Trandafiri parfumati---utilizari

Started by Elektra, June 02, 2014, 10:40:52 PM

Previous topic - Next topic

Elektra

Buna tuturor!
Cum in orice gradina a unui iubitor de trandafiri se afla si cel putin un soi foarte parfumat, mi as dori sa facem schimb de idei cu privire la modul in care pot fi folositi. Ce am facut eu pana acum( am o tufa tanara de Rose de Rescht pe radacini proprii):
Otet de trandafiri
Petalele spalate si uscate se pun intr un vas de sticla, se apasa si se acopera cu un otet alb mai slab. Se lasa la macerat la intuneric o sapatamana, se repeta procedura cu o noua tura de petale, dupa o saptamana se filtreaza si se pastreaza in loc mai rece. Miroase superb, e excelent in salate.

Lichior de trandafiri
Petale spalate si uscate se macereaza in alcool de 90 grade(sau mai slab, spre ex votca) o saptamana, se strecoara se macereaza cu o noua tura de petale, se filtreaza. Separat se face un sirop de zahar care se lasa la racit si se dilueaza maceratul alcoolic dupa gust pana ajungeti la taria dorita. Refiltrati.

Ce mai am in plan:
sare de baie cu trandafiri
ulei de trandafiri
apa de trandafiri
recoltare de boboci pentru ceai

A facut cineva ceva de genul, spre ex bobocii cand se culeg si cum se usuca?

Rux

Foarte interesant subiectul.  +apl
Voi participa si eu la dezbaretea lui ,nu insa astazi din motive de timp.

einsteinitza

Am cules eu boboci si i-am uscat. Singurul care mi-a parfumat cu adevarat ceaiul a fost Rose de Rescht. Bobocii i-am cules cand erau deschise sepalele, se vedeau petalele, dar bobocul nu era inca deschis deloc. Am uscat in uscwtor, la cea mai mica temperatura.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Elektra

Mersi, asa o sa i culeg si eu atunci, o sa incerc sa i usuc afara dar la umbra, in uscator verdeturile mi s a parut ca si au pierdut aroma.