Permutari ,combinari si aranjamente ...in gradina mea

Started by Rux, June 07, 2010, 07:26:16 PM

Previous topic - Next topic

Mihai

Nicio combinatie noua pe aici?
Ca de permutari si altele nici nu poate fi vorba :D

Rux

 Gresit ,Mihai!
Azi am mutat un trandafir din cei  " vechi" banuiesc ca este un  Westerland  ! Nu era pus in valoare deloc!
Am plantat bulboase de primavara ,o deutzia,si alte diverse . Incep ceva ceva care sa aduca cu o stancarie ,intr-un spatiu destul de anost acum .
Si ,da ,am noutati ! Trandafiri care inca sint infloriti ! Daca este frumos afara, maine fac ceva poze spre edificare !
Multumesc  de vizita ,data viitoare fac focul in cuptor  si stam la o suieta . :D

flordel

Si o poza cu cuptorul data viitoare...Sa ne incalzim virtual!

penelopa


Rux

Azi in gradina .
Ultima ,este cu trandafiri taiati ieri .

einsteinitza

Frumosi toti, mai ales ca sunt ultimii, te bucuri si mai tare.Stii cine e primul?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rux

Va invit sa va dezmortiti un pic picioarele si sa uitati   un moment  de sirb ... si de trandafiri !
Haideti sa urcam 20 de minute ( cu masina) de locul unde stau si sa ne bucuram .

einsteinitza

Splendida priveliste.Ce urasc sa stau la bloc +ham +ham
Rux, e atat de linistitor acolo +apl
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


flordel

Nu ne mai pune asa poze frumoase ca o sa vrem sa ne mutam la tine.  ::)

gentiana

In cazul asta treceti si faceti lista cu perioadele cand vreti s-o "calcati" pe RUX  sa stie si ea :D

Rux

Adriana  da. Sint facute asta vara de fiu meu. Pe geamul casei mele se vad acele locuri.

Este superb si sincer vara este extraordinar. Iarna nu prea  este de mers ca zapada-i mare mare ...

Flordel , am ceva locuri de vinzare pe acolo. :D

Rux

Pai Gentiana si tu ziceai ceva de "calcatul " asta ... mai prin toamna ! :D

gentiana

 Ziceam ,da io vin in interes de serviciu in zona
Deocamdata sunt pisica pe soba
Probabil ca va mai trece ceva vreme pana sa fiu ia in dispozitie plimbatoare
Eu de exemplu am facut incheierea de an
Azi m-am achitat de ultimul audit si ultima autorizatie din portofoliu
Saptamana viitoare e ultima saptamana de lucru inainte de vacanta,dar eu deja sunt gata

Rux

Pai conteaza in ce "interes vii " daca vii ? Adica poti sa vii cu  doua "interese " :D
Si ce fericita  esti  ca  pisica pe soba . Hm.. eu tot alergator de maraton raman indiferent ce as dori ... 
In alta ordine de idei ,la mine sezonul   vizitelor se deschide din luna mai incolo .. asa ca faceti liste va rog ,dar nu mai devreme !

gentiana

Las ca pana acu am fost alergator de" cursa lunga",acu sed
Am vrut sa-mi termin totul si sa nu las in carca colegilor treburi de ale mele(cum ei nu fac niciodata)si m-am dus la audit desi sunt in concediu medical
Asa mi s-a parut mie de bun simt sa-mi inchei toate treburile si sa am portofoliu complet


Rux

Postez aici oala cu sarmale si sarmalele ,pentru ca ele se fierb afara ,in cuptor.Ca sa zic asa  ,In gradina . :D
Cum am uitat  sa fac poze mai repede ,ceea ce vedeti este ceea ce a mai ramas din tot ce a fost anul trecut  numit  sarmale  facute pentru Craciun.
Eu de trei ani  fierb sarmalele in oala(ceea din poza)  si anul acesta am descoperit ca ele au un gust extraordinar servite din castronase  (cumparate (anul acesta de la Horezu).
In felul acesta simplu,am lamurit de ce erau asa de bune sarmalele mele : de la castronase.  ;D :D

einsteinitza

 +apl +apl +apl
Absolut splendid si de efect.

Si de la oala! Si eu le fac in oala de pamant, nu asa frumoasa, dar au un gust excelent fierte asa, in cuptor.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

... deci, oala am si eu (un fel de cupta  ::) din lut), imi cumpar si strachini (asa le spune la mine, la tara la Braila  ;D)si te iau, Ruxito, si la sarmale! ;)

sicamin

Rux ,super oala ta ,si te cred ca au iesit si gustoase ! Si eu am facut sarmale in oala de lut (a mea e ovala ) dar de sevit in stachini ,nu m-am gandit ,desi sant dotata si cu de astea  :D

Rux

Multam Es ! Am uitat sa pun alaturi si mamaliga si ardeii iuti! hehehe La anul o sa tin minte sa fac poze din timpul "pregatirii " si cind sint la cuptor !

Ok Pene .Strachini ! De cind m-am mutat din Muntenia ,am inceput sa cam uit !hihihi (asa le ziceam si eu) Da .... eu nu inteleg de ce trebuie eu  ,orasanca get pe get de 3 generatii sa va arat   ca fac sarmalele in oala si tu nu te-ai gandit  >:D la asta ! Si la servitul lor din strachini ! >:D Asa ca nu ma poti lua ! >:D >:D >:D
P.S. NU fac intrecere cu tine si in general cu nimeni ca doar am declarat public ca nu -s fan bucatareala ,dar nu am ce face  . De ex. acum dupa atatea zile de preparat tot felul ,tocmai acum m-i s-au anuntat ceva musafiri mai pe seara  ;D. Prajiturile-s cam gata si trebuie sa fac repede   si ceva gustari ,pe langa friptura ,etc,.Ceva rapid ...

Sica ,sincer ,ma bucur ca ,in sfirsit ,iti dau si eu ceva idei ! ;D Si crede-ma ca gustul sarmalelor   este extraordinar  din strachini !


Mihai

Ei,asa mai merge.....
Incet,incet se anima gradinile :D

penelopa

Rux. nici eu nu stau in limba dupa  bucatareala (am mai spus asta pe forum  ;D) fiindca mancarea nu ma pasioneaza decat ca o necesitate .  :) Decat sa gatesc, mai bine sap 10 gropi pentru plantat pomi. ;D
Dar, de nevoie, trebuie sa si gatesc insa dupa retele cele mai simple, mai eficiente  dar sanatoase si care-mi mananca cat mai putin timp. ;)
Deci, cand fac sarmale, nu ma incurc doar cu cateva cat sa-mi incapa intr-o oala de lut.

Rux

Pene  ti-am mai spus candva ca sintem surori ?  aSta apropo de sapatul gropilor in detrimentul facutului de mancare   zilnica? Ai mei asa doresc .Zilnic altceva . Pacat ca nu mai am ce sapa in gradina si atunci mai raman prin bucatarie. ;D
Sarmalele eu le gatesc in stil xxxL ca ne plac la toti .