Permutari ,combinari si aranjamente ...in gradina mea

Started by Rux, June 07, 2010, 07:26:16 PM

Previous topic - Next topic

Rux

Buna ,din nou  in gradina mea .

1. Vreau sa vedeti ce vad eu din virful gradinii mele. Pene ,in felul asta sper ca ti-am raspuns la intrebare.
2. Klimm, cam asta e modelul de cuptor de paine.Aproape  este mai uzitat decit gratarul ,sau cam la fel . Facem pizza ,tot felul de altec chestii  ..numai paine nu.Inca .
3. Pentru Hawky : din cite stiu eu budlleja se inmulteste astfel : dintr-o creanga sanatoasa ,rupi mai multe  parti. Musai sa aibe trei noduri pe crenguta rupta .Apoi plantezi pana la al doilea nod ,in pamant.Procentul de prindere este de 50 % . Succes.
4. Desi am si eu multe flori inflorite ,nu am timp sa le postez .  Poate mai tirziu ...
5. Mai Claudiu ,poate ceva  rate ? hihihi !
6. Ne mai auzim !

Rux

Inca ceva din gradina mea,acum vreo doua saptamani .


P.S. Se pare ca nu prea am multi vizitatori ... asta e.

einsteinitza

Rux, cuptorul ala e splendid, parca e dintr-o revista cu poze din Spania.
Spune-mi, de unde stii cat jar sa faci inante sa pui ceea ce coci? Poti povesti mai multe?Ma refer la cel de paine.Si la terasa inconjuratoare.Partea ceea de sus are geam sau e goala? Arata superb, imi plac si culorile
Acum ca ai pus si sidl ala de la scari cu leandri, gata e clar, locuiesti sigur in Spania!
Ai o gospodarie adevarata acolo, foarte frumos.
Hai te rugam, detalii
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Măi, Rux, da' ce privelişte ai din vârful grădinii! :o  Am impresia că şi tu ai gospodăria (precum Corcodel  ;)) în vârful dealului ca, nu ştiu ce, a calului. ;D >:D
O să ai ocupaţie când ieşi la pensie cu atâta "instalaţie" de panificaţie.  ;D  ....... şi, scoţi şi-un ban cinstit pentru zile liniştite de pensie. >:D
ps. Ce te plângi de vizitatori la grădină?? ........... suntem destui care ne interesăm de grădina ta. ;)

Mihai

Rux,se poate?
Eu sunt un vizitaror fidel al gradinii tale!
Imi place tare mult gratarul tau si din cate imi dau seama este inglobat cumva intr-un foisor,nu?

Rux

Buna ,prietenilor.
  Da Pene ,cam asta se vede de la mine din gradina ,privind "doar intr-o zare ". Ca am trei . O sa mai arat si pe celelalte ...  mai  incet ca-s cam batranica ..
  Intreaga  gandire a constructiei ii apartinelui barbati-miu . El a cugetat adanc ,ca un ardelean adevarat ,si construtia cu totul ,casa ,etc a durat vro zece ani .
   Ideea este ,asa cum bine a observat Es ca ma simt permanet ca in concediu ,cu observatia ca este un concediu ,permanent ,muncit .  Adica nu-mi vine sa plec nicaieri de acasa ,dar trebuie intretinut totul . Si cum sint obisnuiesc  sa  le fac singura pe toate .. cam dificil ...
  Mai ,nu ma plang ... de lipsa de vizitatori . Era "doar un joc de scena "  a la Tutea  Petre.
  Es ,o sa raspund mai pe larg la ceea ce mai intrebat . Ce pot insa sa -ti spun acum este ca munca la cuptor si gratar este "delegata " la cei doi barbati din viata mea.
  Mihai ,ma bucur ca-mi vizitezi gradina. Am avut impresia ca nu prea  ageezi plimbarile prin ea si de aceea nu am venit cu exemplul meu cind iti construia-i tu gratarul . Dar uite o idee pentru  extinderea celui facut de tine,cu un cuptor. Apropo ,intre zorele si lonicera ... cred ca as alege altceva. De ex. o sa postez o imagiine cu planta mea preferat .. si sa-mi spui daca-ti place. Creste super ,o poti taia cind vrei ,nu este suparacioasa ,doar ca nu are miros.
  O sa  revin... nu plecati prea departe ...
 

Rux

Cred ca si ea merita prezenta! Este destoinica ,jucausa( a se vedea virful limbii despicat ,ca sa va dati seama cam cit )rea cit incape ,dar totusi ascultatoare si simpatica . Se numeste Malva.

Rux

Si o alta latura ,ceea din stanga ,vazuta de sus din gradina.

Mihai

La ce planta faci referire?
Daca ai o poza ar fi nemaipomenit.
Multumesc!

penelopa

Mihai, eu nu cred că se referă la o plantă, ci la "vederea" din altă latură a grădinii ei. ;)
Iar tu, dacă te referi la pomu' ăla din prim plan, cred că e un mesteacăn subdezvoltat. ;D

Rux

Da Pene ,ai dreptate . Pana anul asta   in partea stinga a mesteacanului erau alti copaci ,dar care am considerat ca umbresc oarecum mesteacanul ,si la propriu si la figurat. Asa ca i-am taiat .Motiv pentru care poti observa ce inseamna lumina ,soarele etc.in dezvoltarea armonioasa a unui copac ,fie el si mesteacan. Dar se face el mare.!
Deci poza ultima pusa este vederea de pe latura din stinga a gradinii mele ,privita din virful ei. Planta la care fac referire Mihai nu este in poza ,si in general trece neobservata .
Mihai ,o sa postez poze,,stai linistit,insa la mine deocamdata nu a inflori inca  fiind anul trecut plantata.

klimm

Rux,  multumesc  pentru directionarea spre gradina ta, am vazut cuptorul si gratarul. Domnul tau are ceva relatii la refractare   ;D
faina si gradina, am inceput sa conspectez :)

Rux

Pe vremuri ,Klimm ,pe vremuri. Asa cum ai inteles a durat ceva ceva ani de constructii. Si sa stii ca daca imi aduc bine aminte ,materialul a fost extrem d ieftin,pentru ca erau "baietii aia destepati "care ca lacustele au mancat totul ! Pana si fabrici si uzine! ;D

klimm

este aproape Hunedoara, aveti parca si Calanul... Candva era ieftina refractara acum mi-ar fi peste mana cantitatea aia dar,gasim o solutie ;D

stefana

Parca povestea pe undeva Einsteinitza ca nu este prea indicata refractara la gratare ::)

klimm

posibil ; se referea oare la partea de deasupra gratarului de unde ar putea cadea ceva praf, silicati si alte minerale din compozitie?

einsteinitza

Nu, ma refeream la faptul ca nu e buna la gratar, nu la cuptorul de paine. La gratar inmagazineaza caldura si o degaja treptat, iar gratarul nu are nevoie de asa ceva,Se usuca carnea.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

klimm

caramida obisnuita sau piatra fac acelasi lucru cred, care ar fi solutia?

einsteinitza

Nu cred. Caramida normala nu inmagazineaza decat o cantitate mica de caldura, si se raceste destul de repede, deci o degaja destul de repede. Perioada de timp in care se face un gratar e scurta, nu fac gratare 19  ore, deci nu-ti trebuie sa degaje pana dimineata, incet, ci sa iti lase caldura sa prajeasca gratarul. Piatra e extrem de greu de incalzit, e drept ca degaja la fel de greu, dar  nu reusesti sa o incalzesti cu un foc normal pentru gratar. Samota fura caldura, ca soba, si nu prajeste rapid gratarul ci degaja caldura incet, lucru care nu e practic pentru prepararea gratarului, care trebuie sa se coaca la jar ca sa fac repede crusta, si sa se si patrunda la fel de repede, nu ca friptura la cuptor, cum ar face in gratarul captusit cu samota. Nu stiu daca ai inteles ceva, dar oricum e vorba de degajarea caldurii, iute sau lent.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

klimm

am inteles, concluzia mea este ca daca am acces la piatra,  o pot folosi

einsteinitza

Eu il am de piatra de rau, nefasonata, dar cat de cat aleasa.si e extrem de bun.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Claudiu

 Crezi ca am uitat povestea ta cu gastele?  La gradina ta ii venea randul, doar ca Es a zis ca merge in gardina sa vada de paianjeni. Tocmai incarcasem poze noi pentru gradina ta dar, ce sa fac? La paianjeni nu rezist.  ;D


Si zi asa te-ai speriat rau de gaste? Pariez ca ai uitat de mersul leganat pe tocuri cand venira spre tine.

Iaca niste gaste gaste sa te inveti cu ele.




S-au coafat toata ziua ca sa-ti fie pe plac





Asta iti pregateste nepoti



Asta e foarte inteligenta. De fiecare data cand ii spui sa faca ceva, se scarpina in ureche si te intreaba daca te-ai gantit bine la ce zici:




Asta se da mare printre rate



Vezi ca  aude si intelege tot

Asta se crede printesa-lebada



Si iata-le coafate si iesite la promenada.



Si un card de ratuste. Cu astea e simplu, ori se scalda, ori se plimba macaind ori stau de povesti la umbra.




Deci daca nu mai ti-e frica clik pe video

http://outdoors.webshots.com/video/3046681410102951463yroMJe

Si un bonus pentru rabdare



Sa nu zici ca nu le primesti   :D

einsteinitza

Ce frumuseti, mai ales ultima, cu portocaliu la picioare si accent de albastru discret, natura stie multe smecherii, chiar si in jocul cu culorile. +apl
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rux

In sfirsit  ,Claudiu!!!!!
Si ,lasa Claudiu ,lasa  scuzele !  Oricum te-ai scos ! Mi-ai mobilat gradina cu atatea gaste si rate ca ma intreb daca mai am loc de flori !!!! (Sincer ,ma bucur ca incep sa ma mai obisnuiesc cu gastele ,chiar si in poze)
Un lucru este clar : gazonul lui barbati-miu ar fi tuns la foc automat cu armata asta donata !(Acolo le-as parca)
Multumesc pentru efort ! Il apreciez ca atare ,Claudiu .

Si ,da,m-am speriat cam tare de cardul ala  de gaste pentru ca nu m-am asteptat  la reactia aia a lor. De ...fata de oras !

Claudiu imi place  si bonusul ! Este pe masura oamenilor locului :molcomi !Pe asta  chiar  as  dori -o in realitate in gradina mea. Am unde sa o cazez ,nu face mizerie (asa cum se plange Pene de ratele alea cracanate ),nu cere prea mult ... dar daruieste liniste (numai privind-o)

P.S. ES  si Klim  nu am uitat ca trebuie sa  va dau ceva raspunsuri  .Vor veni !
P.S.S. Eu plec acum,ca am baut cafeau , dar va invit la un gratar mai pe seara !