Cum pastram bulbii iarna?

Started by Erwin, March 09, 2008, 09:20:41 AM

Previous topic - Next topic

Erwin

Fetelor, voi cum pastrati bulbii iarna?
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

cara

eu ii las in ghiveciul in care au fost, dar nu-i mai ud.
primavara ii scot si-i replantez in alt substrat.
pana acum n-am pierdut niciunul.

gabriela jalba

ca si Cara!!!! Numai ca schim la mai multi ani pamintul. Cind se trezesc la viata incep ingrasatul. Vad ca merge bine asa.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Dan Hibiscus

Dar de ex am luat un ghiveci de crini infloriti cu gandul sa iau bulbii de la ei (la vremea aia 2 bulbi costau 25 lei si ghiveciul avea 5 la 36) si florile au trecut au ramas bulbii, ce fac cu ei pentru ca nu sunt in pamant afara ,cum sa-i pastrez pina la anu in primavara sa i pot avea la fel de frumosi.. Si o alta chestie undeva scria ca bulbii sunt activi tot anul ,nu mai stiu unde citisem , deci solutia sa i bag acum in nisip nu merge, macar de as sti cum se face fortarea la bulbi, ca de auzit am auzit da de vazut inca nu, si nici nu cunosc procedeul.:D

cara

nu stiu cum se face fortarea de care povestesti, dar bulbii lasa-i in vegetatie, chiar daca nu mai au flori, pana in toamna tarziu. atunci ii pui in nisip la culcare.

Codruta

Nu stiu daca sunt la topicul potrivit dar am cateva intrebari legate de bulbi, despre cum se procedeaza cu ei cand se scot din pamant. Ma refer mai ales la bulbii de lalele. Ieri i-am scos din ghivece si am constatat ca nu stiu cam multe.
Se indeparteaza cojile umede care parca incep deja sa putrezeasca?
Se indeparteaza radacinile?
Se indeparteaza bucata de tulpina care e intre bulbi?
Se despart bulbii acum sau doar cand se replanteaza?
Cand sunt pe langa bulb puiuti de bulbi mici e bine sa se desparta de bulbul mama sau sa ramana impreuna? Bublii mici vor face flori in anul urmator?



Nicol Caloian

Nu pot spune ca e un sfat avizat, dar din cate stiu:
- bulbii scosi din pamant se lasa intai sa se usuce intr-un loc aerisit (nu la soare)
- nu se indeparteaza in acest moment radacinile, restul de tulpina sau cojile de la suprafata (se vor usca si se vor indeparta singure)
- dupa uscare se depoziteaza in pungi de hartie in loc uscat si la intuneric.
Cat priveste bulbilii (bulbii mici) nu stiu cum sa procedezi.

Codruta

Mersi Nicol. Si eu ma gandeam ca asa ar trebui procedat dar cum la mine ploua in fiecare zi si e foarte umed multi dintre bulbi aveau deja o parte din coji muiate si m-am gandit ca mai bine le indepartez. Chiar daca nu am vrut s-au desprins si radacinile. Sper ca nu i-am distrus.

sicamin

Eu am vrut sa pregatesc o jardiniera cu bulbi de narcise ,si am pus bulbii in pamant amestecat cu nisip si putin perlit. Ma gandeam sa incep sa-i ud cam prin ianuarie ,sa inceapa sa creasca dar ei s-au grabit si au inceput deja sa creasca. Acum i-am scos la lumina  si incep sa-i ud. Poate de Craciun voi avea narcise  :D
http://s68.photobucket.com/albums/i9/mnescun/?action=view&current=PB270276.jpg

Elena_E

Am niste bulbi de frezii cumparati acum un an, au inflorit primavara devreme dupa ce i-am scos din pamant si i-am lasat in repaus. Intrebarea e, cam prin ce luna ar trebui sa-i pun din nou in ghivece? ( am intelese ca au nevoie de jumate de an sa se odihneasca).

gabriela jalba

Poti sa-i pui. Din cite tin eu minte mai dureaza muuult pina la floare din momentul plantarii. Parca tot 6 luni.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Elena_E

Multumesc pentru raspunsul rapid,  Gabriela,
:-*

gabriela jalba

Sa fie intr-un ceas bun si sa ai frezii frumoase. Ale mele o parte sint cam de doua palme,iar altele,zac in ghivece cu pamint uscat si n-am avut cind sa ma uit ce fac. Le las asa cit mai mult,ca nu am loc la lumina de le apuca incoltitul.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Elena_E

Doar o parte mi-au iesit si mie, asta chiar nu ar fi o problema, numai sa ma pot bucura de ele din nou,  ;;)