Veilchenblau

Started by einsteinitza, June 06, 2010, 06:42:58 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Dorina, daca vrei butasi, spune. Pene, tu primesti unul in toamna, cu radacina.Dar adu-mi aminte ;D ::)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa


dorinas

Quote from: einsteinitza on June 22, 2010, 09:36:55 AM
Dorina, daca vrei butasi, spune. Pene, tu primesti unul in toamna, cu radacina.Dar adu-mi aminte ;D ::)
Multumesc Es, vreau lastari cand o sa ai de dat si poate gasim ceva care-ti doresti de la mine ca sa nu raman datoare.

nicol

cum sta "caracatita" la capitolul parfum?

einsteinitza

Slab.Asta pentru ca nu exista trandafirul perfect. ;) ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

nicol

 Tocmai de asta am intrebat! ;) Citisem pe undeva ba ca miroase a lacramioare, ba a mar verde.  ??? Si, imediat, imaginatia mea a luat-o razna.......caracatita, culoarea, mirosul de lacramioare............ +ham

einsteinitza

Nu, nu are miros puternic deloc. La mine e pe peretele care desparte geamurile dormitoarelor, deci ar trebui sa se simta, dar nu e asa.In schimb spectacolul e perfect.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

KarlaF

Acela din fotografia de la Iasi e un "Marie Viaud", Ionela...
E un semis spontané de Veichenblau, selectionat prin anii '20...

Are toate calitatile "tatalui", plus florile duble :)





Ionela

Da, ar putea fie Rose-Marie Viaud ::)
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

O, ce bine!
Acum poate iti vine si o idee cum sa le aratam celor de la rozariu eroarea, si sa-i facem sa asculte.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cristinaf

As fi interesata sa aflu cat timp dureaza inflorirea? Daca nu e remontant, conteaza mult aproximativ cat timp te poti bucura de flori.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cristinaf

Multumesc pentru raspuns.
Am in fata casei o bolta de vie, pe care as putea-o inlocui cu rambleri. Ramane sa ma mai gandesc acum, cand stiu la ce sa ma astept.

einsteinitza

O frumusete de topic fara poze!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

dancoman

o frumusete de trandafir!! +aplmultumim!! +apl :-bd

Dalia

Prin cautarile mele pe net am dat de mai multi rambleri cu flori violete, dar Veilchenblau mi se pare a fi cel mai frumos.

einsteinitza

Mai sunt cativa Amethyst , Mosel-care-i putin remontant-,
Mai este un creator din Noua Zeelanda care a obtinut niste rambleri violeti parfumati, chiar din Veilchenblau, dar nu-mi vine acum in minte um il cheama.
Mai este si minunatul, superbul si remontantul Perenial Blue, care e tot din Veilchenblau, si e extrem de laudat, plus are o rezistenta la ger mare.
Perenial Blue are avantajul remontantei.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Dalia

Perenial Blue atinge 2,5m din cate vad pe helpmefind, pe cand Veilchenblau e un adevarat monstru.  :) Eu l-am plantat in toamna asta la baza unui prun si am de gand sa-l trec peste el, pana la un al doilea prun. Astfel, incerc sa fac o bolta si sper sa am ocazia sa stau cat mai repede sub ea, la umbra (ca nu prea am parte de ea, deocamdata).

einsteinitza

Da, va fi interesanta misccarea.
Perenial Blue e frumos, si remontant, insa Ve spectaculos. Al meu deja e pe acoperis. Anul asta dupa inflorit va intra la frizer, ca deja zona e acaparata ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Dalia, si pe urma cum mai culegi prunele?  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Cu macese, normal! Ca V n-are spini. ;;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Cu gandul la acest trandafir, am cumparat din Franta o liana "American Pillar" pe care am plantat-o zilele astea la radacina unui prun  ;) (nu esti singura, Dalia  ;D). Sper sa incalece prunul, ca de aceea il mai tolerez in gradina cu flori ( pe prun  ;D).
Si totusi, inca mai vreau un Veilchenblau ... ca e fara spini  ;)

flordel

Ce liana? Adica ce planta e?
"America Pillar" este denumirea la un trandafir urcator! ???

einsteinitza

Da, cine stie , poate este si ceva liana, abia astept sa vad.
Hai Pene ce ai luat si de unde?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai

Ce va miraţi atat?
Lui Pene ii place  un trandafir urcator şi il alinta.........liana.
Oare o fi fost atenta la cuvintele.....once blooming?