eu tot stau si ma uit la meteo: sa tai pomii...sa nu tai pomii... Si tot aman de teama gradelor cu minus. Sunt pomi tineri, 2-3 ani, mai bine mai astept o saptamana.

popgeo

Februarie 26

A mai venit un pic de soare....:-), au mai inflorit:
Crocusii cei mari deschid  florile... tufa de narcise foarte timpurii etaleaza  toti bobocii infloriti....




popgeo

Februarie 28


Au mai inflorit:

Crocusii tarzii,  niste crocusi timpurii intarziatzi, alt grup de narcise  dar tot alea foarte timpuri:




gabif1966

George.... am trimis un mail pe adresa mamei tale cu o posibila comanda...crezi ca poti sa-mi dai un raspuns , ca sa stiu cum imi aranjez "finantele"?
Viata este cat de frumoasa ne-o facem noi.
http://gabif1966.sunphoto.ro

popgeo

Daca comanda ta e cea cu maci orientali si bujor bartzella, atunci toate sint disponibile in afara de "fancy feathers", dar probabil  doar in toamna.   Cu toate ca se pot transplanta si in primavara riscul e mai mare, in principiu  trebuie transplantate inainte de  a intra  in vegetatie...... si anul asta cum nu prea a fost iarna  in Caransebes... sint intrate deja in vegetatie.   Mama stie mai bine, dar cred ca asta va fi raspunsul.

gabif1966

Ok , multumesc....atunci lista ramane pe toamna. Tinem legatura.
Viata este cat de frumoasa ne-o facem noi.
http://gabif1966.sunphoto.ro

Radu

Iacă, aşa aflu şi eu de unde atâta primăvară la George-n grădină.  :D
Clima, dată de relief. (?)

Bunicul meu - dinspre mamă - era din Săcărâmb iar bunica, din Lugoj.  ;;)

popgeo

Cred ca cumva a ajuns si ceva aer mediteranean prin banat anul asta.... ca zapada efectiv daca a fost vre-o saptamina... si si aia de citiva cm.  Fiind si chiar sub munte, probabil zona a fost protejata de furtuna  de zapada care a afectat sudul  .

Lugojul e in mod traditional mai avansat cu o spatamina  in ceea ce priveste intrarea in vegetatie, cu toate ca e doar la 40km  si timisoare e cu 2 saptamini .   In schimb verile sint  foarte toride in ultimii ani. .

popgeo

E racoare bine si innorat ,  maxima 10-12 grade, cu toate astea unele narcise se straduiesc sa deschida florile:

Scarlet Chord pe randul doi, ice follies si doua neidentificate (galbena simpla si galbena dubla)



einsteinitza

Asta-i buna, tu hiar ai adus aeroterme din America! Sunt precisa! :P
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

popgeo

Da,  si sint din alea mari de tot ca functieneaza pe 2-3 judetze..... =))

Quote from: einsteinitza on March 06, 2014, 07:02:17 AM
Asta-i buna, tu hiar ai adus aeroterme din America! Sunt precisa! :P

popgeo

Au mai inflorit:

Prima Zambila, narcisele timpurii se straduie sa deschida florile.





Radu

No, gata!
Mă duc să le trag de urechi pe-ale mele, cu poza în mână, de exemplu de soi cu abnegaţie.
Au 3-4 cm acum.  Dacă nu le fac în 2 săptămâni să cânte "Mulţumim din inimă Partidului", ei lasă. ;;) ;;) ;;) ;;)

paraschivvvv


popgeo

hmmm paraschivvv... poate daca consideri banatul alta tzara... =))  Inca la Caransebes e mai frig decit la Timisoara..... deci la Timisoara trebuie sa aibe inflorite narcisele normale, la mine abia cele timpurii si foarte timpurii au ajuns sa deschida florile pt ca s-a racorit  bine. Noroc ca nu ingheatza.

Anul asta sper sa infloreasca rodiu.


Radu,  anu asta a fost exceptia exceptiilor.... nu e de luat ca referintza pt restul tzarii... a fost cel mai timpuriu de cind imi aduc aminte, insa in ultima saptamina s-a racorit bine. 



popgeo

Nah  ca narcisele chiar si-au dat drumul, chiar daca e racoare, o zi insorita le face sa  infloreasca fara  retzinere:







Radu

În ultima poză sunt bujori?  +apl

geodezia


popgeo

Au mai inflorit:

Buchete Narcise:

Narcisele iau avint:







Spanz dublu, achizitzie  foarte recenta, inca nu am nici un merit pt ca au venit inflorite....  :x :x





paraschivvvv

Geo la voi este iarna primavara?

popgeo

Daca te referi, daca se intimpla sa avem  zapada in Martie-Aprilie , da, se intimpla.




Carina

Superb spanzul dublu  +apl.
Daca se intampla sa se inmulteasca pana in toamna sau anul viitor, vreau si eu sa cumpar de la mama ta
Eu am unul singur, Double Ellen Pink, dar nu a inflorit anul asta