Rose de Rescht

Started by einsteinitza, June 11, 2010, 11:25:45 AM

Previous topic - Next topic

BoboROM


E putin ciudat. In afara l-am vazut prezentat cu ambele tipuri de frunze. Poate cand este mai batran incepe sa indoaie frunzele.



BoboROM


cristinaf

Daca e abia plantat in toamna, el nici nu stie saracul pe ce lume traieste. Are nevoie de timp sa se acomodeze.
Si el a fost cumparat de la Rosafruct, cred ca e acelasi lucru, dar avem noi in sange virusul identificarile.  =))

einsteinitza

Foarte bine ca ne-a apucat cu determinarile, ca dupa cate incurcaturi au fost mereu.....
Caractere mai deosebite-floarea cand incepe sa se ofileasca ramane butonul din mijloc cu patru petale inchise si celelalte se dau pe spate, formand un fl de halo alb.
In general-dar nu chiar mereu, bobocii singuri pe tija au sepalele cu una doua frunze mari si late in varf.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cristinaf

Poza cu floarea de anul trecut. Are si ochi, are si frunze aplecate, dar nu stiu daca asta e al Annei sau a ajuns la Claude. Si da, petalele se scuturau si ramanea doar ochiul.
Eu ma gandeam ca la ce are in oferta Rosafructul, nu prea ar avea cu ce sa se incurce.

claude

Ma duc sa ma uit la frunze  ;D  Ca flori deocamdata nu mai are, doar ceva boboci, interesant e ca la o tufa din 2 aproape toti bobocii au fost atacati de ceva, a intepat codita si bobocii au cazut, partea buna e ca fiind eliminati bobocii e plin de noi cresteri  ;)  Dar floarea arata ca cea din poza Ikai, ce nu-mi amintesc e butonelul daca era la fel  :-\
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

claude

Quote from: einsteinitza on June 01, 2012, 01:54:26 PM
In general-dar nu chiar mereu, bobocii singuri pe tija au sepalele cu una doua frunze mari si late in varf.
M-am uitat la ai mei si bobocii arata exact asa cum spui tu  ;)

Iar floarea se scutura ramanand butonelul
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

cristinaf

Si ca o curiozitate, mi-am amintit acum, unul dintre cei doi ai tai Claude are floarea o idee mai deschisa. Stiu sigur ca e la tine.
Si tot uitandu-ma la poze pe HMF am vazut ca mai nou exista si un sport al lui Rose de Rescht avand floarea roz.
http://www.helpmefind.com/rose/l.php?l=2.62648

claude

Ce interesant, abia astept sa vad floare deschisa si la al doilea, i-au scapat 2 boboci de pradatorul necunoscut, chiar o sa-l urmaresc atent
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Cam asa
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

M-a surprins rose de resch. Mi-a inflorit toata vara desi stiam ca are o inflorire principala si in rest mai mult doarme.
Am facut cateva poze:

photo sharing websites


image uploading site


free screen capture software


image hosting 30 mb


upload gambar


images hosting


upload images free


anasstasia

Parfumul este demential!

Rux

Arata super ,o sa ma dotez si eu la anul.
Apropo ,cum mai uzi gradina ?
S-a mutat mami a ta acolo ?

anasstasia

Gradina a supravietuit perfect anul acesta deoarece a fost un an ploios chiar si la noi in zona. Mama se va muta in luna aprilie a anului viitor. Deocamdata ne facem planuri. Acum sunt cu legumele, vreau sa plantez cat mai multe la anul.

Rux

Bravo voua . Va aduceti aminte  de prima reclama "altfel " dupa revolutie ? Aceia la adidasii Adidas"daca vrei ,poti |"!.E,uite ce implinire in cazul tau!
Succes mult !

einsteinitza

Nu e un trandafir care sa-ți ia ochii, însă e foarte parfumat. Nu iți ia ochii tocmai pentru ca nu are valuri distincte, are doua înfloriri mai serioase, dar nu exagerate, nu vezi o tufa bătuta de flori, si apoi tot mai face câteva floricele, cum spui, toată vara, cât sa miroasă zona in care e. Mie îmi este foarte util in grădina, fiindcă i-l folosesc pe post de colorant la dulceața de trandafiri si mai ales la sirop. Are aceeași mărime a petalelor si aceeași textura, deci nu se observa in dulceața.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

mie sincer nu imi place deloc are niste flori mici marunte mai mult imi place madama
acum e la al nu stiu citelea rind de flori in primavara asta ca avusei de luat vreo 10 pewre dintr-un par mic si gasii rosa inflorita  trebuie s afac poze ca as ama enerveaza nu imi plac florile lui sunt mici batute si nu stiu parca indesate nu se fac mari frumoase ..da de mirosit miroase dar m-a dezamagit floarea

anasstasia

Mie imi place floarea. Gusturi si gusturi  :)

geodezia

 =)) =)) =)) logic la mine e frumos tot ce se poate minca  restul ... +ham +ham

einsteinitza

 :D:D
Mie imi place si tufa, fiindca e o tufa cu bun simt! Fata de Kazanlik de ex, care se labarteaza te miri pe unde, asta are mult bun simt si sta compact. Are putin tendinta de inaltare, insa faptul ca florile care apar dupa primul val se formeaza pe ramurele extrem de scurte, care apar la baza florilor trecute, il ajuta sa ramana la locul lui.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

Es i-a zimi tu ca si a mea am strins-o si am adunat-o o las sa creasca ca pe englezesti sa se faca tufa mare compacta sau o tai de jos ca pe th ?
ca deocamnadata e mare cam lasat-o ca pe englezesti sa faca ditamai tufoiu si vad ca faca creste ca toti englezesti tufa mare bine ca acolo are si loc si nu ma deranjaza cind trec si nici nu ma agata sa ciopirtesc din ea toata ziulica

einsteinitza

Nu are nevoie sa fie legat,e mai batos ca englezestii, eu de doua ori pe an, primavara si dupa primul val, il tai cu foarfeca de gard viu, il fac bila! Asa cu taiatul il fac mai ordonat si nu imi da batai de cap.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro