Gradinita lu` Doinita :))

Started by Doini, May 18, 2011, 01:06:39 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Doini, te rog mergi pe HMF, cauti dimensiuni, vezi ca sunt si comentarii acolo, faci un mic planulet dupa inaltime, dupa culori -la asta esti cea mai potrivita , si nu  lasa lucrurile sa treneze.
La munca, daca ai cumparat atatia. Si aici gasesti date despre unii din ei.

Bobo, eu floare ca Parole nu am vazut si nici nu am in gradina.E de departe cea mai mare, nu-ti poti imagina ca exista asa ceva.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Doini

Ieri am fost greu incercata....
timp de 15 minute, gradina mea a fost ciuruita de grindina de dimensiunea unei nuci....
nimic nu este de recunoscut, iar sufletul inca imi urla de durere....
priveam cu neputinta...pana cand nu am mai rezistat si am iesit plangand sa imi adapostesc macar florile pe care le am in ghivece puse pe terasa...
va las sa vedeti o foare mica parte din trandafirii afectati...
http://doini.sunphoto.ro/grindina_iunie_2011

oameni buni, nu mai am nimic intreg...
rosiile si tot ce inseamna plante aromatice, ba chiar si o mare parte din gazon, imi sunt acoperite de noroi scurs din curtea vecinului care sa-l ..................... nu are fundatie la gard...iar curte lui are nivelul mai ridicat ca a mea....

flordel

Draga Doini, nu fii prea trista, eu zic ca trandafirii tai vor fi la fel de frumosi peste o luna ca si inainte de grindina.
Ai sa vezi ce repede isi vor reveni toate plantele... +hug

Doini

Flordel draga,
iti multumesc pt incurajari,
dar crede-ma pe cuvan,  sa iti vezi plantele ciuruite, trandafrii la pamant, albitiile injumatatite, ciresul nu mai are nici macar frunze, alunul e rupt in doua bucati, salciile sunt de parca au intrat dracii in ele, gladiolele si crinii mi-au fost scurse de pe "mormant" ( asa ii spune prietenul meu coltului meu) http://doini.sunphoto.ro/Coltul_meu/37102513
alaltaieri, am pus ultimile rasaduri de rosii, si eram asa de mandra de ele...
sa nu mai ai un fir de patrunjel, marar , busuioc, rosmarin, tarhon( de care sunt dependenta, ciornara fiind), salvie, menta........
sa vezi cum curtea iti este acoperita de noroi gros de 5 cm....vai mie...., ce durere...de nedescris....
am cazut in genunchi, si pangand cu vorbe.....m-a auzit o vecina.......si de mila mea,  a venit sa ma ridice si sa ma ajute sa mai indrept ce mai era de indreptat.....
nu exagerez....., durerea este de nedescris.....oftez, si ochii m-i se umpu de lacrimi decate ori privesc ce a ramas in urma nenorocitei de grindina...

oricum, sa sti ca apreciez din suflet incurajarile pe care m-i le-ai trimis....


Dani

Doinita, nu te necaji ! Florile o sa-si revina, noroiul se curata, mai greu e cu rasadurile - o sa pui altele. Dar, dupa ploaie iese soarele si trebuie sa ne gindim optimist !  :-bd :-bd :-bd

Doini

rasaduri mai pot pune pana la 15 iunie..
de sambata, dupa trecerea codului galben, voi incepe o fertilizare in forta....asa ca sugestiile voastre sunt bine venite!!!!!!! nu fiti zgarciti in dat idei si pareri!!!!

sicamin

Doini,si gradina mea a fost batuta de piatra acum vreo 2 saptamani si eram  tare suparata :'( . D Trandafirii nu mai aveau nici lastari ,brugmansiile erau doar bete de credeam ca nu-si vor mai reveni.Si la unii dintre leandri am avut frunzele rupte. Acum vad ca au dat frunzulite noi si incep sa ma consolez ca mai recuperez ceva. Rosiile puse (nu multe ) le-am inlocuit ca erau irecuperabile. Azi am mai pus niste rasaduri de rosii ,ardei ,cateva vinete. Eu tarziu am pus castravetii,dovleceii,fasolea verde ,ca erau in pamant cand a batut piatra si abia acum au rasarit.

einsteinitza

Păcat, insa nu disperare, se mai întâmpla, trandafirul si arbustii își revin, doar rasadurilee vor avea de suferit, dar măcar alea sunt anuale.
Mai demult, când de abia facusem lacul, a dat si pe La noi o grindină.După câteva zile, toate frunzele La nuferi erau cu niște linii fine neregulate maro, de parca aveau o boala.DIsperata am dat telefon La Gardener ca mi s-au imbolnavit nuferii,toți.Îmi venea sa plâng, fiindcă in lac eradicarea unei boli e aproape imposibila. M-au întrebat linistiti dacă a fost grindină.SE fisurasera frunzele, având dedesubt apa ca o perna.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Doini

va multumesc pt sustinere, si vorbele bune....


Doini

in dimineata asta, am crezut ca voi crapa in doua   :o cand l-am vazut pe Cabac  (ultimul membru venit in familei) , http://doini.sunphoto.ro/Animalutele_mele/38925974 dormind linistit pe Graham Thomas...saracul meu trandafir, dupa ce ca era mititel, abia scapat de grindina...vai de capul lui..., a fost chircit si de maimutoiul asta de Cabac....care sigur s-a razbunat pe mine ca l-am castrat  :P

uite asa m-am apucat sa butasesc ce a turtit Cabacul ( inseamna dovleac in hahola)...sper sa imi si iasa
  +ham


einsteinitza

Iti dau eu butasi daca nu-ti iese.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Doini

Quote from: einsteinitza on June 17, 2011, 08:03:02 AM
Iti dau eu butasi daca nu-ti iese.

sarut mana Es  +hug , esti generoasa!!!

pe cel plantat nu l-a rupt chiar de la baza, a apucat sa rupa singurul lastar cu flore  +ham ...cretinutul  >:(

adrianam

Probabil zonele cu flori ar trebui ingradite oarecum iar cainele dresat sa nu intre in zonele acelea, altfel vei avea mereu flori rupte.
Este mare, frumos si sigur are mult chef de joaca, asa ca daca nu il invatati unde are voie si unde nu, vai de plantele care stau in calea lui!  ;;)

Doini

da, asa e Adriana...un zurbagiu cu mult chef de joaca ( el a fost adus la inceputul lunii mai din Sf. Gheorghe Delta, si a fost un catel hoinar fara stapan....) si vrea sa demonstreze ce dragut e  +ham +ham +ham
tampitoiul, nu stie, ca daca nu ne era dragut, nu-l adoptam  +dns +dns
aseara, tampitoiul a venit la mine pe terasa fericit nevoie mare cu botul plin de pamanat si cu un rest din ce imi mai ramasese dintr-un migdal care nu s-a prins  +ham +ham +ham
ma intreb cum ar fi aratat daca migdalul meu era viu  >:(

eu il bag in tarc, la lupoaice
http://doini.sunphoto.ro/Animalutele_mele/38926583
http://doini.sunphoto.ro/Animalutele_mele/38926585
http://doini.sunphoto.ro/Animalutele_mele/38926619
dar, gardul inalt de 1.50 cm nu  este un obstacol cand e vorba de sarit....asa ca, foarte curand, gardul va fi inaltat iar Cabacul trimis la puscarie pt cele facute  =))

adrianam

 ;;) Stiu ca sunt de neoprit cainii-lupi, cand trece cate o catea in calduri, indiferent de inaltimea gardului ,gasesc o soluitie sa-l treaca.
Si noi am pierdut un pui de vre-o 11 luni asa, a  tot sarit afara, sotul a mai inaltat gardul, dar degeaba ca pana la urma a sarit si nu s-a mai intors!  >:(

De atunci sotul meu a zis ca nu vrea sa mai auda de caini-lupi!

Doini

....e, acesta a fost si motivul pt care a devenit neutru  =)) saracul catel

ne era frica sa nu fuga dupa catelele in calduri din zona ( lupoaicele mele sunt si ele castrate si nu prea il interesau)   :-\

Doini

au inflori noutatile luate in greva foamei  =))
va invit sa-i vizionati mai intai aici, iar cand voi avea putin timp, voi scri la trandafii despre ei..iubiti mei
Astrid Grafin von Hardenberg
http://doini.sunphoto.ro/Astrid_Grafin_von_Hardenberg
Falstaff
http://doini.sunphoto.ro/Trandafir_Falstaff

urmeaza AugustaLuise   
Baronesse, Nostalgie,
Albrecht Durer,
Leonardo da Vinci  da                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           

Doini

Toti sunt infloriti, dar inca nu am descarcat pozele  :P

Rux

Astept sa-l vad pe Leonardo. Anul asta am stat in cumpana daca sa iau Bailando sau Leonardo.  Sint multumita bde alegerea mea. Bailando este mic de tot dar plin de flori. Insa nici cu Leonardo nu mi-ar fi stat rau.  ...Dar nu i-am prin la  reduceri . =))

Doini

il am si pe Bailando  +dns dar este mititel si are un bobocel si mai mititel...

maine, pun poze cu cei care au inflorit,