Petunii

Started by simona2, April 26, 2007, 11:08:05 AM

Previous topic - Next topic

Shalymar

La mine cum va povesteam  a fost vorba de o petunie batuta ii recoltasem la o vecina seminte zicand ca daca fac rasad sa ii dau si ei, norocul a fost ca am citit pe un site de afara parca unul francez nu stiu sigur dar acolo explica sigur ca dupa ce trece floarea sa o scutur si crenguta sa se taie cu cell putin 5 perechi de frunze se rupe ultimele doua si se inradacineaza in banut de turba sau in ladite cu nisip, vecina s-a conformat si acum are din nou vreo 3 ghivece cu minunatia respectiva!

AngelEyes

Scuzati greseala,am scris muscate in loc de petunii....de la caldura mi se trage cred  ???

blueheart_d

mersi fetelor. de la cele duble voi lua lastari mai catre toamna, iar la cele simple astept sa faca seminte daca nu tot la lastari ajung. pe timp de iarna insa, ce temperatura trebuie sa le asigur sa nu moara? spatiul din apartament e cam mic, in balcon e rece, asa ca m-am gadit sa le duc acasa la tata in camera in care tin muscatele la iernat

gabriela jalba

Citeva din petuniile mele
      (e bleomarin inchis si extraordinar de parfumata!!!!! )       
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Nicol Caloian

  :o Las' ca stiu eu, ai varsat sticluta cu cerneala pe ea si acum vrei sa ne faci sa credem ca asa e culoarea ei "naturela" la mandretea asta!
;D  :D

Codruta

Am varsat si eu cerneala pe una ;D
http://codruta.sunphoto.ro/petunii/SHIVNLJLWICKBNCSDJQ
Inca o dovada ca olandezii nu stiu ce inseamna albastru.

gabriela jalba

               
  In curind or sa mai urmeze si altele. Nu stiu de ce ,dar se dezvolta timid....Cind vor fi de "poza" vi le arat.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabriela jalba

  si      - foarte puternic parfumata
Ma uit la toate,cit sint de frumoase,si mi-e jale in suflet cind ma gindesc ca la iarna vor pieri.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

AngelEyes

Arata super,mai ales a2a! Alba dubla am si eu,insa nu mai face florile asa mari ca atunci cand am cumparat-o...vor mai mult soare si eu n-am cum sa le ofer (am 3 petunii duble).

gabriela jalba

S-or fi purtind iar fustele clos? Petunia asta,are o fusta,intr-o singura foie,nerusinat de closata!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

AngelEyes

Foarte draguta si "in trend"  :D

cristianabv

va rog mult sa ma ajutati si pe mine cu un sfat: petuniile mele au facut fainare si nu stiu cum sa le tratez.  :'( :'( :'( :'( :'( :'( am taiat din tulpina dar vad ca se usuca, nu lastaresc, asa cum ma asteptam , iar acum vad ca tind sa transmita boala si altora  :'( :'( :'( :'( :'(  sunt foarte nefericita, aveam niste petunii deosebite.

Stiti cumva un leac?

Fleurf

 Cel mai eficient leac: arunca-le. Dar daca totusi nu te induri stropeste-le cu tilt si pe ele si celelalte flori, mai ales daca ai begonii. Eu din cauza lor am pierdut begoniile acum vreo 3 ani.

cristianabv

Multumesc de sfat,Fleurf! Dar ce este tilt si unde il gasesc? Tu ai avut begoniile chiar langa petunii?

AngelEyes

Este un produs chimic impotriva fainarii.Il gasesti la magazinele fitosanitare.Sau poti sa te duci pur si simplu si sa ceri ceva impotriva fainarii  :)

Fleurf

 Begoniile mele nu erau chear langa petunii dar fainarea asta se raspandeste peste tot. Eu deja am desfiintat primele petunii care dadeau semne de fainare fiindca nu vreau sa risc sa-mi cuprinda toata gradina. Asa a patit prietena mea de la Bucuresti acum vreo 2 ani. Sunt mai multe substante impotriva fainarii dar mie asta mi s-a parut mai bun. N-am mai folosit recent ca nu mai am decat 2 begonii si petuniile la primul semn le desfiintez.

Codruta

Eu ma asteptam ca la intoarcerea acasa petuniile mele sa fie lungi si pline de flori. Flori au dar nu s-au prea lungit nici cele simple, nici cele duble care cica pot ajunge la 80-100cm. Oare care o fi cauza? Nu ma astept eu sa ajunga la 1m dar macar sa aiba in jur de 40cm cum au avut cele simple de anul trecut. Sa nu mai spun ca in cateva ghivece petuniile arata foarte bine dar nu par deloc curgatoare cu toate ca asa mi s-a spus din magazin.

Codruta


AngelEyes

Foarte frumoase...stiu ca petuniile vor 3 chestii din abundenta ca sa creasca si sa infloreasca frumos : soare,apa si ingrasamant. :)

Nicol Caloian

Codruta, dupa cat se pare florile tale te-au asteptat cu drag si au imbracat haine colorate ca sa te impresioneze.  :D

blueheart_d

Quote from: gabriela jalba on June 24, 2008, 09:09:29 PM
  si      - foarte puternic parfumata
Ma uit la toate,cit sint de frumoase,si mi-e jale in suflet cind ma gindesc ca la iarna vor pieri.


foarte frumoase, dar nu se pot pastra macar un lastar din fiecare peste iarna pt perpetuarea speciei? am si eu in gradina vreo 4 batute de culori diferite si una in balcon simpla, mare cu fusta clos.

martipan

Cat de frumoase sunt cele batute,absolut minunate!
Sa va bucurati de ele!
Eu desi nu am balcon,tot nu am rezistat si mi-am incropit si eu o oaza de culoare si parfum pt vara http://marean.sunphoto.ro/Balariute_2008/KJWBZBFQFFLOGDEZIVJ      http://marean.sunphoto.ro/Balariute_2008/WRMPXVERUPMADOKNCGD .

Codruta

Quote from: AngelEyes on July 07, 2008, 03:32:36 PM
Foarte frumoase...stiu ca petuniile vor 3 chestii din abundenta ca sa creasca si sa infloreasca frumos : soare,apa si ingrasamant. :)
Soare nu le pot da mai mult decat exista si din pacate pe aici e cam zgarcit soarele. Ciudat e ca petunia Darkblue care a crescut cel mai bine are cel mai putin soare, rar de tot seara tarziu si arata cel mai bine. Doua feluri de petunii sunt pe parte de est a casei si au cel mai mult soare dar ele au crescut cel mai putin. ??? Singura explicatie pe care o am e vantul. Stiu ca petuniile nu iubesc vantul (la fel ca mine ;D) iar cele Darkblue sunt cele mai ferite de vant.

Quote from: Nicol Caloian on July 07, 2008, 09:43:19 PM
Codruta, dupa cat se pare florile tale te-au asteptat cu drag si au imbracat haine colorate ca sa te impresioneze.  :D
Multe m-au asteptat cu drag dar din pacate sunt destule la care nu le merge bine sau chiar au probleme. Am scris la fiecare topic in parte. Cel mai mult s-au bucurat de plecare mea paduchii verzi si mai ales cei negrii care au invadat multe plante. Inca nu pot sa incep lupta impotriva lor deoarece sufla vantul prea tare.

Si eu doresc sa pastrez macar cate un lastar din fiecare dar nu stiu daca voi avea succes. Anul trecut nu am avut.

Nicol Caloian

Quote from: danero2005 on June 29, 2008, 02:53:15 PM
Cred ca putini dintre voi stiu ca in gradina nu e intotdeauna necesar utilizarea chimicalelor ,avand la indemana un paznic de temut al gradinii , mai precis LadyBug sau Buburuza. Un exemplu
- afidele si alte insecte minore care se hranesc din seva plantelor sunt hrana favorita si pot ajunge la 5000buc/ viata unei buburuze



in unele tari se pot cumpara la pungulita specimene vii care apoi se pot introduce intre flori in special la trandafiri si alte specii cu tendinte in special spre afide




Quote from: myky on June 29, 2008, 03:23:51 PM
asta cu buburuza e verificata, m-a scapat anul trecut de pureci la hibiscusi, am prins buburuzele si le-am asezat pe plante.

Daca ai putea sa aduci in gradina niste buburuze..., te-ar scapa de puricii de plante.

lala

In primul rand sa va arat o petunie trecuta prin iarna,nu e chiar asa bogata ca anul trecut dar ideea e ca se poate.
In al doilea rand, fainarea se trateaza ffbine cu ceai de coada calului+macerat de urzica.Planta se izoleaza de restul si se stropeste cateva zile la rand cu ceai.  Sau tratamente chimice:bravo-tilt-ditane(unul din ele).

[attachment deleted by admin]