Rose de Rescht

Started by einsteinitza, June 11, 2010, 11:25:45 AM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Damask. Flori ciclam intens, batute, ca niste pompoane, de marime medie, extrem de parfumate, cu parfumul clasic de damask. Florile se trec repede, dar apar mereu altele.Tufa are tendinta de indesire rapida, pentru ca dupa inlaturarea florilor ofilite, din punctul de taiere apar trei patru ramuri noi.Se recomanda rarirea periodica a mijlocului, pentru aerisire, altfel e atacat de paianjeni si insecte.Foarte bun pentru dulceata, sirop, etc.
 
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

samy

Il am plantat la semiumbra si florile rezista  mai mult pe tufa.

einsteinitza

Samy, culoarea aia...asa e el? Rozul ala e cam deschis ???
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

samy

Aaa... nu stiu ce sa-ti zic. Dar sa sti ca ai dreptate. Acum ca ma gandesc mai bine trandafirul din care am luat acest butas era in primavara mai roz. Poate e de vin umbra.

einsteinitza

Adica ala din care ai luat butas era mai deschis decat ce ai in poza?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

samy

Nu, invers. Al meu e mai deschis decat cel care era plantat in plin soare.

einsteinitza

Nu stiu ce sa zic, nu arata deloc a Rose de Rescht, e mult prea roz, si eu am primtre niste fructiferi si nu are culoarea asta. Nu e numai ca e mai inchis, dar e mai spre purpuriu.Si parca floarea deschisa complet sta mai rasfirata ca la tine.Sigur e RDR?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

samy

Am sa-i fac o poza si la cel din care am luat butasul si vedem atunci.

einsteinitza

Iti fac azi poze cu ramurile la ai mei, cu floarea din fata, sa vezi, poate iti dai seama daca e acelasi sau nu. Dupa mine nu prea arata, dar asta-i doar asa, o parere,.Tu te uiti la el si la poze si stii sigur.Daca nu il ai, iti trimit eu butasi daca vrei.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

myosotis

Eu nu cred ca e RDR. Dar e foarte frumos. Es, cam cati cm au florile la tine ? Mie mi se par cam mici. Au in medie cam 5-6cm.

einsteinitza

Poate vreo 7, dar sa stii ca ,daca nu il raresti pe mijloc, indepartand o parte din ramurile care indesesc tufa,face imediat flori mai mici.Reactioneaza excelent si la ingrasaminte.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cristinaf

Sunt foarte frumosi, intr-adevar, dar eu mi-as dori unul in curte in special pentru miros.
In copilarie, avea o vecina unul chiar langa gardul de la strada si ii simteam parfumul doar trecand pe acolo.
Am avut cu ceva timp in urma un trandafir cumparat din piata, de la moldoveni, care avea florile mari, dar mirosea asemanator cu acesta. Din pacate nu am stiut atunci cum sa-l protejez si mi-a inghetat intr-o iarna, din prostia mea.  :( :(

einsteinitza

Ika, se gasesc toamna tot felul de oferte, la preturi bune, de ex la Rosafruct
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cristinaf

Merci, am sa incerc atunci.  :)
Abia anul acesta am inceput sa ma ocup mai serios de gradina si sper sa o extind.
Mi-au iesit si bulbii cumparati in primavara si sper sa-mi maresc numarul de trandafiri din toamna.
Chiar voiam sa intreb daca e bine sa plantez in toamna sau sa las pentru la primavara. Mi-e frica sa nu degere peste iarna daca nu sunt inca bine prinsi.
Eu am patru, dar pe toti i-am plantat primavara, inainte de a intra in vegetatie.

einsteinitza

Plantarile serioase se fac toamna.
Toaman, partea de sus, adica ramurile cu frunze intra in repaos, iar trandafirul va lucra serios la partea subterana, deci radacini, sa se prinda.Nu are cum sa inghete, ii faci musuroi la plantare, iar soll ingheata maxim 5cm la gerurile mari. El sata acolo si munceste la radacini, si nu consuma energie pe frunze.Plantarea de primavara solicita plantele, ele facand repede multi lastari noi si frunze cu gramada, tentati de soare si caldura.Radacinile raman in urma. Sigur, se prind, si eu am pus, dar am si pierdut plante pe care m-am aventurat sa le pun primavara.Doi peri Nashi de la Siebherz sunt un exemplu.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

dorinas

ES cum se numeste tufa din spatele trandafirului?

einsteinitza

Dorinas, este Deutzia, infloreste fix cand s-a scuturat iasomia.Eu le am una  langa alta, si cum cad florile iasomiei infloreste Deutzia.
Vezi ca am pus poza la Arbori si arbusti Deutzia
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Samy, am facut poze si cu tufa si cu spinii ei. Tufa e deasa, globuloasa, nu vezi spatiile dintre ramuri, iar vrunzisul verde inchis mat Florile au codita scurta, se scutura repede, de pe o zi pe alta, dar apar mereu altele noi. Culoarea e chiar putin mai puternica decat in poze, mai inchisa.
     
Exista doua randuri de spini, unii lungi, rosii aprins, incovoiati, si unii mai scurti si nu asa incovoiati
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Nu-i stiam numele,doar ca trandafir de dulceata
In mod ciudat intre tufele mele unii sunt ca in pozele lui Es si altii sunt usor mai deschisi(cred ca cei care provin din trandafirii de dulceata bulgaresti)
Sunt variante ale aceluiasi soi sau  sunt diferiti?
Multumesc pt identificare

Ionela

Si acestui frumos i-am facut o mare nedreptate  +ham pe care am indreptat-o...

Clasa Damask a aparut prin hibridarea Rosa gallica x Rosa moschata.
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Genti, exista rosa damascena si hibrizii de damascena original,Chiar si Bulgaria, unde se produce uleiul de trandafir cu renume, soiul in productie este un hibrid de damascena.

Acest hibrid chiar se cheama trandafir de kazanlak. Se pare ca acest anume hibrid de damascena a fost adus in valea cu acelasi nume prin anul 1290 de catre Contele de Gruye, din Siria, in timpul Cruciadelor. Trandafirul a gasit un climat ideal. Caldura in lunile de primavara pentru a forma boboci multi, umiditate pentru a nu se deshidrata florile in timpul culesului.
Florile sunt mai deschise la culoare fata de Rose de Rescht si au o aroma imbatatoare.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Mor dupa povestile acestea +hypno 
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

gentiana

Deci am sesizat bine diferenta
Ma gandeam ca e o anomalie din gradina mea
Multumesc pt raspuns Es

einsteinitza

Daca vrei sa sapi mai adanc pentru determinare, cel bulgaresc se numeste damascena trigintipetala.Am sa caut si aici o poza.
Ifloreste doar o singura data, la inceput de vara.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Da!
Ceilalti mai inchisi mai infloresc odata prin august septembrie dar foarte slab