Frederic Mistral

Started by BoboROM, November 30, 2010, 05:39:37 PM

Previous topic - Next topic

BoboROM


Teahibrid obtinut inainte de 1993, dar lansat in 1995-1996 de catre Meilland, Franta.

Obtinut prin incrucisarea dintre: (Perfume Delight x Prima Ballerina) x The McCartney Rose.
Culoarea este un roz deschis iar florile sunt mari de 12-14 cm.

La mine parfum puternic de citrice de nota 8-9 (ca exemplu Mr. Lincoln sau Fragrant Cloud sunt de nota 10 ca putere),
dar mult mai rezistent in timp (cca. o saptamana) deoarece in mijloc floarea se deschide dupa o saptamana. Remontant.
Are minim 5-6 flori pe tufa din mai pana in octombrie.

Vigoare mare. Super-rezistent la fainare si patare neagra. Mi s-a parut foarte rezistent si la temperaturile joase de iarna trecuta,
cu toate ca este mentionat zona 7B, dar oricum la mine este ferit de vant si frig datorita pozitiei.
A iernat fara musuroire (ca de altfel toti trandafirii mei). 

Premiat pentru parfum: Baden-Baden 1993; Monza 1994; Le Roeulx 1994; Belfast Fragrance1996.

gentiana

N-am stiut ca exista un trandafir numit dupa Mistral

einsteinitza

Boborom, ar fi bine sa faci poze si la spini si la macese,daca are.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Ce de frumuseti ai Bobo! Imi place cum se deschide floarea, super, si ce mare e! De abia astept sa vad ce ne mai arati. +apl

BoboROM

ES, nu prea las sa se formeze macese. O sa incerc sa fac o poza la spini. Sunt foarte rari, din 10 in 10 cm.

einsteinitza

Acum e momentul sa faceti poze la spini, s-au mai terminat frunzele, parca nu mai e asa inghesuiala.De ce nu lasi sa se formeze macese, nu-ti plac?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

dancoman

daca tot ai adus vorba Es,uite si cum arata la mine ,,nepotul,, lui The McCartney Rose

einsteinitza

Copilul! ;) :D
Si aici spun ca e foarte frumos.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro