Apple Blossom

Started by einsteinitza, June 21, 2010, 09:05:35 PM

Previous topic - Next topic

claude

Mi se face rau, zau  +hypno   
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

 :D
E un trandafir care nu cere nimic. E pe malul apei, in bolovanis, nu coafat, nu ingrasat, nu stropit, buruienile nu au nic o sansa acolo in el. Daca mariti poza, se vad doua tufe de spirea care sunt inauntrul lui, daca nu le mut anul viitor nu se mai vad! Toata zona trebuie eliberata fiindca asta e abia inceputul! =))
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

paunita

Es , numai la tine am vazut astfel de cascade de trandafiri  +apl Ai stiut foarte bine cum sa alegi soiurile , ca sa poti obtine asa ceva .

einsteinitza

Sa pun si eu o poza cu habitusul lui AB. Gardul din spate are inaltimea de 2.30m, iar trandafirul il depasestec am cu o treime.
Ramurile care se vad acum in sus, arcuite dar nu foarte tare, in momentul in care se incarca de flori devin arce de cerc, si ai senzatia de cascada. Daca la inceput, in primii ani, a fost mai intai tolanit rascracanat, apoi desfacut ca o fantana fara mijloc, acum si-a intarit anumite ramuri si se sutine frumos, aproape incadrat intr-un patrat.

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Schnuppe

Es , da-o-n pisicii mamii ei de treaba ... ti-ai facut cont pe photobucket si pui linkuri pe forum ?  Ce naiba , vezi ca ai 4 coduri la fiecare imagine , pune-l pe cel de jos , ala cu IMG la inceput .  

Referitor la trandafir : este un rambler foarte frumos si se vede habitusul foarte bine , este o poza aproape didactica ! Bravo !

Pentru ceilalti : remarcati ca Es a specificat dimensiunea gardului ca punct de reper pentru talia trandafirului iar fotografia este din lateral ( bine , ar fi fost culmea sa-l fotografieze pe asta de sus ... ) !

In privinta dezgolirii mijlocului , ca tot ai tu obsesia asta cu mijlocul ala enervant , toti trandafirii isi imbraca mijlocul dar dureaza in functie de soi . La rambleri ai obtinut o forma compacta in cativa ani din simplul motiv ca te-ai abtinut sa-i tai . Acelasi lucru s-a intamplat si la New Dawn pe care i-ai lasat in legea lor , si mai ai cativa .  Cred ca la tine e o chestinune de obisnuinta , te sperie aspectul gol in mijloc in primii ani si tot incerci corectii prin taieri si nu le lasi structura sa se dezvolte . Ma refer la ceilalti din celelalte clase nu la rambleri .

Toti , dar absolut toti de la tine , care au scapat de taieri serioase , s-au dezvoltat frumos si compact in ciuda climei dificile .

Eu spun sa iei o pauza de taieri cativa ani , eu stiu ca ai manusile alea smechere dar cred ca o sa le pui in rama .

einsteinitza

Vrei o foarfeca buna, "de firma"? ::)
Ca mie se pare ca imi prisoseste..... :D
Nu, nu mai tai aproape nimic de vreo trei ani, sa vedeti ce caracatita de Tess am! :D
Pe topicul asta la inceput  se vede ce ma tem de mijlocul dezgolit, parea ca am doi trandafiri, unul dreapta unul stanga. Din pacate la trandafirii de la gard e cam complicat cu pozele, fiindca cea mai spectaculoasa poza ar fi .....din apa!
Fiind cu orientare sudica la gard, pe partea aceea toti sunt extrem de bogati, se orienteaza spre soare.

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Schnuppe

Nu te cred ca nu mai tai nimic . Sunt convins ca tai intr-o veselie ( pe motiv ca are ramuri uscate , bolnave , sa moara rezervorul de paraziti etc. ) . Si este imposibil sa te abtii sa nu tai si o ramura mai groasa , asa ... sa-i stimulezi tu dezvoltarea !  Poti sa-i faci poza lui Tess acum cand este cheliuta , acum se vede foarte bine structura si nu prea sunt date mai deloc despre soiul acesta .

einsteinitza

Nu, nu tai! ;;) nu am taiat englezesti, floribunde, vechi, rambleri...numai th , cativa , si urcatori.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro