Eden Rose 88 ( Pierre de Ronsard )

Started by Schnuppe, June 11, 2010, 09:05:29 PM

Previous topic - Next topic

geodezia

are 3 ani a fost in fata casii si l-am mutat parca anu trecut cind mi-a zis Es  sa nu il las acolo ca se va sufoca
a aut dreptate ca ala rosu s-a facut ditamai balaurul
sper sa ii vad in sfirsit florile anu asta vad ca are citeva
na am sa incerc sa ii fac piping cum zice Schnuppe ca il am linga gard si sigur pot sa il arcuiesc pe gard
sa il umple cu flori  

einsteinitza

Da, e un trandafir mare, se va dezvolta frumos in loc mare.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Schnuppe

Fa-i piping ! Pipingu' este calea de urmat , ce ne-am face noi fara putin piping prin gradina ?  Un piping la vremea lui face ... mult !  :D

geodezia

am sa ii fac ca are inca lastarii moi nu sunt lemnificti
la Gt i-a priit pipingul ala facut s-a umplut de creci noi  si de flori

Schnuppe

Geodezia , ce naiba , este vorba despre pegging la trandafiri , curbarea aia a lastarilor ,  pipingul este ceva nou si misterios , probabil varianta romanesca  .  :D Desi am aflat ca si peggingul inseamna inca ceva , tot aveam pe blog un ciudat din Kuweit si ma intrebam ce naiba cauta pe acolo si m-am lamurit ca pegging inseamna ... ma rog , niste chestii bizare de pe siteurile XXX . Asa ca atentie in ce context folositi termenul , s-ar putea ca englezii sau americanii mai tineri sa mustaceasca putin !  :D

Eu spun sa ai grija cu peggingul la trandafirii astia cu flori mari , daca le curbezi ramurile si da o ploaie nu mai vezi florile , se orienteaza toate spre sol . Eu spun sa-l lasi pe Eden pe gard , lasa-l sa se inalte pe la 2 metri ca asa ii place lui si apoi incepe sa se mareasca in largime . Deocamdata este prea mic ca sa obtii ceva .   

geodezia

 =)) =)) =)) =))
na in loc de pepingul asta ii zic curbare
deci sa il las asa sa nu il mai curbez
ok il catar  doar pe gard atunci  =)) =)) =)) =))

Schnuppe

E ok Geodezia , lasa-l pe gard .

M-am distrat teribil cu pipingul ala !  :D

claude

L-am cumparat calcandu-mi pe inima din cauza ca nu e parfumat, pentru florile alea cu aerul lor retro, dar acum e musai sa recunosc ca e frumos trandafirul asta!  :D  Dar oricum mai am o carcoteala: imi plac florile in faza de boboc, semideschisa sau chiar in prima faza a infloririi complete, cand se maturizeaza mi se pare ca nu mai are prea mult chichirez ca se vede mai mult rozul decat acel sidef bordat cu roz care arata intr-adevar grozav . Si, desi a plouat mult, florile arata decent! Poza e intr-adevar inainte de ploaie
N-am putut sa pozez toata tufa pentru ca e intinsa toata pe jos, acolo e o batalie crancena pentru suprematie intre Eden rose, Sharifa asma si Cuisse de Nymphe   :D

 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

De ce nu il urci pe ceva, pe un pilon, sau o
piramida din aia metalica...ar merge.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Ma gandisem sa-l las arbust pe picioarele lui daca vrea si poate  ;D  Pentru ca e destul de batos, eu nu-l vedeam pe post de urcator  :-\  Daca vad ca nu se poate, oi construi eu ceva  ::)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot